Astrolog Ata Nirun'un Hürriyet Gazetesi için yaptığı 2013 burç yorumları, gazeteden ayrılınca yayınlanmadı ama Nirun 2013 yılının burç yorumlarını İnternethaber okuyucuları için Nesrin Yılmaz'la paylaştı.

Koç
2013 yılı Koç Burcu için çok canlı, dinamik bir yıl öngörüyor, başarısızlık sizden uzaklaşıyor. Bazen yalnızlık veya melankolik dönemler yaşanabilir ama yeni yıl size gereken gücü sunacak. Sevdiklerinizden gereken olumlu tepkileri kısa zamanda görecek onun için kimseye karşı kırıcı olmamalısınız.Yansıyacak tüm sevgi enerjilerine ihtiyacınız var. 2013 başlarındaki yüksek enerjinizin sona doğru azaldığını fark edeceksiniz. Yapmanız gereken şey kaybolan enerjinizi geri kazanmak için zaman ve soğukkanlı olmalısınız.

Eğer bireysel ve profesyonel sorumluluklarınız sizin ciddiye alıyorsunuz, yere çok sıkı basın, çok sağlam olun, doğru yerde doğru zamanlarda bulunun, duruşunuz iyi ise ve sorumluluklarınızın tam olarak farkındaysanız herşey yolunda gidecek. Eğer sorumluluklarınızı boşverirseniz ve kaçarsanız, stresli sonuçlar meydana gelebilir. Bunu unutmayın. Geçmişte aştığınız ve size deneyim kazandıran stresli dönemleri anımsayın.

Boğa
2013’de yıldız haritaları Boğa Burcu’na, mutluluklar ve bazı hayal kırıklıkları ile dolu paket sunuyorlar. Yeni yılda öncelik muhakkak yaratıcılıkta olmalı, yıl içinde Boğalar büyük fikirler ve projelerle ortaya çıkacaklar. Korkulan Uranüs, Jüpiter ve Pluto üçlüsü Boğa’ya daha rahat bir yaşam verecekler. Bu arada profesyonel yaşamınız daha iyiye doğru gidecek, daha yoğun olacaksınız, fırsatları kaçırmayın, şaşırtıcı bir şekilde peşpeşe gelecekler.

Bazı zamanlarda beklenmedik sosyal gelişmeler ve karışıklıklar engeller çıkarabilirler. Fakat bunların bir önemi olmayacak, yapmanız gereken şey yüksek moralli, enerjik, eğlenceli ve ihtişam olmaktan ibaret yani iyi bir Boğa’nın özelliklerinden söz ediyorum.

İkizler
Uranüs ve Mars bu yıl size etkileri ile, zihin açıklığı veriyorlar, 2013’de buna odaklanın. Bunun ötesinde, hedeflerinize yaklaşabilirsiniz, yeni ve olumlu seçenekler yardımcı güçler ile gelecekler. Zaman zaman kısa süreli da acı ve üzüntü duyacaksınız, bu yoğun duygu sizi olumsuz yapabilir, yapmanız gereken şey sabırlı olmak ve Merkür'ün etkisini beklemektir bu sorunu önemli ölçüde engelleyecek ve daha iyi bir hayat sürmenize yardımcı olacaktır. Eğer yasal sorunlar varsa, önemli bir satış yapacaksanız ve resmi imza atacaksanız mümkün olduğunca Mart, Haziran ve Ekim aylarını tercih edin, daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Bunu özellikle yılın ilk aylarında iç güdüsel kararlar almanız olasılığına karşı söylüyorum.Yanlış bir yola girdiğinizde ve yönlendirildiğinizde, başa dönme kararını alacağınız zaman veya hatanızı farkettiğinizde söz konusu tarihlere odaklanın veya akışı dondurun. Ayrıca unutmayın, başarı başınızı döndürebilir, aşağıdan yukarıya doğru itilirken, güvenli olduğunuz düzeyi kaçırabilirsiniz. Bunları başarılı olduğunuzda güvende olmanız için söylüyorum.

