TBMM Başkanı Köksal Toptan, USKON'un 2. Olağan Genel Kurul Toplantısında AK Parti'yi kapatma istemini yorumluyor. Köksal sözlerine Atatürk'ün ifadesiyle başladı...
15 Mart 2008 12:30

TBMM Başkanı Köksal Toptan, ''Çağdaş demokrasilerde partiler kurulur, kapanır. Ama çağdaş demokrasilerde partileri halk kurar, halk kapatır'' dedi.

Toptan, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonunun (TUSKON) 2. Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, dün akşamdan beri ülkedeki tüm aydınların, demokrasiye inanan herkesin, Türkiye'nin geleceğini heyecanla ve ümitle izleyen tüm vatandaşların derin bir tedirginlik ve üzüntü içinde olduklarını söyledi.

Kendisinin bundan etkilenmemesinin mümkün olmadığını ifade eden Toptan, bir süre sonra TBMM'nin kuruluşunun 88. yıl dönümünü kutlayacaklarını ve dünyanın her tarafından çocukları konuk edeceklerini, ülkenin her yerindeki çocukları temsilen Ankara'ya gelecek çocuklar için Meclis Genel Kurulunda bir çocuk meclisi oluşturacaklarını aktardı.

Toptan, ''Orada egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu anlatmaya çalışacağız. Bu bayram hem çocuk bayramı hem milli egemenlik bayramı. O nedenle çocuklarımıza 'egemenlik kayıtsız şartsız milletindir, burada yazıyor, büyük Atatürk bunu demiş ama' deyip başka şeyler nasıl söyleyeceğiz, ben onu düşünüyorum'' diye konuştu.

Çağdaş demokrasilerin olmazsa olmazının kuvvetler ayrılığı ilkesi olduğunu vurgulayan Toptan, kuvvetler ayrılığının yasama, yürütme ve yargının bağımsız olmasını, bu erklerin birbirine müdahale etmemesini, mutlaka ahenkli ve işbirliği içinde çalışmasını emrettiğini belirtti.

Köksal Toptan, ''Kuvvetler ayrılığı ilkesi, başına buyrukluk değildir. Bu, ahenkli ve uyumlu çalışmayı gerektirir. Türkiye partiler demokrasisini ayakta tutmaya çalışıyor. Ne kadar çalışıyor, onda doğrusunu isterseniz şüpheliyim'' dedi.
-''TÜRKİYE'Yİ HİÇ KİMSE GERİYE GÖTÜREMEZ''-


Büyük ümitlerle ve ''çocuklar gibi büyük bir heyecanla'' geçtiğimiz dönem Kopenhag kriterlerini yerine getirmek için gece gündüz hem iktidarın hem muhalefetin çok çalıştığını ifade eden Toptan, ''Çünkü ilk kez Türkiye, Atatürk'ün hedef gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkmak, birlik beraberlik heyecanını AB yolunda yakalıyordu. Kimi zaman muhalefetin, kimi zaman iktidarın içine sinmeyen birçok noktayı uzlaşarak çözdük. Bir büyük reform hareketini ve hukuki altyapıyı TBMM hayata geçirdi'' diye konuştu.

Buna AB ve birliğe yeni üye olan ülkelerin de şaşırdığını belirten Toptan, şöyle devam etti:

''Türkiye ezberleri ve hesapları bozdu. Niçin bozdu? AB standartlarına ulaşmak için... O neydi? Daha çok demokrasi, daha çok insan hak ve özgürlükleri, bireylerin öne çıkması, ülkemizin bir özgürlük, demokrasi alanı haline gelmesi... Biz bunları başardık. Şimdi tereddütler var. Türkiye acaba geri mi gidiyor? Hayır, Türkiye'yi hiç kimse geriye götüremez.''

Köksal Toptan, 22 Temmuz'da Türkiye'nin büyük bir seçimi festival havası içinde gerçekleştirdiğini, yüzde 86 temsil oranıyla TBMM'nin yenilendiğini ve Mecliste 4'ü grup kurmuş 7 siyasi partinin temsil edildiğini kaydederek, ''23 Nisan''da Ankara'ya gelecek çocuklarımıza, bu Meclisin yüzde 86'sı halkın siyasi düşüncelerini burada yansıtıyor, ama bu yüzde 86'nın 56'sının partisinin kapatılması için Anayasa Mahkemesinde dava görülüyoru nasıl anlatacağım'' dedi.
-''PARTİLERİ HALK KURAR, HALK KAPATIR''-


TBMM Başkanı Toptan, toplantıya gelirken ''bu telaş içinde ne diyebileceğini'' düşündüğünü ifade ederek, şöyle konuştu:

''Burada özellikle sivil toplum örgütü temsilcisi arkadaşlarımın yaptıkları konuşmalardan öyle bir sonuç çıkardım ki, telaşım boşuna. Türkiye almış başını gidiyor, Atatürk'ün gösterdiği çağdaş uygarlık hedefinin de ilerisine...

Yanlışlıklar sadece demokrasilerde vardır. Diktatörlüklerde, totaliter rejimde yanlışlık olmaz. Yanlışları siyasi partiler de yapabilir. O partilerin yöneticileri, mensupları da yapabilir. Yapacak ki rakibine sıra gelsin. Halk seçimde onun hesabını yanlış yapana sorsun. Geçen sene Türkiye bir seçim yaptı. Bir sene sonra yine seçim yapacak. Yanlışı halk görüyor, biliyor, değerlendiriyor. Acaba bizim sorunumuz 'bu halk, bu cahil halk ne anlar bu işlerden' mi hala? Türkiye 50 sene öncesinde mi yaşıyor? Bunu anlamakta zorluk çekiyorum. Çağdaş demokrasilerde partiler kurulur, kapanır. Ama çağdaş demokrasilerde partileri halk kurar, halk kapatır.''

Geçmişte Türkiye'de hem partilerin kapatıldığına, hem de bazı partilerin halkın iradesiyle yok olduğuna tanık olduklarını anlatan Toptan, ''Peki kapattıklarımız ne oldu? Kapattıklarımız yeniden doğdu. Zamanla güçlenerek, daha kuvvetli doğdu. Çünkü orada halkın iradesi, halkın katkısı yoktu. O bakımdan halkın iradesini, tercihini anlamsızlaştıracak davranışlardan herkesin kaçınması lazım'' diye konuştu.''SİYASETİN GİDİŞİNE HALK DIŞI MÜDAHALELER SİYASET KURUMUNU DA ZAYIFLATIR''-


Köksal Toptan, siyasetin gidişine halk dışı müdahalelerin siyaset kurumunu da zayıflatacağına ve insanlarda tereddütler oluşacağına dikkat çekti.

Şu anda Türkiye'nin içinde bulunduğu günlerin, Türkiye'nin istikrar ve güven ortamının en güçlü, en inanılır, en fazla el birliği içinde olunması gereken günler olduğunu dile getiren Toptan, özel sektörün ve devletin çeşitli kademelerindeki ilgililerin yabancı muhataplarıyla konuşurken, muhatapların kafasında bir takım tereddütlerle masaya oturmak zorunda kalabileceklerini söyledi.

Toptan, ''Acaba 'bizim elimiz başkalarına karşı zayıfladı mı' tereddütü... Bizim bunu kırmamız lazım'' dedi.

Hiç endişe etmemek, moralleri bozmamak gerektiğini vurgulayan Toptan, ''Anayasa Mahkememizin en kısa süre içinde en doğru kararı vereceğine yürekten inanıyorum. Bu süreç ilerlerken Türkiye özel sektörüyle, devletiyle yine büyümeye devam edecektir'' dedi.

AA