PKK’ya hangi belediyeler para aktarıyor? Başbakan Erdoğan’a göre, bazı CHP’li belediyeler. Ne üzerinden? Alman Vakıfları üzerinden.
Bu iddiayı Erdoğan 2 Ekim 2011 günü AKP Gurubunda ortaya atıyor. İddiaya göre, bazı CHP’li belediyeler ile bazı Alman Vakıfları kredi sözleşmesi imzalıyor. Sözleşmede iş verdikleri müteahhitler aracılığıyla CHP’li belediyeler PKK’ya para aktarıyor.
Erdoğan’ın sözleri ortalığı karıştırıyor, Kemal Kılıçdaroğlu Erdoğan’ı ispata davet ediyor, sonra iddia unutulup gidiyor.
Oysa, kolay yutulur bir iddia değil. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın konuyla ilgili olarak ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a soru önergesi veriyor. Babacan önergeye önceki gün yazılı cevap veriyor.

BABACAN’DAN YANIT
Gökhan Günaydın’ın sorusu şu:
“Konrad Adanauer, Henrich Böll Stiftung, Friedrich Ebert, Rosa Luxemburg Foundation, KfW ? Kreditanstalt für Wiederaufbau olarak isimleri belirtilen vakıflar ve bankalardan hangi belediyeler kredi almıştır?”
Ali Babacan yanıt veriyor. Aynen şöyle:
“Türk ? Alman Mali ve Teknik İşbirliği Protokolleri çerçevesinde imzalanan Mali İşbirliği Anlaşmaları kapsamında Almanya tarafından ülkemize kullandırılması taahhüt edilen tutarlar bir Alman Hükümet kuruluşu olan Alman Kalkınma Bankası (KfW ? Kreditanstalt für Wiederaufbau) aracılığıyla ve adı geçen kuruluş ile Hazine Müsteşarlığı arasında kredi anlaşması imzalanmasının ardından kullandırılmaktadır.”
Bu teknik cümlenin Türkçesi, evet kredi kullandırılıyor ve bu kredide Hazine Müsteşarlığı da devreye giriyor. Geliyoruz yanıtın ikinci bölümüne:
“Alman Hükümeti tarafından KfW aracılığıyla ülkemize sağlanan krediler altyapı projelerinin finansmanı ile küçük ve orta büyüklükteki işletmelere uygun koşullarla kullandırılmıştır.”
Kredileri hem belediyeler, hem orta ve küçük boy işletmeler kullanmış.

İŞTE O LİSTE
Asıl önemli bölüm Ali Babacan’ın yanıtının ekinde. Babacan yanıtının ekinde, 2000 ? 2010 döneminde Mali İşbirliği Protokolleri kapsamında finansman sağlanan belediye projelerini bildiriyor. Buna göre:
· Diyarbakır, Atıksu Arıtma, 04.05.2001, HADEP.
· Fethiye Atıksu Projesi, 28.02.2001, MHP.
· Malatya Kanalizasyon Sistemi, 04.05.2001, SP.
· Siirt İçme Suyu Projesi ve Kanalizasyon Sistemi, 18.12.2002, DEHAP.
· Sivas Atıksu Arıtma Projesi, 18.12.2002, SP.
· Samsun Katı Atık Tesisi Projesi, 04.07.2002, SP.
· Erzurum Katı Atık Tesisi Projesi, 03.11.2003, MHP.
· Van Kanalizasyon Projesi, 23.12.2004, AKP.
· Batman İçme Suyu ve Kanalizasyon, 07.07.2004, DTP.
· Samsun Atıksu Arıtma Tesisi Projesi, 06.06.2005, AKP.
· Bursa Kanalizasyon Projesi III. Merhale, 28.05.2010, AKP.
Babacan’ın verdiği listede sadece kredi tarihi ve belediye yer alıyor. O tarihte, o belediyede hangi partinin bulunduğunu Gökhan Günaydın ekliyor.
Listede o krediyi kullanan bir tek CHP’li belediye yok. Saadet Partili, MHP’li hatta AKP’li belediyeler var. Bugün BDT olan DTP, DEHAP ve HADEP’liler var. Dolayısıyla, Ali Babacan Erdoğan’ı yalanlamış oluyor.
Gökhan Günaydın, Babacan’dan gelen bilgiye dayanarak, Erdoğan’a sesleniyor :
Herhangi bir dayanaktan yoksun olarak bu talihsiz açıklamayı yaptıysanız, Alman Vakıflarından ve yukarıdaki listede yer alan belediyelerden özür dilemeyi düşünüyor musunuz?”
Onu artık Erdoğan bilir.

Amerika ne de olsa bizimle beraber
OBAMA 1984’den bu yana Amerika’da göreve gelen beşinci başkan. 1984, PKK’nın teröre başladığı yıl.
PKK nereden besleniyor? Özellikle uyuşturucu kaçakçılığından. PKK’nın teröre başladığı yıldan bu yana otuz yıla yakın zaman geçiyor. Yani, PKK otuz yıla yakın süredir uyuşturucu kaçakçılığı yapıyor.
Amerika otuz yıl sonra ilk kez bunun farkına varıyor ve PKK’lı uyuşturucu kaçakçılarının Amerika’daki mal varlığını donduruyor.
Otuz yıl sonra gelen bu işbirliğini şapka çıkarmak gerek. Ne de olsa, Amerika bizim dostumuz, bunu kanıtlıyor işte.

Güney Akım’da Fransa da ortak
TÜRKİYE’nin Rusya’ya verdiği hayat öpücüğünden Fransa da payını alıyor. Malum, Türkiye Rusya’ya kendi ekonomik bölgesinde doğalgazın geçeceği Güney Akım projesi için inşaat ve işletme izni veriyor.
Projenin deniz geçişine ortak tek Türk firması yok ama, bir Fransız firmasının yüzde 15 payı var.
Türkiye’den Rusya’ya Güney Akım izni ocak başında çıkıyor. Fransız Meclisinde soykırımı inkara ceza öngören yasanın kabul edilmesinden hemen sonra, Türkiye’nin Fransa’ya esip savurduğu günlerde.
Demek ki, neymiş, siyaset buzdağının görünen kısmıymış. Söylenenlere aldanmak yanlışmış.