Yeni yıla derinden etkileyici bir gökyüzü konumu ile giriyoruz.

2009 yılının son saatlerinde Yükselen derecesine yakın bir derecede Ay tutulması meydana geliyor. Bu tutulma etkilerini 2010 yılına taşıyacak. 9 derece Yengeç burcunda meydana gelen tutulma aynı zamanda ülkemizi de etkileyecek.

Türkiye’nin Plüton’unu ve dördüncü evinde bulunan Mars’ını tetikleyecek. 2010 yılına girerken zorlayıcı etkilerini zaten bir süredir hissettiren Merkür’ün geri hareketi de bu tutulma üzerinde Ocak ayı boyunca etkili olacak. Bunun dışında 2009 Aralığında geri hareketine başlayan Mars’ın Haziran ayına kadar Aslan burcunda kalacak olması 2010 yılının ilk yarısında etkili olacak enerjileri işaret ediyor.

Gezegenlerin etkilerini hissediyoruz!

Türkiye açısından bu etkiler en çok sınır komşularımızla ve ekonomik koşullar ile ilgili olacak. Dünya açısından ise patronlar, yöneticiler, gösteri dünyasıyla ilgili konuları gündeme getirecek.

2009 da başlayıp yeni yılda da kendini hissettirecek gezegen etkileri bununla sınırlı kalmayacak. 2009 Ekim'inde Terazi burcuna geçen Satürn ve bir yıldan beri kararlı bir şekilde Oğlak burcunda hareketini sürdüren Plüton gezegeni Türkiye’nin natal haritasını harekete geçirici önemli noktaları tetiklemeye devam ediyor. Satürn’ün kısıtlayıcı, baskı yaratan, kurallara boyun eğdiren enerjisi Plüton’un derinden etkileyen ve büyük patlayıcı enerjisiyle sert etkileşim içinde bulunuyor.

Satürn-Plüton etkileşimi artıyor!


Bu sert etkileşim sadece bizim ülkemizi değil tüm dünyayı değişmeye zorlayan bir potansiyele sahip. Yani önümüzdeki yıllar etkileyici değişimler tüm dünyada etkili olacak. Bu enerji şu anda dünyada kabul gören sistemi ve otorite olarak kabul edilen ne varsa bütün bunları değiştirici bir etkiye sahip. Tarihe baktığımızda, bu sert açının ikinci dünya savaşı yıllarına rastladığını görüyoruz. Bu savaştan sonra dünya büyük bir değişim içine girmiştir.

Avrupa’nın siyasi haritasında büyük değişikler olmuş, dünyada güçler dengesi yer değiştirmiştir. 1992–1996 yıllarında yaşanan Bosna Hersek savaşı da Plüton- Satürn karesinde başlamış bir savaştır. Bunun dışında 2001-2002’de 11 Eylül, Afganistan ve Irak savaşının da bu döngüye rastladığını görüyoruz. Ayrıca 1929 yılında başlayan ve asıl etkisini 1930 ların sonlarında gösteren büyük buhran döneminde de bu zorlayıcı gökyüzü konumu vardı.

Astrolojide gezegen döngülerini incelediğimiz zaman dünyada yaşanan benzer olayların benzer gökyüzü konumlarında gerçekleştiğini görüyoruz. Dolayısıyla Satürn ve Plüton etkileşiminin günümüzde de çok zorlayıcı olaylara sebep olabileceği pek çok astrolog tarafından (hiç istemesek de) dile getiriliyor. Tabi ki bu bir tahmin.

Aslında Plüton büyük değişimleri ve dönüşümleri işaret eden bir gezegendir. O zaman mutlaka bir değişim olacak. Fakat insanlık bu değişimi hep büyük felaketler yaşayarak mı gerçekleştirecek? Şimdiye kadar böyle olmuşsa bundan sonra da aynısını mı yaşamak zorunda? Bu soruyu her birey kendine sormaya başladığı zaman belki de bu döngüyü kırmayı başaracak. Eğer tüm insanlık aynı bilinçle hareket ederse bu felaketler döngüsünü de yaşamak zorunda kalmayabiliriz.

Savaşları hesaba katmasak bile Satürn-Plüton arasındaki etkileşimler, ekonomik zorluklar, doğal afetler, depremler, seller, terör, olayları, büyük patlamalar, suikastlar, petrol ve yer altı zenginlikleri, gibi konularla da ilişkilidir. Aslında uzun bir döneme yayılacak olan bu etkiler 2009 yılından beri zorlayıcı işaretlerini veriyor.

2010 yılının sonbahar aylarına kadar bu gerilimli etkiyi hem ülke olarak hem de tüm dünyada hissedeceğiz. Ani değişim, isyan, özgürlük ve devrimlerin temsilcisi Uranüs ise Balık burcunda hareketine devam ediyor. Bu da inançlar konusunda radikal değişikliklerin ve özgürlük arzusunun önceki yıllardan beri devam eden etkisini sürdürdüğüne işaret ediyor.

