Brinfingi verenler yine Wıkıleaks'ta

Yurt’un “Dolmabahçe’de Seks Şantajı” manşetini yalanlayan Emniyet Genel Müdürlüğü, 2008 yılında ABD elçiliğine giderek Ergenekon soruşturması konusunda ayrıntılı brifing veren ve “Yaşar Büyükanıt’ın kızının seks görüntülerinden” söz eden polislerin kim olduğunu hala açıklamadı.


Yurt Gazetesi’nin dün yönelttiği soruları yanıtsız bırakan Emniyet Genel Müdürlüğü, akşam saatlerine kadar sessiz kaldıktan sonra, Başbakanlıktan yapılan açıklama üzerine, haberi yalanlama gereği duydu.Yurt’un manşetine karşı “dava tehdidinde bulunan” Emniyet Genel Müdürlüğü, ABD Elçiliğine gidip gizli olması gereken soruşturma konusunda detaylı bilgi veren polisleri hala gizliyor.

O POLİSLER WIKILEAKS’TA VAR!

HABER MERKEZİ

Emniyet Genel Müdürlüğü, gizli soruşturma belgelerini ABD’li diplomatlara ve FBI görevlilerine sunan polis müdürlerini gizlese de Wikileaks belgelerinde bu polis müdürlerinden birinin adı açık biçimde veriliyor. 2 Haziran 2009 tarihli ve yine siyasi müsteşar Daniel O’Grady imzasıyla Washington’a geçilen kripto’da 29 Mayıs 2009’da Türk Polisi’nden Kontrterörizm ve İstihbarat Bölümünden polislerin Dış İlişkiler ve Araştırma Bölümü Başkanı Ufuk Ersoy Yavuz başkanlığında bir ekibin ABD Büyükelçiliği’nde ayrıntılı bir brifing verdiği anlatılıyor.

Kim bu Yavuz?

ABD kriptolarında “Ufuk Ersoy Yavuz” diye geçse de asıl isim Ufuk Gürsoy Yavuz. Ancak Yavuz tuhaf bir kişilik. Unvanı, Emniyet Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler Daire Başkanı olarak yazılsa da Dış İlişkiler Dairesi’nde onu tanıyan kimse yok. İçişleri Bakanlığı’nın Dış İlişkiler Dairesi’nin başkanı da başka bir isim taşıyor. Ancak devlette izi sürülemese de “Ufuk Ersoy Yavuz” var.
Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü’nde İhsan Bal’ın danışmanlığında “Terörizmin Finansmanı İstihbaratı-Türkiye İçin Bir Model Önerisi” başlığı altında doktora tezi yapıyor. Ayrıca Akademi Kitabevi’nden çıkan Karapara Aklama ve Terörizmin Finansmanı başlıklı kitapta da bir makalesi yer alıyor.
Ufuk Gürsoy Yavuz ABD’li diplomatlara Ergenekon Soruşturması’ndan söz ederken hayli cömert davranıyor ve kişisel yorumlarını da ekliyor. Ferda Paksüt’ün ve on gün önce hayatını kaybetmiş olan Türkan Saylan’ın üçüncü bir iddianamede yer alabileceğini anlatıyor. Bir yıl sonra bir dördüncü iddianamenin de hazırlanabileceğini söylüyor.

ABD’li diplomat O’Grady Yavuz’un “Ergenekon soruşturmasının bir ‘darbe nasıl hazırlanır ve haklı gösterilir’ konusunda “örnek vaka” olabileceği” yorumuna yer veriyor. Yavuz daha da ileri gidiyor ve emniyet elinde Ergenekon örgütünün değişik bölümlerinin değişik görevlerini ispat edecek deliller olduğunu söylüyor. Veli Küçük’ün kargaşalıkları kışkırtmayla görevli bölümün başı olduğunu, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in ise olası hedefler hakkında istihbarat topladığını anlatıyor. Yavuz mahkeme heyetinin neler düşündüğünü de biliyor olmalı ki ABD’li diplomatlara “mahkemeden ‘birkaç ay içinde’ Ergenekon soruşturmasının terörle mücadele soruşturması mı yoksa organize suç soruşturması olacağı konusunda bir ‘ara karar’ beklediğini” anlatıyor.
ABD’li diplomat Yavuz’u “sıkıştırdıklarını” Ergenekon soruşturmasının AKP karşıtlarını hedeflediğini ve şüpheli delillere dayandığı yolundaki haberleri soruyorlar. Türk Polis Müdürü Yavuz bu sıkıştırmaya fazla dayanamamış olmalı ki! Anlatıyor: “ Yavuz, Emniyet’in bu genel kuşkunun bilincinde olduğunu fakat ‘Emniyet dosyaları savcılara teslim eder, tutuklamaya gitmeye de onlar karar verir’ dedi. Emniyet’in ellerindeki kanıtları şu anda kamuoyuna açıklayamamasından üzüntü duyduğunu ancak mahkemede kanıtlar ortaya çıktığında toplumun tam olarak tatmin olacağından ve kuşkuların yok olacağından emin olduğunu söyledi.
(Not: Bu noktada kendinden son derece emin görünüyordu.)”

YURT GAZETESİ