Oğlak Burcunun Özellikleri

(aralık 22 -ocak 19 / Capricorn)


İdareci Gezegeni: Satürn

Elementi: Toprak

Karakteri: Öncü

Cinsiyeti: Dişi

Uğurlu Gün: Cumartesi

Uğurlu Sayı: 8

Uğurlu Renk: Kurşuni, Koyu kahve, Nefti

Uğurlu Taş: Siyah Kehribar, Siyah Opal

İdare Ettiği Organ: İskelet, Dişler, Dizler

Olumlu Özellikleri: Güvenilir, Kararlı, Sabırlı, Disiplinli

Olumsuz Özellikleri: Keskin tavırlı, Kötümser, İnatçı

Anlaştığı Burçlar: Boğa, Başak, Akrep, Balık

Anlaşamadığı Burçlar: Koç, Terazi

Zıt Burcu: Yengeç (Zıtlaşarak anlaşır)

Oğlak Burcu dışardan bakıldığında genellikle yanlış anlaşılır. Çünkü yaşamın ciddi bir iş olduğunun farkında olan bir tavır içinde görülür ve etrafında bulunanları denetler tarzda yaklaşır. Liderliğe aday bu tavır ,onun duygusuz veya fazla ciddi olarak anlaşılmasını sağlar. Tabii bunun sonucunda soğuk görünümlü, başa çıkılmaz bir izlenim verir. Aslında konulara bütün olarak bakabilen, bildiğinden şaşmayan, karizmatik bir biçimde ortaya çıkan, arabulucu bir uzman olabilirsiniz.

Tipik bir Oğlak’sanız başarı isteği ile doğmuşsunuzdur. Hırsınız ise, hayata karşı kötümser bakışınızla savaşıyor. Olumlu düşünme sanatını öğrenmeli ve esnek olabilmelisiniz. Doğuştan gelen "zamanı doğru kullanma yeteneği" ile her konuda zirveye ulaşabilirsiniz. Güç ve hırs konusundaki şansınızı,içsel uyum ve huzur ile dengelediğinizde bütün kapılar açılacaktır.

Oğlak Burcu bireyselliğini unutacak kadar demokratiktir. Teknolojiyi yakından izler. Konuşurken ve düşüncelerinizi ifade ederken abartabilirsiniz. Hizmet sektöründe çalışırken başarılı olabilir, sorunlardan yılmadan başa çıkmanın yollarını arayabilirsiniz. Duygusal ve psikolojik olaylar hoşunuza gitmese de, bilinçaltında o konuları merak eden bir taraf vardır. Bu durum Oğlaklar'ın kendilerini gizledikleri bir çeşit maske gibidir. Aksini gösteren bir durum yoksa Oğlak Burcu’nun yaratıcılık yönü yoktur. O ancak düşünceleri en iyi şekilde uygular.

Oğlak Burcu başkalarına iyilik yapmayı çok sever.Çok hareketli olmayabilir ancak dikkatli ve sorumluluk sahibidir.Gözlemleri tutarlı ,işbölümü konusunda uzman biri olabilir.İnsanları dikkatlice inceleyip,çözmek için gayret gösterir.Toplum yararına çalışmalardan ve grup çalışmasından zevk alır.Hümanist yaklaşımlar içinde hoşgörülü bir ifadesi vardır.Geleneklere bağlısınız ancak fazla tutuculuk bu konuda dengelerinizi bozabilir.