Yengeç
Geçen yılın ardından gösterdiğiniz sonuçsuz çabaları hatırlamanız doğru olabilir ama kendinizi başarısız görmemeniz şartıyla. Ama ötesi olmayacak, 2013 Yengeç Burcu tahminlerine göre, son iki yıl içindeki tüm çabalarınızın sonuçlarını bu yıl alacaksınız. Her alanda ilerlemeler yaşanırken, yeni kararlar ve sonuçlar almanız mümkün olacak. Genelde, yeni şeyler öğrenecek ve bilgi dağarcığınızı zenginleştirecek konumda olacaksınız, Pluto’nun etkisiyle yoğunlaşmaya başlayan nostaljik duyguları yani geçmişe hayıflanmayı kontrol altına alacaksınız ama o zaman sorunları daha çok fark edeceksiniz, bunun bir diğer anlamı sayısız sorunlarla uğraşmak şeklinde de olabilir, sorunları tasnif edin, gücünüzü dağıtmayın, odaklanın ve sihirli düğümü arayın onu görürseniz ve üzerine gidin, bir anda birçok sorunu çözmeniz olasıdır.

Çevrenizdeki alışılmış eleştiricilerden uzak durun, olmazsa en azından kafanızdakileri saklayın. Öfkenizi kontrol etmelisiniz, küçük ve önemsiz şeylerden rahatsız olmayın, çekin gidin.

Aslan
2013 birbiriyle içiçe ilişkili bir dizi olayla başlayacak. Satürn’den gelen olumsuz etkiler öncelikle melankolik kaymalar ve efkar getirecek ama çabuk kaybolacak. Plutonik etkiler ise yaratıcılık ve hayal gücünü geliştiriyor. Acele etmeden gelen ilhamı bekleyin, arkası kendiliğinden gelecek. Yılın başlarında uygulamaya koyacağınız bir planınız veya bir amacınız varsa Mart ayını bekleyin, gelişmeleri izleyin ve bu uygun zamanlamayı kullanın. Bu süreçte daha içe dönüksünüz hatta yanlızlığı sevecek ve arayacaksınız. Dönemin yararı negatif tesirlere de kapalı olmanız şeklinde.

Bu yıl kendinize zaman ayırın, çevrenizi daha iyi tanıyın, insanları izleyin, sinemaya gidin ama seçici olun. Bireysel ve dış dünyada atacağınız adımların farklılığı sizi korkutabilir ama endişelenmeyin, herşey yolunda. Aşıksanız önemli bir sorun olmayacak hatta çok sayıda Aslan sevgilerinin karşılığını görecekler. Aslan insanlarının çoğu 2013 yılında mutlu ve memnun olacaklar.

Başak
Ürünü toplama zamanı, biliyorsunuz siz Hasat tanrısı ya da tanrıçasısınız. 2013 yılı horoskoplarınızda arayışlarınızın arttığı, daha çok bilgilendiğiniz dikkat çekiyor, güvenlik hissiniz artacak, kendiniz daha güçlü hissedeceksiniz. Bilgiyi alma, araştırma tutkusu ve güvenlik biraraya geldiklerinde yolunuz kolaylaşacak, olayları kolay denetleyeceksiniz. Bu yıl eylemleriniz Mars karakterinde yani güçlü, derin ve gerilimli ama bu yüksek enerji işinize de yarayacaktır, hangi alanda olursa olsun gücünüzü kullanın ve hiç çekinmeyin. Karar verirken muhakka bir düşünme zamanı oluşturun, acele etmeyin ve güvencede olduğunuzdan emin olun sonra tüm çabanızı gösterin. Önemsiz olayları çok ciddiye almanız veya ayrıntılarda boğulmanız sizi depresyona götürebilir. Daha da kötüsü uzun zaman beklemiş olan bazı işlerinizin önünde engeller oluşabilir.

