NASA Mars'a insan göndermeyi düşünürken bilim adamları Mars'ın kendi planlarını ortaya çıkarttı Bilim adamları en yeni veriler ışığında Güneş Sistemi için olası felaket senaryolarını hazırladılar. Güneş Sistemi'nin en zayıf halkası Merkür. Yörüngesi diğer gezegenlere göre biraz daha uzun bir elipse şeklinde olan Merkür'ün büyük gezegenler veya Güneş'in çekim alanına kapılıp yörüngesinden çok ufak bir oranda kaymasının ihtimal dahilinde olduğunu söyleyen bilin adamları bu sapmanın sadece 038 milimetreye ulaşmasının bile büyük bir felakete yol açabileceğini söylüyorlar.

Bilim adamları olası yörünge sapmaları üzerine tam 2501 senaryo simülasyonu hazırladılar. Bunların 25 tanesi Güneş Sistemi içerisinde büyük çarpışmalara yol açabilecek kadar tehlikeli. Bilim adamları bu durumda yaklaşık %1 ihtimalle dünyanın da bu zincirleme Güneş Sistemi kazasına karışabileceğini tahmin ediyorlar.

Senaryolardan birinde yörüngesinden çıkan Merkür Mars'ı da yoldan çıkartıyor ve bu senaryonun devamında Mars Dünya'ya çarpıyor ya da dünyaya çok ciddi hasar verecek kadar yakınından geçiyor. Senaryolardan birinde Merkür Satürn'e çarpıyor üç senaryoda ise Güneş'in çekim alanına kapılıp içine düşüyor.