Başak Burcunun özellikleri

(ağustos 23 - eylül 22 / Virgo)


İdareci Gezegeni: Merkür

Elemanı: Toprak

Karakteri: Değişken

Cinsiyeti: Dişi

Uğurlu Gün: Çarşamba

Uğurlu Sayı: 5

Uğurlu Renk: Gri, Lacivert, Yeşil

Uğurlu Taş: Yeşim, Akik

İdare Ettiği Organ: Sinir sistemi ve bağırsaklar

Olumlu Özellikleri: İnceleyici, Dürüst, Düzenli, Titiz

Olumsuz Özellikleri: Kuruntulu, Detaycı, Eskiye Bağlı

Anlaştığı Burçlar: Boğa, Oğlak, Yengeç, Akrep

Anlaşamadığı Burçlar: İkizler, Yay

Zıt Burcu: Balık (Zıtlaşarak anlaşır)


Başak burcunda doğan kişiler,çalışkan ve pratiklerdir.Sürekli eylem halindedirler sakin durmayı beceremezler.Onların dinlenme biçimi bile başkalarına ağır bir çalışma gelebilir.Sorunların detayları ile uğraşmayı asla bitiremezler.Bilgiyi arayan ,entelektüel kişilerdir.İyi araştırmacılar bu burçdan çıkar.Herşeye mükemmeliyetçi olarak düşünüp,kolaylıkla beğenmezler.İnsanlarla iyi diyalog kurar ancak kendilerini asla kullandırtmazlar.

Başak Burcu’nun doğasında maddi şeylere ve şekilciliğe düşkünlük vardır.Tutumlu sayılırlar.İşlerinde güven ararlar.Geri planda çalıştıklarında çok başarılı olurlar.

Özel konuları konuşmaktan hoşlanmayan açık sözlü ve dürüsttürler.Yaradılışlarında hoşgörü yerine tartışma bulunur.Bunu yapıcı olması duygusu taşıyarak yapar.Az ama öz dostu olabilir. Çok özverili olarak çalışır , ancak lider olmayı istemez.Doğru ve yanlışı duyguları ile değil

Araştırıp,düşünerek bulur.Bilinci hareket halinde yaşar ve bu enerjiyi çalışmaya döker.Bu da

Onun gerçek sevgiyi anlamasına engel olabilir.

Başak bir hizmet burcudur.Ama zaman zaman hayallere dalması ve kendine sınır koymaması gerekir.Başaklar genelde sahip olduklarından daha fazlasını hakettiklerini düşünürler ve başarı avuçlarından kayıp gider.Duygusuz ve umursamazlık konusunda ısrarcı olabilirler.

Birçok Başak insanı halkla ilişkilere meraklıdır ve gözlemciliğe dayanan bütün işler ona çok uygundur.

Başak Burcu insanının ağzından çıkan sözler her zaman aklından geçen olmaz.Düşünceleri duyguları ile çelişebilir.Yaşamı denetledikce mutlu olur.Sosyal yanı kuvvetli olup kıvrak zeka ile herşeyin üstesinmden gelebilir.Aşırı kritikçi olması sürekli bir iç hesaplaşma yaşamasına sebep olabilr.İmkansız standartlar sadece hayatı zorlaştıracağından bunu ikili ilişkilerde aramak ve iletişim kanalı ile bu enerjiyi dağıtmak gerekir.