Terazi
2013 yılı, Teraziler için iyi başlayacak, özellikle de iş hayatında. Somut kararlar aldığınız sürece herşey yolunda, bu arada yaşamsal değerlerinizi baştan gözden geçirecek hatta temizleyip netleştireceksiniz. Yeni yılda iletişim ve ilişki kurma gücünüz çok yüksek. Epeydir yeterince kullanmadığınız yaratıcılığınız geri geliyor. Bilincinizin derinliklerindeki düşünceleri kolayca aktaracaksınız. Yeni kişiler tanıyacak, yeni ilişkiler kuracak, doğru ve yerinde iletişimin sizin için gerçek bir ilham kaynağı olduğunu göreceksiniz. Yeni yılın başında sıradışı ve etkileyici düşünceler yayacak ve planlar yapacaksınız. Zamanı iyi kullanmanız ve sonuçları sizi de şaşırtacak. Kısacası zaman yönetiminiz mükemmel. Yanlız enerjinizi kullanırken dikkatli olun, metabolizmanızı ihmal etmeyin, gözleyin, öte yandan gezegenlerden gelen etkiler size çok yardımcı olacaklar. Sürekli pozitif eylemler oluşturmanız bir diğer artı puan. Şefkat çiçekleri açacak ve ayrıcalıklı bir gruba çok yararlı olacaksınız. Eğlence yaşamınızı ihmal etmeyin, hobilerinizi boşvermeyin ve uyuyun.

Akrep
Oğlak burcundaki Pluto ile Akrep’teki Satürn Aralık 2012 ve Eylül 2013 arasında üç kez 60 derecelik açılar oluşturacaklar, bu sizin için önemli hatta yeni yılda ciddi dönüşümlere neden olabilirler. Bu güçlü ve ağır ikili yani Pluto ile Satürn sanki birbirleriyle misafircilik oynayacaklar. Bildiğiniz gibi Satürn Oğlak burcunu yönetir. Pluto ise Akrep Burcunun ortak yöneticisidir. Sizin için şart olacak olan çok çalışmanızı destekleyecek temel gücü sağlayacaklar ama öte yandan da gerekli değişimleri gerçekleştirmek adına da etki yapacaklar, bu güçlü etkiler karmaşık ve yoğundur, yıkıcı da olabilirler. İstikrarın sağlanması için irade gücünüzü iyi kullanmalı ve zor geçişlerde kontrolü elden bırakmamalısınız. Akrep su burcudur ve doğası duygusaldır, öte yandan ise kurnazdır, gizem ve muamma doludur. Akrepler çok özel güçlere sahıptirler, duygularını olağanüstü kontrol edebilirler ve genellikle de çekiciliklerinin veye cazibelerinin kaynağı bu kortrol gücüdür. Bu yıl daha iyi bir gelecek için kapsamlı planlar yapacaklar, birçok Akrep yeni yılda yaşamlarını ya değiştirecek ya da birçok şeyi baştan oluşturacaktır, yeni yıl sizin için heyecan ve umut dolu.

Yay
Biliyor musunuz, yarı at yarı insan olarak simgelenen Yay Burcu hem insanı hem de hayvanı birarada tasvir eden zodyaktaki tek burçtur? Sembolize edilirken genellikle gökyüzüne doğru bir oku hedefler, yayını sonuna kadar germiştir ve atmak üzeredir. Ezoterik anlamda hedefin göklerde yani uzayda olduğu anlamındadır. Sonuçta Yaylar ruhsal amaçlarının çok büyük ve yüksek düzeyde olduğunu belirtirler ve buna taliptirler. Onların hayvan olan yarıları, doğada açık havada daima özgür olmak isterler. Onlardan coşkulu sporcular, maceracılar ve kaşifler çıkar. Yaşamlarını evden çok, dışarıda geçirirler. Genelde normal günlük aktivitelere soğuk bakarlar ama 2013’de onların özel yaşamlarına daha çok odaklandıklarını göreceğiz. Fakat bu aktiviteler sıkışır ve karmaşık bir hale gelirse kolayca bırakacaklardır. Aslında Yaylar için yaşam heyecan ve macera demektir. Rutin işler onların canını sıkacaktır, yaratıcılıklarının kaynağı keşfettikleri doğadır. 2013’de onları süper iyimserler olarak göreceğiz. Yılın ortalarında biraz sıkıntı olacak ama Yaylar bu sıkıntıları olayları parlatarak aydınlatacaklar.

