Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Haber Müdürü Barış Terkoğlu’nun kaleme aldığı “Sızıntı/Wikileaks’te Ünlü Türkler” kitabı konuşulmaya devam ediyor.

Kitapta yer alan ve ABD tarafından yalanlanmayan büyükelçilik kriptolarında geçen, ABD büyükelçiliğine emniyet tarafından verilen brifingde, Yaşar Büyüanıt’ın kızının özel hayatından söz edildiği bilgisi günlerdir medyanın gündeminde.

Ancak bu noktada kimi gazeteler basın etiğine uygun olmayan bir tavır takındılar. Tutuklu gazeteciler Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu’nun yazdığı bu kitapta yer alan bilgiler ışığında, alıntılar yapılarak yazılan kimi haberlerde, kitabın ne adından, ne de yazarlarından bahsediliyor.

Örneğin Zaman gazetesi ilgili haberinde “Dün bazı gazeteler, yeni çıkan bir kitaba atıf yaparak Dolmabahçe görüşmesinde Erdoğan'ın Büyükanıt'ı, kızının özel fotoğraflarıyla tehdit ettiğini öne sürmüştü” ifadesini kullanıyor. Yine Akşam gazetesi “yayınlanan bir kitap” ifadesine yer veriyor.

Başka bir örnek Milliyet gazetesinden. Deniz Baykal, Sızıntı’da yer alan, bir grup polisin Ergenekon davası ile ilgili olarak ABD Ankara Büyükelçiliği’ne brifing verdiği yönündeki kripto ile ilgili olarak mecliste soru önergesi vereceğini açıkladı. Milliyet bu haberi veriyor fakat haberde, tüm bunların ortaya çıkmasını sağlayan, bu kriptolara sayfalarında yer veren Sızıntı ile ilgili tek bir satır yok.

Bu durum bizi biraz gerilere götürdü.

“BİNBAŞI ERSEVER’İN İTİRAFLARI” DA GÖRMEZDEN GELİNMİŞTİ

Bu “görmezden gelmeler” akla Soner Yalçın’ın 1994 yılında yayınladığı “Binbaşı Ersever’in İtirafları” kitabını getiriyor. Cem Ersever, Soner Yalçın’a konuştuktan kısa bir süre sonra öldürülmüştü. Yalçın da tehdit ediliyordu. Ancak Yalçın her şeyi göze alarak JİTEM’i, faili meçhul cinayetleri, kontgerillayı kaleme alarak büyük bir gazetecilik başarısı göstermişti. Kitap çok ilgi görmüş, sadece 10 günde 3 baskı yapmıştı. Bu başarı gazetecilik ödüllerini de beraberinde getirmişti. Bülent Dikmener Haber Ödülü’nü, Musa Anter ve Basın Şehitleri Ödülü’nü kazanmıştı fakat basında kitap hakkında tek satır çıkmıyordu. Yalçın’ın kitabının 20. baskısına yazdığı önsözde belirttiği gibi, “Ne bir övgü, ne bir yergi, ne de bir tanıtım! Basın kitabı yok sayıyordu.”

Sızıntı da buna benzer bir kader yaşıyor. İçeriği gündemi sarsarken kitabın ismi ve yazarları yok sayılıyordu.

KIRMIZI KEDİ YAYINEVİ’NDEN AÇIKLAMA

Konu ile ilgili olarak “Sızıntı/ Wikileaks’te Ünlü Türkler” kitabını yayınlayan Kırmızı Kedi Yayınevi şu açıklamayı yaptı:

“Yazarlarımız Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu’nun birlikte kaleme aldığı “Sızıntı/Wikileks’teki Ünlü Türkler” kitabı yayınlandığı ilk günden itibaren basında hak ettiği ilgiyi gördü. Pehlivan ve Terkoğlu Wikileaks’in ortaya çıkardığı ABD belgeleri arasında daha önce kimsenin görmediği ya da görse bile söz etmediği gizli yazışmaları, son derece nesnel bir biçimde, okuyucuya sundular. Üstelik bu zorlu işi cezaevi koşullarında gerçekleştirdiler. Bu durumun büyük bir gazetecilik başarısı olduğu ortadadır.