Türkiye'de gündem çok hızlı değişiyor!

Transit Jüpiter’in Kova burcunda sürdürdüğü yolculuk 18 Ocaktan itibaren Balık burcunda devam edecek ve 10 Marttan sonra Türkiye’nin tepe noktasını tetikleyecek ve natal Uranüs’le birleşme açısı içinde olacak. Bu da Türkiye’de gündemin çok hızlı değişeceğine işaret ediyor. Toplumun huzurunu kaçıracak şaşırtıcı olaylar açığa çıkabilir.

Şaşırtıcı gelişmeler olacak!

İş dünyasını ve ekonomik konuları da etkileyecek olan bu birleşim. Transit Satürn’ün yaptığı zorlayıcı açıyla kuvvetli bir şekilde tetiklenecek. Bu da ülke olarak yaşayacağımız zorlu bir dönemi işaret ediyor. Dünyada da gelişmeler çok şaşırtıcı ve zorlayıcı olacak gibi gözüküyor. Haziran ayında sonra ayından sonra öncü burçlarda bulunan gezegenlerin birbirlerine sert açıları tüm dünyadaki düzeni, temel kuralları, otorite figürlerini, hakim güçleri, zorlayabilir ve dünyayı önemli değişimlere hazırlayabilir.Tutulmalar

2009 31 Aralık ayının son saatlerinde Yengeç burcunda Ay tutulması meydana geliyor. Bu tutulma etkilerini 2010 yılına taşıyacak.


9 derece Yengeç burcunda meydana gelen tutulma ev, yuva, güvenlik, gibi konuları etkileyebilir. 15 Ocak tarihinde Oğlak burcunda Güneş tutulması gerçekleşecek. Güneş tutulmaları 4 kat etkili yeni ay enerjisine sahiptir. Yeni ay yeni başlangıçları temsil eder. 7. evde gerçekleşen bir Güneş tutulması gelişimimizin karşıdan gelecek etkiyle olacak olması anlamına gelir. Tutulmalar yeni değişim ve dönüşümler için bizi zorlayan gökyüzü olaylarıdır. Bu açıdan bakarsak bu tutulma dünyada zirveyle ilgili kabul gören kuralların değişebileceğini işaret ediyor. Güneş tutulmasının aynı zamanda Venüs’e kavuşum halinde olması ekonomik konuların ülkeler arası ilişkileri etkileyeceği ve beklenmedik ani zirve değişikliklerini de beraberinde getirebileceğini işaret ediyor.

26 Haziranda meydana gelecek olan Ay tutulması ise Ay tutulması 4 kat büyüklükteki dolunay etkisi anlamına gelir. Dolunay olayların en görünür hale geldiği zamanları ve sonuca ulaşmasını anlatır. Bu tutulma Plüton ile kavuşum halinde gerçekleşecek. Buna Jüpiter Uranüs ikilisinin kare yani zorlayıcı açı yapması, gene yaşanacak önemli değişimleri işaret ediyor. Beklenmedik haberler, beklenmedik olayları tetikleyebilir. Bitişler ve yapılacak yeni başlangıçları akla getirebilir. Görünen o ki yılın ilk yarısındaki tutulmalar tüm dünyayı her konuda değişme sürüklüyor. Etkiler, çok da yumuşak bir geçiş olamayacağını, sistemin her aşamasında bulunanları ve tüm dünyanın zorlanarak bu geçişe hazırlanacaklarını anlatıyor.

11 Temmuzdaki Güneş tutulması tekrar Yengeç burcunda olacak. Tutulma transit Mars’tan da kolayca destek alacak. Mars’ın itici gücü, harekete geçirici enerjisi insanların içindeki potansiyel patlama ve savaşma enerjisini açığa çıkarabilir. Plüton un terörle bağdaştırıldığını ve bazı gezegenlerden etki aldığında patlamaları da sembolize ettiğini düşünürsek, kaotik bir ortamın tohumları bu tutulmayla atılıyor olabilir.

Ay tutulmasından en çok halk etkileniyor!

21 Aralık tarihinde İkizler burcunda Ay tutulması meydana gelecek. Bu tutulmada Ay’ın işaretçisi olan Merkür Güneşle kavuşum halinde. Bu tutulma derecesi Türkiye’nin natal Ay’ının tam üzerinde gerçekleşecek. Yani başka bir deyişle bu tutulmadan en çok halk etkilenecek.