Oğlak
2013 Oğlak Burcu horoskopları öncelikle size düzenli ve düzgün bir hayatı öngörüyor. Bu burçta doğduysanız, her alanda yıl boyunca daha farklılaşacaksınız. Huzur sizin için çok önemli olacak hatta yılın en önemli konusu haline gelecek, size özgün dingin ve sessiz bir yaşam düşüneceksiniz. Unutmayın ne kadar insiyatif alabilirseniz, o kadar iyi sonuçlar alacaksınız. Ama dengeli olun yani alabileceğinizin üstüne çıkmayın, zorlanmamalısınız. Sizin özel rezerviniz olan korkusuzluğu eğer doğanızla birleştirebilirseniz, sonuçla daha hoşunuza gidecektir. Iyimserliğiniz 2013’de sık sık işinize çok yarayacak. Satürn’den gelen etkiler pozitif enerjiler üreteceksiniz. Kişisel gelişiminiz ve profesyonelliğinizde yavaşlama hissedebilirsiniz ama endişe etmeyin önemli birşey olmayacak. Bu arada eğer sizi sıkmıyorsa meditasyon yaparak pozitif enerjinizi korur ve negatif enerjilerin kendinizden uzak tutabilirsiniz. Halen elinizde olan yani üzerinde çalıştığınız bir iş, bir proje veya bir plan varsa yaratıcı bir dokunuş sağlamak için hayal gücünüzü kullanın ve sonuçtan emin olun. Güvendiğiniz yakınlarınızla düşüncelerinizi paylaşın ve yardım isteyin, onlardan size yeni ve taze düşünce kaynakları yansıyabilir. Bir iş açmak veya yeni bir yere taşınmayı planlıyorsanız, o zaman bu yıl iyi bir seçenek olarak görünüyor.

Kova
Zodyağın yani burçlar çemberinin su taşıyıcısı özellikleri evrenseldir. Kova burcu erkekleri ve kadınları özgür ruhludurlar. Onlar çevrenizdeki size uzak olan hatta sevmedikleri insanlarla sevdiklerini bir şekilde birleştirerek birleşik ve evrensel insanları temsil ederler. Kocaman bir çevreye sahiptirler ve onların arasında popüler olmaya bayılırlar. Kova Burcu su ile simgelenerek tasvir edilir ama gerçekte bir hava burcudur ve bu elementin tüm niteliklerine sahip olduğu düşünülmelidir. 2013’de daha esprili, dokunaklı, düşünür ve daha iyi bir iletişimci olacaksınız. Evrensel doğanız sayesinde günlük duygusallıklardan pek etkilenmeyeceksiniz. Bu özellik sizi diğer tüm burçlardan daha ayrıcalıklı ve farklı yapar. Yeni yılda özellikle duygusal konularda yapılacak tartışmalardan veya sorunlardan hoşlanmayacaksınız. Buna karşın sosyal ve siyasal platformlarda daha aktifsiniz. 2012’ye göre yeni yıl daha az eylemlere gebe fakat yıl boyunca zengin olanaklar ve yaşam için daha fazla fırsat getiriyor ve iyi şans devam edecektir. 2013 yılı sizin için daha çok başkalarının yaptıkları aktivitelerle dolu olacak.

Balık
Burcunuzda önemli gelişmeler olacak. Yaz aylarında oluşacak olan büyük su üçgeni yani bu astrolojik olumlu konum bir dizi olay getirecek. Bu tür bir konum aynı zamanda da uyum getirir, yararlı olacaktır ama daha önemlisi diğer gezegenlerle olan birliktelikleri kolaylaştırır. Akrep’teki Satürn bu olumlu açnın ilk aşamasını Ekim 2012’de Balık’aki Neptün’le gerçekleştirdi. Ikincisini 11 Haziran’da ve üçüncüsünü 19 Temmuz tekrarladı. Satürn gerçekleri sunarken, Neptün hayalleri ve rüyaları getirerek herşeyi dengeledi ve sizin için artık koşullar ve alt yapı iyi ve de sağlam ama yine de dikkatli olun! Çünkü duygusal tepkiler bu dönemde abartılı olabilir hatta duygusal tepkilerinizle içine bir mistik deneyim karışabilir. Hayallerinizin alıp başını gitmesine hatta vahşileşmesine izin vermeyin, bu sizi olmadığınız kadar idealist yapabilir. Yeni yılda arzularınız tatmin edilmeli ama daha düzenlenmeli hatta disipline sokulmalıdır. Olmazsa bir terapiste danışın.