Pehlivan ve Terkoğlu’nun ortaya çıkardığı ABD belgeleri bazı gazetelerin inatla “görmemelerine” rağmen Türkiye’nin gündemini belirliyor. Bu noktada Milliyet gazetesinin dünkü ve bugünkü sayılarından özellikle bahsetmek gerekiyor. Milliyet iki gün boyunca gizli ABD yazışmalarını haber yaptı. Ama maalesef bu haberleri yaparken ne Barış Pehlivan ile Barış Terkoğlu’ndan ne de söz konusu belgeleri ortaya çıkartan Sızıntı Wikileaks’teki Ünlü Türkler kitabından bahsetti. Bu durum hem habercilik açısından önemli bir zaaftır. Hem de cezaevinde olan iki genç gazetecinin emeklerine karşı yapılan büyük bir saygısızlıktır. Değerli gazeteci Melih Aşık’ın Milliyet gazetesindeki köşesinde aynı belgeleri incelerken hem kitaptan hem de yazarlarından bahsetmesinden yola çıkarak bu tavrın kasıtlı olmadığına, basit bir unutkanlık olduğuna inanmak istiyoruz. Milliyet’in bu yanlışlığı bir an önce telafi edeceklerini umuyoruz.

Kırmızı Kedi Yayınevi”

“WİKİLEAKS’TA NELER VAR NELER!”

Emin Çölaşan bugün Sözcü gazetesindeki köşesinde “Sızıntı”ya değindi. İşte o yazı:

“Sevgili okuyucularım, dünkü yazımda sizlere Silivri’de tutuklu iki gazeteci arkadaşımızın, Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu’nun “Sızıntı. WikiLeaks Belgelerinde Ünlü Türkler'' isimli kitabından söz etmiştim.

WikiLeaks, dünyanın dört bir yanındaki ABD elçiliklerinin, bulundukları ülkeyle ilgili olarak Washington’a geçtiği gizli bilgi, belge ve raporlardan oluşuyor. Doğal olarak Türkiye’den geçilen binlerce gizli belge de bunların arasında yer alıyor.

Bugün size yine bu kitaptan örnekler vereceğim. 2002 yılında Abdullah Gül’le ilgili bölüm:

“Erdoğan’a sadık ama kendi ihtirasları var. Bizimle konuşurken kaba saba bir adam olan Erdoğan’a tabi olmaktan duyduğu rahatsızlığı yansıttı.''

Hoppalaaa!..

2007 tarihli belge: “Gül, Arınç’a, Çankaya’da Vecdi Gönül’ü görmek istemediğini söyledi... Gül’ün Cumhurbaşkanlığı adaylığında en büyük engel, o makama kendisini layık gören Erdoğan...''

2005 tarihli belge: “Nimet Çubukçu, bakan olma isteğini aylar önce bize bildirmişti... AKP genel başkan yardımcısı Şaban Dişli’nin bize aktardığına göre, Çubukçu’nun söz konusu göreve getirilmesinde Emine Erdoğan ile yakınlığı ciddi rol oynamış...''

Bir başka belge: “Vecdi Gönül... gibi üst düzey isimler, (şu anda Milli Eğitim Bakanı olan ve marifetlerini izlediğimiz) Ömer Dinçer gibi yetersiz, cahil ve önyargılı kişilerin Başbakanlık Müsteşarlığı gibi devlet bürokrasisinin tepe noktasına oturtulmasından duydukları şaşkınlığı bize ilettiler...''

Eyvah!..

2004 tarihli bir belge: Vecdi Gönül, ABD’li diplomatlara Abdullah Gül’ü şikayet ediyor. Ahmet Davutoğlu için aşırı tehlikeli ifadesini kullanıyor.

Yine 2004 tarihli başka bir belge: “Bakanlardan milletvekillerine ve partinin entelektüel isimlerine kadar AKP içinde temasta olduğumuz bütün isimler, Erdoğan’ın dış politika danışmanlarını (Cüneyt Zapsu, Egemen Bağış, Ömer Çelik, Mücahit Arslan) yetersiz, bilgisiz ve yolsuzluğa bulaşmış kişiler olarak tanımlıyor.''

Abdülkadir Aksu ile ilgili olarak Washington’a geçilen belge: ''Aksu’nun Kürtlere yönelik kayırmacılığı, eroin ticaretine karıştığı söylentileri, genç kızlara olan bilinen ilgisi ve oğlunun mafya ile olan bağlantıları, kabine içinde onu zayıf halka durumuna getirmişti.''