Günlük yaşam, sağlık konuları, hapishaneler, hastaneler gibi alanlarda Türkiye’nin kontrol edemediği bir takım gelişmeler yüzünden sonlanmalar ve yeniden yapılandırma ihtiyacı doğabilir. Gizli olaylar ortaya çıkabilir ve karışıklık yaratması mümkün olabilir.


Geri hareketli gezegenlerin etkisi!

2010’a Merkür ve Mars gerilemesi ile giriyoruz.


Merkür gerilemelerinde artık hepimizin de bildiği gibi büyük ve önemli bir projeye başlamak, bir kontrat imzalamak, yolculuğa çıkmak, biriyle randevulaşmak zorundaysak çıkabilecek aksaklıklara ve gecikmelere de hazırlıklı olmalıyız.

Bu dönemde yeni fikirler ve yeni düşüncelerle harekete geçmek çok cazip gözükse bile gelecekte bu fikirlerden vazgeçme olasılığı çok yüksektir. Bu dönemlerde daha çok eskiden başlandığı halde yarım kalmış ama tamamlanması gereken işlerle ilgili çalışmalar yapmak çok daha verimli olur.

Mars gerilemesinde ise eski anlaşmazlıkların, kavgaların çözümlenmesi için tekrar gündeme gelmesini, eski ilişki sorunlarının ve aşkların tekrar gündeme gelmesi gibi konuları işaret eder. Aynı zamanda enerjimizin normal zamana göre biraz daha azalması dikkatimizin ve cesaretimizin daha zayıf olduğu dönemlerdir.

Geri hareketli gezegenlerin bu dönemde Merkür’ün Güneş, Venüs ve Plüton ile kavuşum halindeyken gerilemesi; İlişkilerin ve yapılmış olan anlaşmaların yanlış anlamalar yüzünden bozulabileceği veya eskiyle ilgili meselelerin çözümlenmeden yeni bir şeye başlamamak gerektiğini işaret ediyor.

Geri gitme dönemlerinde sorunları çözmek için çıkan fırsatları iyi kullanmak gerekir.
Merkür ilk geri hareketini 26 Aralık 2009- 15 Ocak 2010 tarihleri arasında gerçekleştirecek. Etkisini bir hafta öncesi ve sonrasında da görmek mümkün.

18 Nisan’da Merkür bu yıl içindeki ikinci gerilemesini Boğa burcunda yapmaya başlıyor.
Bu gerileme 11 Mayıs tarihine kadar devam edecek.


Merkür tekrar 20 Ağustos tarihinde gerilemeye başlayacak. 12 Eylül’de düz hareketine devam edecek. Bu gerileme de Başak burcunda gerçekleşecek.

Merkür’ün son gerilemesi 10 – 30 Aralık tarihlerinde olacak. Bu gerileme yine 5 derece Oğlak’ta gerçekleşecek. Merkür bu dönemde 26 Haziran’daki ay tutulmasının etkilerinin de görünür olmaya başladığı olayları işaret edebilir.

8 Ekim tarihinde Venüs Akrep burcunda 5 evde gerilemeye başlayacak.

Venüs para ve ilişkileri temsil eden gezegendir. Marsla kavuşum halindeyken gerilemeye başlayacak. Tabii ki ilişkilerden ve aşktan söz etmemek olamaz. Aşk evinde ve aşkla ilişkilendirilen gezegenle gerilemeye başlayacağı için ilk dönemlerde eski aşklar ve mutluluklar hoş duygular yeniden hatırlanacak. İyi pozitif duyguların harekete geçmesiyle, etkileyici, özgür, marjinal ilişki arayışı ortaya çıkacak.

Romantizm ve tutku ön planda olacak.

Belki ünlü kişilerin eski sevgilileri ile ilgili konular, nostaljik aşklar tekrar gündeme gelebilir. Ancak bu dönem ortaklık kurmak, evlenmek aile ve yuva kurmak için uygun bir dönem değildir. Eğer evlenmek veya ortaklık kurmak için bir tarih düşünüyorsanız Venüs’ün tekrar ileri hareketine başlayacağı 19 Kasım sonrasını tercih edin.

Aralık ayından beri geri hareket eden Mars gezegeni ise 10 Mart tarihinde ileri hareketine başlayacak. 10 Mart tarihine kadar yapacağınız girişimlerinde türlü zorluklarla uğraşmak zorunda kalabilir gecikmeler yüzünden zarara uğrayabilirsiniz.

Bu dönemde yeni bir yatırım yapmak veya girişimde bulunmak yerine eski sorunlarınızı çözümlemek ve eski projelerinizle uğraşmak daha iyi olabilir. Yine bu dönemde sağlık problemleriniz artabilir. Özellikle de ihmal ettiğiniz tedavileriniz tekrar gündeme gelebilir. O yüzden yaptırmanız gereken tedavilerinizi bu dönemde tamamlamaya çalışmalısınız.