Tam da, “Bravo... Budur işte” demeye hazırlanıyordum. Hastalıktan yeni kalkmış, uzun ve sıkıcı bir nekahet döneminden sonra kendisini piyasaya atmış, bu arada bol bol muhasebe yapmış, yaşadıkları (gülmeyin) “bir film şeridi gibi” gözlerinin önünden geçmiş, geçmişini düşünmüş, geleceğini düşünmüş, “nerede yanlış yaptık?” diye sormuş ve yepyeni imajıyla sevenlerinin karşısına çıkmış.

İşin tuhafı, ben de seviyorum onu.

Kendisi farklı düşünebilir, takılmalarımdan “alınganlık” çıkarabilir ama, gerçekten seviyorum.

Bir kere, efendi bir adam.

Efendi adamların “bağıran” efendilikleri her zaman korkutmuştur beni... İşin içinde sinik bir hesapçılık, örtük bir kibirlilik vardır... Efendi adam gördüğünüzde kaçmanız iktiza eder ama, bundaki biraz da görmüş geçirmiş ve aşmış bir efendilik.

Zararsız bir efendilik yani...

Benim onda sevmediğim şey, onun kendisinde en çok sevdiği şeylere tekabül ediyor.

Mesela, roman yazıyor.

Piyasa, kötü roman yazan iyi adamdan geçilmezken, bu zahmet niye?

Film çekmesini de anlayamadım.

Bir ara politikaya heves etti, gizlice keşfedilmeyi bekledi, umduğunu bulamayınca da içerledi, küstü, içine kapandı. Durumunu da “halkın kadirbilmezliğiyle” açıklamaya kalkıştı.

Halk kadir bilmiş işte, seni bir yerden bir yere taşımış, Zülfü Livaneli yapmış, yetmiyor mu? Üç nesil seni çok seviyor, yediden yetmişe herkes şarkılarını seslendiriyor, yazılarını okuyor, filmlerini izliyor, kasetlerini satın alıyor, yetmiyor mu?

Hayır, yetmiyor.

Daha çok taltif edilmek, daha çok sevilmek istiyor. Tapılsa yeridir.

Karar vermiştim, kişilerle ilgili daha az yazacaktım, bu kişi özellikle Zülfü Livaneli olmayacaktı. Yazsam bile, empati yapacaktım, anlama

ya çalışacaktım.
Derken, Yeni Şafak’taki röportaj geldi.

Hastalık sonrası alınganlıklarıyla süslü konuşmasında Livaneli öyle güzel, öyle sağlıklı şeyler söylüyor, öyle isabetli değerlendirmeler yapıyordu ki, ilk kez hastalığın bir insana ne kadar yaradığını düşündüm.

Mesela, hiçbir komplekse kapılmadan, “Ergenekon soruşturması”nı önemsediğini söylüyordu, demokrasiye dahleden kişi ve grupların cezalandırılmalarını istiyordu.

Eski partisi CHP’yle ilgili düşünceleri de ilginçti; “Bunu itiraf etmeye dilim varmıyor ama, CHP maalesef gerici bir parti haline geldi” diyordu.

Kalemimi bilemiştim, “Bravo, budur işte”
gibilerden şeyler yazacaktım.

Ne zaman kalemimi bilesem, tuhaf şeyler oluyordu.

Livaneli’den mutlaka “şaşırtan” bir çıkış geliyordu.

Bu kez yanılırdım inşallah.

Hayır, yanılmamışım.

Hazret, geçenlerde konser vesilesiyle sevenleriyle buluştu.

Kalabalığı görünce coştu, coştukça kendini kaybetti ve “etkili güçlere” selamlar yağdırıp durdu.

Benzetmek gibi olmasın da, 28 Şubat sürecinde, darbenin tedvirine memur yazılanlara sempati gülücükleri gönderdiği ünlü “Tandoğan konserine” benziyordu. Halkın bir kesimi dayak yiyor, Livaneli “10. Yıl Marşı” eşliğinde dayak atanları coşturuyordu.

Bu kez de öyle oldu, “yiğidim aslanım”dan girdi, “acı çeken devrimciler”den çıktı... “Cumhuriyet mitingi” havasında geçen konserinde, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılara örtük ifadelerle laf sokmayı da ihmal etmedi.

Tamam, “yiğidim aslanım burda yatıyor” da, sen nerde yatacaksın?

Buna bir karar ver artık.

Ahmet KEKEÇ