2004 tarihli bir başka belge: “Cemaat (Fethullah tayfası) AKP’ye karşı kararsız bir durumda. Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Kültür Bakanı Erkan Mumcu ile birlikte 60-80 arası AKP milletvekili, cemaatin AKP içindeki temsilcileri.''

ABD büyükelçiliğine bu son nottaki bilgileri veren kişinin adı da belgede geçiyor. Cemaatin içinden bir yayıncı olan Abdurrahman Çelik.

WikiLeaks belgelerinde askerlere de sık sık değiniliyor. Ankara’daki ABD Büyükelçisi, Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök karşıtı olan komutanları tek tek sayıyor. Yakın bir gelecekte bazılarının başına neler geleceğini belki biliyor, belki de bilmiyor!

“Aytaç Yalman, Şener Eruygur, Çetin Doğan, Hurşit Tolon, Fevzi Türkeri, Tuncer Kılınç...''

Büyükelçi, Washington’a geçtiği gizli raporunda daha sonra şöyle diyor:

“(Türk generaller) Tayyip Erdoğan’ın davranışlarından büyük rahatsızlık duyuyorlar. Erdoğan bizim güçlü bir müttefikimizdir. Generallerin bu tutumu, ABD çıkarlarının korunması açısından engelleyicidir. Hilmi Özkök’ün sadakatli (ABD’ye sadık) duruşu sahiplenilmelidir.

Muhalif generaller Hilmi Özkök’ün çizgisine itiraz ediyorlar. Erdoğan, kendisine (ABD tarafından) desteğin devamı halinde, ABD’nin bir müttefiki olarak Ortadoğu ve Irak dahil olmak üzere Türk hava sahasını, kara ve demiryolları ile Mersin ve İskenderun limanlarını kullanımımıza açacağını taahhüt etmektedir. Ancak (ABD olarak) Türk Ordusu'ndaki üst düzey subaylar tarafından sürekli engellenmek istenmekteyiz.

ABD çıkarlarına karşı çıkan Aytaç Yalman, Şener Eruygur, Çetin Doğan, Hurşit Tolon, Fevzi Türkeri, Tuncer Kılınç ve Yaşar Büyükanıt, Hilmi Özkök’ün emir ve talimatlarına uymadıkları gibi, her an muhtıra verebilirler.''

ABD’nin gözü aydın, bazıları artık hapishanede çile çekiyor.

Ancak, aynı belgenin çok önemli bir bölümü şöyle:

“Bu bakımdan değerlendirildiğinde, (AKP’ye hizmet verecek) güçlü bir medya grubunun oluşturulmasına acilen ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu konu Recep Erdoğan’la da paylaşılmış olup, gereği için olumlu değerlendirmelerin yapıldığı ve yapılacağı teyidi (doğrulaması) alınmıştır.''

Adına yandaş medya denilen nesnenin nasıl oluşturulduğu bu belgeden açıkça ortaya çıkıyor. Ankara’daki ABD büyükelçiliği böyle bir istemde bulunuyor, konu Tayyip’le konuşuluyor ve paraları bastırıp gereği yapılıyor!

İşte size ABD raporlarında yer alan bir Türkiye gerçeği daha!

AKP, Türk milletini yıllarca AB masalları ile uyutmadı mı! Oysa AB'nin bizi hiçbir zaman almayacağını biliyorlardı. Günümüzün Adalet Bakanı Sadullah Ergin, daha 2004 yılında ABD büyükelçisine konuşmuş. Rapor şöyle:

“...AKP’nin dindar kanadı, AB’yi bir Hıristiyan kulübü olarak kabul ediyor. Partinin önde gelen isimlerinden Sadullah Ergin bir süre önce bize itiraf etti: 'Eğer AB evet derse kısa bir ümit doğar, Ancak AKP için esas zorlu süreç o zaman başlar. Eğer AB hayır derse başta bir zorluk yaşanır, ancak uzun vadede her şey bizim için çok daha kolay olur.''

Evet, Türk kamuoyundan gizlenen hususları yabancı elçiliklere söylüyor, “İnşallah bizi almazlar'' demeye getiriyor!

WikiLeaks’ta Türkiye’de görevli ABD’li diplomatlar tarafından Washington’a geçilen on binlerce gizli bilgi ve belge var. Ne ararsanız orada mevcut.

