Haftaya Genel Bakış

Haftanın en önemli gezegen hareketleri 8 Eylül'de meydana gelen yeni ay, 9 Eylül'de Akrep burcuna geçen Venüs ve 12 Eylül'de geri hareketten durağan hale geçen Merkür olacak.

Bilindiği gibi eski uygarlıklarda özellikle toprakla uğraşanlar, gökyüzünün kendilerine bir rehber olduğunu düşünürler ve onun işaretlerini okumak için astrolojiyi kullanırlardı.

Yeni ay dönemi toprağa ekilen tohumun büyümesi ve verimli olması için uygun zamanlar olarak kabul edilirdi.

Yeni ay dönemi sadece tohumlar için değil, yeni başlangıçlar yapılması için de uygun zamanlardı. Bu yüzden büyümesi ve genişlemesi düşünülen işler için de yeni ay dönemleri tercih edilirdi. Bu dönemler yine hava tahmini yapmakta veya tesadüfen başlamış olayların yorumunu yapmakta da kullanılırdı.

8 Eylül'de Başak burcunda meydana gelecek olan yeniay yeni başlangıçlar için uygun dönemleri işaret ediyor. Bu günler de başlayacağınız işleri önümüzdeki iki hafta boyunca büyütüp geliştirebilirsiniz. Veya hayatınızda büyütüp geliştirmek istediğiniz konular varsa bu günlere bunlarla meşgul olabilirsiniz.

Bu dönemde tesadüfen başlayan olaylar da hemen hayatınızdan çıkıp gidiveren türde olmayabilir ve bir süre daha sizi meşgul edebilir. Bu dönemde karşınıza çıkacak konular daha çok detaylı ve dikkatli bir çalışma gerektiren, sabırla ve titizlikle üzerine eğileceğiniz, aksi takdirde kolaylıkla eleştirilere maruz kalacağınız konular olabilir.

Çalışmalarınızı yaparken yardım alabilir, yalnız çalışmaktan çok bir ekiple birlikte olmayı tercih edebilirsiniz. Bu dönemler sağlıkla ilgili konularda sizi çok meşgul edebilir. Sindirim sorunlarıyla uğraşabilirsiniz.

9 Eylül'de Venüs Terazi burcundan çıkıp Akrep burcuna geçiyor. Ekim ayında bu burçta başladığı geri hareketi nedeniyle de Ocak ayına kadar Akrep burcunda kalacak. Astrolojide Venüs'e ilişkilerle birlikte, sevdiğimiz ve sahip olmak istediğimiz şeyleri sembolize eden bir anlam yüklenmiştir.

Venüs'ün tutkuyu, mücadeleyi, yok ederek değişimi ifade eden Akrep burcunda ki yolculuğu ise bu dönemdeki olayların çok rahat geçmeyeceğini işaret ediyor. Çünkü Venüs gezegeni bu burçta pek rahat değildir. Enerjisini istediği gibi gösteremez.

Astrolojide iyicil gezegen olarak kabul edildiği halde Ocak ayına kadar olumlu etkilerini gizleyebilir. Hatta sahip olmaya yönelik hırs ve tutkuyu arttırabilir ve geri hareketi sırasında da özellikle ilişkilerle ilgili, eski takıntıların, endişelerin ortaya çıkmasını işaret edebilir. Bu dönemde aşırı beklentilerden, hırslı ve kıskanç tavırlardan uzak kalmaya çalışmak iyi bir çözüm olabilir. Ayrıca maddi konularda ve tüketim konusunda da dikkatli ve tedbirli olmak gerekir.

12 Eylül'de retro hareketten durağan konumuna gelecek olan Merkür bir süredir engellendiğiniz ve zorlandığınız konuların artık geride kalacağını işaret edecek. Kararsız kaldığınız konulara, bir türlü ilerleme kaydedilmeyen işlerinize çok daha fazla yoğunlaşabilir ve daha iyimser bir tavır içine girebilirsiniz.

Ay hareketleri bizi nasıl etkileyecek, Türkiye'yi neler bekliyor?

Ay hareketleri bizi nasıl etkileyecek?

Haftanın ay hareketlerine göre,

6 Eylül Pazartesi: Ay Aslan'da ilerliyor. Daha fazla ön planda olmak, gösteriş, hükmetme gibi konular öne çıkıyor.

Ego ve gurur önemli oluyor. Ayrıca yöneticiler, toplumda dikkat çeken kişiler aşk, çocuklar, yaratıcılık, şans oyunları, eğlence hayatıyla ilgili gelişmeler hareketleniyor.

