Astrolojide gezegenlerin zaman zaman gerilemesi önemli dönüm noktalarına ve süreçlere işaret eder.

Her gezegenin güneşin etrafındaki yörüngesine ve hızına göre bir gerileme zamanı vardır.

Merkür yılda üç kez gerilerken, Venüs iki yılda bir geriler. Mars da iki yılda bir geriler ama venüsten fark ı daha yavaş olmasından dolayı bu gerileme sürecinin altı ayı bulmasıdır.

Altı ay astrolojik bir döngü içinde oldukça önemlidir. Normalde marsın bir burçta bir buçuk ay kaldığını düşünürsek bahsettiğim sürecin önemini anlayabilirsiniz.

Mars altı ay boyunca odak noktamızın nerede olduğunu göstereceği için epey bir süre söz konusu uğraş için çaba harcayacağız demektir.

Bu konu marsın gerilediği ev ve burç ile ilişkilidir. Mars bugün itibari ile yani 24 ocaktan itibaren Başak burcunda gerilemeye başladı.

Başak detayları, mükemmeliyetçiliği, hizmet etmeyi gösterdiğinden hangi evden geçiyorsa o alanda bir mükemmelleştirme çabası ve yoğun uğraş göreceğiz demektir.

Koç : Mars altıncı evinde gerileyeceği için günlük işlerinizi tamamlarken sorunlarla karşılaşma ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor. Bir sağlık sorunu uğraştırabilir. Başladığınız bir projenin eskisi kadar hızlı ilerlemediğini fark edebilirsiniz.

Boğa : Beşinci evinde gerileyeceği için çocuk sahibi olmakla ilgili daha fazla uğraş söz konusu olacaktır. Yaratıcılık isteyen işlerde bit tıkanma ve yavaşlık görülebilir. Aşka dair konularda fikir değişikliği ya da frene basma ihtiyacı olabilir.

İkizler : Mars dördüncü evde gerileyeceği için ev ve eve ait konulardaki uğraşlar artacak demektir. Evde yaptırılan tadilat benzeri işler tıkanabilir veya üzerinden tekrar geçmek gerekebilir. Bir aile mevzusu çözümsüz kalabilir, nisana kadar ilerleme sağlanamayabilir.

Yengeç : Üçüncü evde gerileyeceği için yakın yerlere kısa seyahatlerle ilgili sorunlar yaşanabilir. Kardeş kuzen gibi akrabalarla ilişkilerde sorunlar yaşanabilir. Araba alım satımında aksaklıklar ortaya çıkabilir.

Aslan : Mars ikinci evde gerileyeceği için finansal durumla ilgili dramatik değişiklikler getirebilir. Harcamaların ucunu durduramayabilirsiniz. Elinizde olmadan devamlı harcama yapmak zorunda kalabilirsiniz. Beklediğiniz bir finansal anlaşma sonuçlanmayabilir.

Başak : Mars birinci evinizde gerileyeceği için başlamış olduğunu işler ve aldığınız kararlarda bir yavaşlık söz konusu olabilir. Daha önceden gelen sağlık sorunlarını şimdi çözebilirsiniz. İlişkilerle ilgili tıkanmalar olabilir.

Terazi : Mars on ikinci evinizde gerileyeceği için perde arkasında kalan konular, sırlar önümüzdeki altı ay boyunca sizi rahatsız edebilir. Bazı sırlarınız ortaya çıkabileceği gibi siz sizden saklanan bazı şeyleri öğrenebilirsiniz. Altı ay boyunca yalnız kalmak ihtiyacınız yoğun olacak.

Akrep : On birinci evinizde gerileyeceği için eski arkadaşlarınızla bir araya gelebilirsiniz. Bir arkadaşınız veya içinde olduğunu bir grupla bazı konularda anlaşmazlıklar yaşayabilirsiniz. Bir klüp içinde aktif göreviniz varsa ilerleme sağlayamadığınızı görmek sizi sinirlendirebilir.

Yay : Onuncu evinizde gerilemeye başlayan mars kariyerinizi ilgilendiren bir konuda bir tıkanıklık ve yavaşlamanın söz konusu olacağını gösteriyor. Gitmeniz gereken hedefe gitmekte zorlanacaksınız. Üzerinde daha çok çalışmanız gerekecek.

Oğlak : Dokuzuncu evde gerileyecek olan mars bazı hukuki konularda beklenmedik aksamaların ve yavaşlıkların olacağını gösteriyor. Yurtdışı seyahatlerinde ertelemeler ve sorunlar yaşanabilir.

Kova : Sekizinci evinizde gerileyecek olan mars ortak finansal konularda anlaşmazlıklar yaşanacağını gösteriyor. Boşanma sonrası mal paylaşımı, miras, alacak, borç, vergi ödemesi gibi konuları bir türlü sonuçlandıramayabilirsiniz.

Balık : Yedinci evinizde gerileyecek olan mars eşiniz veya partnerinizle üzerini örttüğünüz ve konuşmadığınız sorunların ortaya dökülüp sizin onları çözmenizi beklediklerini fark etmenizi sağlayacak. Ortaklık kurmaya çalışıyorsanız görüşmelerde tıkanmalar yaşanabilir.