ABD’li diplomatlara bülbül gibi öten iktidar mensupları, onlara minik kuş olarak hizmet veren AKP’liler, siyasetçiler, gazeteciler...

Birbirlerini gammazlayanlar, jurnal edenler, dedikodu yapanlar...

Polis tarafından verilen brifingler...

Seks belgeleri, şantaj malzemeleri...

Atını öpen kovboy ve sonrasında atın intikamı! Tekmili 36 kısım kovboy filmi!..

Bizim bilmediğimiz ne varsa, hepsi ABD belgelerinde.

Kim düşünürdü ki günün birinde ortaya Julian Assange isimli biri çıkıp ABD’nin gizli şifrelerini kıracak, bütün gizli bilgi ve belgeler, bu arada Türkiye’den geçilen kriptolar da ortalığa saçılacak, birilerinin marifetleri böyle elden ele dolaşacak!..

Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu’nu bir kez daha kutluyorum.”

BU KİTAP “HALİǒTE YAŞAYAN SİMONLAR KADAR GÜRÜLTÜ KOPARACAK

Yurt Gazetesi yazarı Cüneyt Ülsever kitabın önemine dikkat çekti . İşte Ülsever’in “EMNİYET BU İTHAMIN ALTINDAN KALKACAK MI ?” başlıklı yazısı:

“Yurt Gazetesi’nde pazar yazılarımı “insana dair” konulara ayırmak istiyorum. Hürriyet’te yazdığım Pazar yazılarına talep büyüktü. Bu geleneği burada da sürdüreceğim.

Ama, önümüzde o kadar önemli bir konu var ki, hafta içini bekleyemeyeceğim.

Perşembe günü yazmıştım.

“Yarın (3 Şubat) başına bir şey gelmezse Kırmızı Kedi Yayınevi Odatv Gn.Ya.Yön. Barış Pehlivan ile Haber Müdürü Barış Terkoğlu’nun yazdığı “Sızıntı:Wikileaks’de Ünlü Türkler” adlı bir kitap yayınlayacak.

Kitabın temel sorusu:Yakın tarihimizin gizlenen gerçekleriyle yüzleşmeye hazır mısınız?”

İddia ediyorum. Bu kitap siyasi arenada en az Hanefi Avcı’nın “Haliç’te Yaşayan Simonlar” isimli kitabı kadar gürültü koparacak.

Kitap gizli hiçbir şeyi deşifre etmiyor. Sadece herkesin okuyabileceği şekilde web ortamında yayınlanmış olan Wikileaks belgeleri arasında Türkiye ile ilgili olanlardan alıntı yapıyor. Âma derleme önümüze dehşet bir resim çıkarıyor.

Belgelerden bir tanesi Cuma günü Yurt Gazetesi ve Aydınlık’ta yayınlandı. Milliyet Gazetesi aynı vahim belgeyi Cumartesi manşetten verdi. Diğer gazetelerde (şimdilik) tık yok!

Söz konusu belgede Birinci Ergenekon iddianamesinin kabulünden yaklaşık 4 ay sonra, 21 Kasım 2008’de ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen bir kriptoda, Türk Emniyeti’nin Ergenekon soruşturması konusunda Amerikalılara detaylı bir brifing verdiği ortaya çıkıyor.

Polis, tutuklananların ne kadar anti-Amerikancı olduğunu belirtmiş, bu detayda bilgiyi sadece ABD’ye verdiğini açıklamış, ABD’den yardım istemiş! Belgede aynen şöyle yazıyor:

“Brifing, Ergenekon’un ABD karşıtı eğilimine odaklanırken, Türk Emniyeti’nin çabaları için ABD hükümetinin doğrudan ya da zımni desteğini kazanma umutlarını ortaya koydu...”

Türk Emniyeti “bağımsız Türk yargısının alacağı karar için bir yabancı ülkeden destek istiyor!

Belgede bir sürü isim geçiyor ama Türk Emniyeti’nin ABD’den Tuncay Güney’in iadesi için “destek” talep ettiğine dair hiçbir emare yok!

Ancak, aynı belge eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın kızının cinsel hayatı ile ilgili iddiaların bile ABD’li yetkililere aktarıldığını ortaya çıkarıyor.