Bu günlerde ay küçülmekte olduğu için yeni başlanan işlerden sonuç almak zor. Ayrıca bir süre önce hayatımızda bizi etkileyen ve alevlenen olaylar artık iyice etkisini kaybedebilir ve sonlanabilir.

7 Eylül Salı: Sabah saatlerinde hayal gücümüzü harekete geçiren gelişmeler hızlanırken, hayal kırıklıkları, aldanmalara da açık olduğumuz dönemdeyiz.

Öğle saatlerinden itibaren Ay Başak burcuna geçiyor. Detay gerektiren konular önemli hale geliyor. Ama başlanan işlerden sonuç almak ve olayları kontrol etmek zor. Çünkü ay, Güneşin arkasında kaldığı ve görünürlülüğünü kaybettiği balsamic ay diye adlandırılan bir evrede.

Bu devrede olayları kontrol etmek güçleşir ve görünenin arkasında kalan olaylar önem kazanır.

8 Eylül Çarşamba: Ay Başak burcunda. Öğle saatlerinde Güneşle kavuşum yapıyor. Bu saatlerden itibaren şimdiye kadar farkında olmadığınız detayları farkına varabilir, yeni başlangıçlar için hazırlıklar yapabilirsiniz.

9 Eylül Perşembe: Ay Terazi burcuna geçiyor. İlişkiler, sosyal hayat, toplantılar için uygun bir dönem. Uyum, ahenk ve güzellik arayışı artıyor.

Diplomasi gerektiren konular önem kazanıyor. Akşam saatlerinde üzerimizde daha fazla baskı hissedebilir, özgürlük arayışı içinde olabiliriz.

Duygusal patlamalar, isyankâr tavırlar ortaya çıkabilir. Beklenmedik gelişmelere de açık olduğumuz saatler.

10 Eylül Cuma: Ay Terazi burcundaki hareketine devam ediyor. İlişkiler ve sosyal hayat hızlanırken, uyum, güzellik arayışı, diplomasi gibi konular önemli olmaya devam ediyor.

11 Eylül Cumartesi: Ay sabah saatlerinde marsla kavuşum içinde olacak. İlişkilerde gerginliklere dikkat etmek gerekirken, hareketli olmak ihtiyacı da artacak. Yolculuklarda dikkatli olmakta fayda var. Acelecilik, sabırsızlık gibi nedenlerle kazalar görülebilir.

Ay öğle saatlerinde Akrep burcuna geçiyor. Huzursuz etkiler var. Kuşku, hırs ve tutku artabilir, kıskançlık olabilir. Şüpheci ve kuşkucu davranışlar, paronaya eğilimleri artabilir. Yakıcı duygular nedeniyle yıkıcı sonuçlar ortaya çıkabilir. Kontrollü olmak gerekiyor.

12 Eylül Pazar: Ay Akrep burcundaki hareketine devam edecek. Gizlilik, dikkat gerektiren konular ön planda olacak. Konsantrasyon ve derinleşme gerektiren çalışmalar için uygun bir zaman.

Duran Merkür odaklanmayı daha da arttırabilir. Görünenin altında çok farklı gerçekler olduğu farkına varılabilir. Sezgiler artabilir. Yakıcı duygulara hakim olmak gerekebilir.

Türkiye'de neler olacak?

Türkiye açısından gelişmeler 9 Eylül'den itibaren zorlayıcı olabilir. Oldukça gergin etkilerin olduğu 9 Eylül'de tansiyon bir hayli yükselebilir.

Yurt genelinde huzuru bozan gelişmelere karşı dikkatli olmak gerekebilir. 9 Eylül sonrası da gündem oldukça hareketli gözüküyor. Yaklaşan referandum heyecanı arttırıyor. 12 Eylül'de halkın çoğunlukla katılacağı referandum sonucu evet ve hayırlar birbirine çok yakın olacak gibi gözüküyor.

12 Eylül için çıkartılan profection haritaya ve almutenlere göre muhalefet daha avantajlı konumda gibi gözükse de beklenmedik gelişmeler sonuç üzerinde etkili olabilir.

Yazan: Astrolog Ümran Ensari