...

Duyguların temsilcisi, ruhun yapı taşı , dişi prensip, içgüdüler ve değişimler ile alışkanlıkların işaretçisidir.

Güneş hayatta gittiğimiz yeri temsil eder. Ay ise nereden geldiğimizi.

Geçmiş yaşamınızı, çocukluğunuzu, alt kişiliklerinizi, köklerinizi ve tüm karmik gelişiminizi, gösteren işaret, horoskopta Ay'ınızdır. Spritüel ve Ezoterik Astroloji’de, Ay'ın konumu, Güneş 'in konumundan çok daha önemlidir.
Psikolojik Astroloji, kişiliğin çocukluk gelişimini algılamak için, ayın 8 ara evresini inceler.
Spritüel Astroloji ise, karmadaki tüm gerçeklikler ile beraber, geçmiş yaşamın detaylarını bulabilmek ve bu detaylardan, ana kişilik yapısını tahlil edebilmek için Ay'ın 4 ana evresini, kutuplarını ve Ay’ın hareketlerine göre hesaplanan midpoint'leri izler.
Horoskopta, o kadar çok şeyi simgeler ki, yazmakla bitecek gibi değildir. Derin duygularınızı, iç güdülerinizi, geçmiş yaşamdaki kişiliğinizi, şu anki yeteneklerinizi, otomatik bilinçsiz hareketlerinizi, sezgi gücünüzü ve ani tepkilerinizi, horoskopta Ay’ı inceleyerek bulabiliriz.

Kadınlarda Ay, hanımlara ait organların sağlığını göstermesi açısından önemlidir. Doğduğunuz anda ayın bulunduğu burç ev, durağı, evresi, kavuştuğu sabit yıldızlar, kutupları, dünyaya uzaklığı veya yakınlığı, ayrı ayrı incelenmeli ve kader ile ilgili çözümlemeler yapılmalıdır. Bunun yanında, doğumdan hemen önceki (prenatal) tutulma incelenmeli, doğum horoskopunda düştüğü nokta ve noktanın, diğer gezegenler ile açıları ve sabit yıldızlar ile kavuşumları değerlendirilmelidir.
Bu çalışmalar, kişiliğin geçmiş yaşamı hakkında bize önemli bilgiler verir. Geçmiş yaşamdaki kişiliğin tortuları ve bu yaşamdaki seçimleriniz, birlikte karakteri oluşturur. Karakter ise kaderdir. O zaman Ay horoskopta, iyi veya kötü kaderi gösteren en önemli etkidir. Ay, Yengeç burcunu yönetir.
Haftanın günlerinden Pazartesi ayı temsil eder.

Pozitif anlamda, gelişmiş annelik duygusu, evcimenlik, başkaları için endişelenebilen kişilik yapısı, hareketlilik, değişkenlik, uyumluluk becerisi Ay ile ilgilidir.

Negatif anlamda ise, düşünce yoğunluğu, bastırılmış annelik duygusu, endişelenmeme halleri, moral değişkenliği, alışkanlıklara bağımlılık, yalancı ya da zalim bir anne yine Ay ile ilgilidir.

Sosyolojik olarak ise, bir anneyi, eşi, kadını, aileyi, ya da denizcileri veya tıp ile uğraşan kimseleri, fazla duygusal kimseleri, değişik yaşamları olan kişileri de ifade eder.

Pozitif etkileri arasında iyi bir anne olma becerisi, kendini mekanına bağlı hissetme, başkaları için endişelenme, şekillendirme prensibini iyi kullanabilme, uyumlu davranışlar gösterme ve uyumlu düşünceler besleme, sosyolojik prensiplerde içgüdüleri doğru kullanabilme, yetenekli olma, üretkenliğe elverişli kadın olma bulunmaktadır.

Negatif etkileri arasında, zalim olabilen anne, rahatlık ve yüzeysellik eğilimi, alışkanlıklardan vazgeçememe, moral değişikliği içinde olma, yoğun duygusallık. değişik yaşam sürme isteği, kısa süreli hastalıklar, sindirim sistemi rahatsızlıkları, geçici uyuşmalar bulunmaktadır.