Dolmabahçe Mutabakatı’nda ne gibi bir anlaşma var, bu konu yoruma tabi!

Ancak, belge açıkça Türk Emniyeti’nin ABD ile yakından uzaktan ilgisi olmayan en mahrem bilgileri ABD’ye naklettiğini, açıkçası dedikodu yaptıklarını gösteriyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı, şerefi ve gururu ayaklar altına alınıyor!

Hükümet, belgelerin Dolmabahçe mutabakatı ile ilgisini yalanlamış, Emniyet şiddetli tepki göstermiş! Gazeteler mahkemeye verilecekmiş. Bunların hepsi boş laflar!

Bu belge Türkiye Cumhuriyeti’ni yedi düvele rezil ediyor.

Esas olan, orjinal belgenin sahte olduğunu ispatlamaktır!

Emniyet Müdürlüğü İçişleri Bakanlığı’na bağlı bir yürütme organıdır. Baş sorumlusu Başbakan’dır.

Başbakanlığın ivedilikle ABD’den bir açıklama alması gerekir. (Unutmayın, yayınlanmasının üzerinden onca zaman geçmesine rağmen hiçbir belge ABD’ce yalanlanmamış, belgede imzası olan ABD elçileri veya bürokratları ile ilgili hiçbir işlem yapılmamıştır.)

Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığına sahip çıkmak, şeref ve haysiyetini kurtarmak için Başbakanlık hemen belgenin orjinal kopyasının üzerine gitmeli; eğer belge sahte ise Assange’in sahtekârlığını, eğer Ankara’daki ABD’li yetkililer yalan söylüyorsa bu insanların yalancılığını yedi düvele ispat etmelidir!

Belgenin gerçek olduğunu düşünmek dahi istemiyorum!”“ŞU VİKİLİKS VAR YA!”

Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarı Orhan Bursalı da köşesini “Sızıntı”ya ayırdı.

İşte Bursalı’nın “ŞU VİKİLİKS VAR YA!” başlıklı yazısı:

“Ulan Asanj (Assange) ben seni yemez miyim! Yüzyılın, internet ve bilgi çağının medya kahramanısın sen! Bütün “özel haber”ler, “araştırmacı-soruşturmacı” gazetecilik ürünleri, senin yanında nal topladı! Bir vuruşta, bütün yılların gazetecilik ödüllerini toplayıp bir kovaya koyup duvara astın!

Şu Vikiliks (WikiLeaks) deşifreleri var ya! Onlarla her şeyi şeffaflaştırdın...

Başka ülkeleri bilmem.. Onlar çam sakızı..

Ama Türkiye-ABD arasındaki ilişkilerin ıcığını cıcığını çıkardın, bağırsaklarını deldin, irinleri akıttın, pislikleri sergiledin...

Helal sana bu hayat! O ayağında taşıdığın, hâlâ varsalar, esir dünya içinde bir özgürlük kelepçesi!..

Bunları bilmiyor muyduk? Şüphesiz ki kestirebiliyorduk..

Ülkemizdeki Amerikan tapınaklarının, ülkenin çeşitli kurumlarından, en tepedeki “hukukçu-gugukçu”sundan tutun, “solcu” kılıklıların da uğrayıp ifade verdikleri, dua ettikleri yerler olduklarını bilmiyor muyduk.. Amerikancılığın her yeri sarıp sarmaladığını bilmiyor muyduk.. Yazıp çizdiklerine bakarak, uygulamalarını ve kimleri hedef aldıklarını görerek hepsini biliyorduk.

Ama kestirmek, büyük olasılıkla doğru değerlendirmelerde bulunmak başka, gerçeği görmek başka.. diyoruz ki aha işte bu!

Odatv davasıyla Ergenekon’a bağlanan Barış’lar, Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu “SIZINTI -WikiLeaks’te Ünlü Türkler” incelemesini yayımladılar (Kırmızı Kedi Yayınevi, 414 sayfa).

Kitaplarına da güzel bir ithaf yazdılar:

“Karanlığın çöktüğü topraklarda

En inatçı çiçekler hapishanelerde açar

Başını dikenli tellere uzatır

Ülkemizin günahsız açan çiçeklerine

Bizimkisine su verenlere

Aysel’e ve Özge’ye

Ruhu omuzlarımızda yükselen Güngör Yurdakul’a”.

Hayır bu bir Vikiliks’in doğrudan yayını değil. Zaten yazılıp çizilen belgeleri açıklamıyor Barış’lar. Bu kez Vikiliks belgelerindeki kişiler ve olaylar üzerinden gidiyorlar; Amerikan elçilik görevlerinin yazdıkları “kripto”ları o günün ilişkileri içinde değerlendiriyor, isimleri bilinmeyenler üzerinde kestirimler yapıyor ve bugüne ilişkin de önemli ipuçları üzerine değerlendirmeler yapıyorlar.

Emniyet de Başbakanlık da “yalanlama” yaptı ama Emniyet’ten birtakım polislerin Amerikan elçiliklerine etraflıca açıklamalar yaptıklarını, örneğin Büyükanıt’ın kızının porno fotoğraflarının ellerinde olduklarını belirttiklerini öğreniyoruz...

Kim bu polisiye güçler diyeceksiniz, gerek var mı, Silivri oyununun 32 tekmili birden sahipleri olduğunu kestirebilirsiniz...

Kitaptan: “Halil Berktay, Şevket Pamuk ve Murat Belge gibi isimlerin kendilerini ‘solcu’ olarak tanıtmalarına rağmen AKP’yi olumlu bulduğu ifade ediliyor. Her üç ismin de AKP’nin başarılı olmasının Türkiye’nin AB’ye kabulünü sağlayacağını...”

AKP iktidarı konusunda hayal içinde yüzenler arasında, bugün hayal kırıklığı yaşayanlar çıkmaya başladı. Yukarıdaki isimlerin ne düşündüklerini bilemem, bazılarının AKP’ye destek çıktıklarını biliyoruz, ama Mehmet Altan örneğin, derin hayal kırıklığını çok net ve sert dile getiriyor...

Hele iktidar başının “Dindar bir gençlik yetiştireceğiz..” açıklamasıyla toplum mühendisliğine soyunmasının, toplum mühendisliğine karşı olan bu liberal grubun tüylerini diken diken etmesi beklenir!

Amerika’nın kriptolarında, 2008 Kasımı’nda, “Türk Emniyeti’nin büyükelçiliğe verdiği Ergenekon brifingi notları yer alıyor. FBI yetkililerinin de katıldığı toplantıda Türk Emniyet Teşkilatı’nın yetkilileri Ergenekon’u ‘aşırı milliyetçi çevrelerden taraftar bulabilmek için Batı karşıtı ve ABD karşıtı propagandaya güvenen, mafyayı, İBDA-C, DHKP-C ve Hizb-ut Tahrir gibi örgütleri kontrol eden, gelişkin bir ekonomisi ve örgütlenmesi olan devasa bir şebeke’ olarak tarif ediyor.. Başka hiçbir ülkeye de bu kadar ayrıntılı brifing vermediklerini söylüyorlar...”

Barış’lar not düşüyor: Brifingin Amerikalılara, operasyonun ABD muhaliflerini temizlediği düşüncesini benimsetmeyi hedeflediği aşikâr...

Tabii Amerikan Büyükelçiliği’ne gidip de durumlar hakkında bilgi veren yüksek yargı üyeleri de bulunuyor! Her ne kadar kendileri “gitmedim, söylemedim, konuşmadım” biçiminde üç maymunları oynasalar da... O zaman şunu kabul edeceğiz. Amerikalılar hükümetlerine, devletlerine durmadan yalan yanlış bilgiler geçip duruyor! Eğer buna mantığınız basmıyorsa, belgeler doğru söylüyor demektir..

İki Barış, Ergenekon, Hrant Dink cinayeti, Cumhuriyet’e atılan bomba konularında da, Vikiliks belgeleri ve Emniyet’in Amerikalılara sunduğu brifing bağlamında sonuçlar çıkarıyor... Hrant’ın öldürülmesiyle ilgili, cinayet tezgâhlayanların cemaatle ilişkilerinin polis raporlarına yansımasına rağmen, cinayetin Ergenekon’la ilişkilendirilme çabalarına dikkat çekiliyor...

Ne diyelim, ulan Asanj her şeyi ortaya döktün, ben seni yemez miyim?

Barışlara da: yorumlarınıza, ilişkilendirmelerinize, beyninize sağlık...

Ben sizi yanaklarınızdan öpmez miyim!”

Odatv