İnsanoğlu yüzyıllardır değerli taşların gizeminden etkilenmiş ve çeşitli amaçlarla değerli taşları kullanmış.Burçlarla değerli taşlar arasında bir bağlantının olduğu , yani bazı taşların belirli burçlara uğur getirdiğine inanılıyor. Aslında bunun bir inanıştan öte, bilimsel bir yönünün olduğu da kesin.

Zira insan vücudunun sadece etten kemikten olmadığı, enerji bedenimizin de olduğu, tüm canlıların birbirini pozitif ya da negatif yönde etkilediği bilinen bir gerçek.Metafizik konulara ilgi duyan arkadaşlarımız, bu konuda daha fazla bilgiye sahiptir kuşkusuz.

Astrolojiyle ilgili internet sitelerinde dolaşırken, astroloji, burçlar ve değerli taşlara ilişkin bilgilerin aktarıldığı pek çok siteyle karşılaştım.Bu sitelerin hepsinde değerli taşların hangi burçlara uğur getirdiğinden bahsediliyor. Hal böyle olunca, taşların gizemli dünyası beni daha da etkiledi. Zira insanlar değerli taşları şifa bulmak , güç ve iktidar sahibi olabilmek için, sihir için kullanmışlar.

Taşların uğur getirdiğine, pek çok problemin taşlarla çözülebildiğine inanmışlar.Değerli taşları aksesuar olarak kullanırken hem güzelliklerine güzellik kattıklarını, hem de taşlardan olumlu yönde etkilendiklerini düşünmüşler.

Malum olduğu üzere biz bayanlar, aksesura,takıp takıştırmaya bir hayli önem veririz. Hal böyle olunca, değerli taşlar konusundaki bilgilerimi artırmak ve burcuma uygun taşları öğrenip, bu taşları takı olarak kullanmak benim için acil bir ihtiyaç oldu.

Burcuma uğur getiren taşları öğrendikten sonra bilumum gümüşçüleri, bijuteri mağazalarını gezdim. Değerli taşlardan yapılmış kolye uçları, bileklik, küpe, ne varsa aldım.Sonuç olarak,küçük çapta da olsa değerli taşlardan oluşan bir koleksiyona sahip olduğum söylenebilir.Öyle çok paralar da harcamadım, herkesin sahip olabileceği şeyler bunlar.

Birkaç ay önce, takı ve aksesuar pazarlayan bir bayanla tanışmıştım ve Onun söyledikleri beni oldukça etkilemişti. Bu bayan "hayatınızın hiçbir döneminde taklit takı kullanmayın, altın alamıyorsanız gümüş takı alın, plastik ve benzeri şeylerden yapılmış takılar yerine, gerçek taşlardan yapılan takıları kullanın.

Çünkü gerçek taşların insan üzerinde olumlu etkisi vardır,"demişti.Değerli taşların özellikleri ve faydalarıyla ilgili okuduklarımdan sonra, kendisine çok hak verdim.

Gelelim burçların değerli taşlarına. Aslında bu konuda tam bir netlik yok. Zira her kaynağa göre, burçlara uğur getirdiği belirtilen değerli taşlar, değişkenlik gösteriyor.Fakat belli taşlar pek çok kaynakta, aynı burç için ortak olarak belirtilmiş. Örneğin turkuvaz ( firuze ) taşı çoğu kaynakta boğa,ikizler,terazi ve yay burcunun uğurlu taşı olarak belirtilmiş. Belki de burada önemli olan, kişinin kendi önsezileri.Yani hangi taşın kendimize uğur getireceğine inanıyorsak, hangi taşı benimsemişsek, o taşı kullanmalıyız.Sonuçta bir şeyin yararını görebilmek için, önce inanmak gerekli.

İnanmadığınız taktirde olumlu bir sonuca ulaşmak, her konuda olduğu gibi burada da imkansız olmalı.Açıkçası ben, taşların insanları olumlu yönde etkilediğini, dengeleyici hatta tedavi edici özelliklerinin olduğuna inanıyorum.

Örneğin kuvars kristali yüzyıllardır tedavi ve sihir amaçlı olarak kullanılmaktaymış. Kuvarsın duygusal bir dengeleyici olduğu, negatif enerjiyi yok ettiği,insana güç ve canlılık verdiği, zihinsel olarak ta kişiyi güçlendirdiğine inanılıyor.Enerjinin simgesi olarak belirtilen bu taş, bütün burçlar için yararlı.Kuvars taşının radyasyonu uzaklaştırıcı etkisi olduğundan, özellikle cep telefonu ve bilgisayar kullanıcılarının taşıması gereken bir taş olduğu belirtiliyor. Kuvarsın birkaç çeşidi var.

Bunlar,beyaz kuvars, pembe kuvars, mavi kuvars ( kalsedon ) ve dumanlı kuvars. Pembe kuvarsın diğer adı aşk taşı. Bu taşın özgüven duygusunu güçlendirdiğine,kişiye yaşama sevinci verdiğine, duygusal acıların çabuk atlatılmasını sağladığına, kötümserlik, ümitsizlik gibi duyguları uzaklaştırdığına inanılıyor.

Değerli taşları kullanırken dikkat edilmesi gereken ise, taşların temiz olmasına özen göstermek.Temizlik derken, görüntü anlamında bir temizlikten değil, enerji olarak temizlikten bahsediliyor.Zira taşlar, etrafınızdaki negatif enerjiyi temizleyebilmek için bu enerjiyi üzerlerinde topluyorlar.Böylece negatif etkilerden hiçbir şekilde rahatsız olmuyorsunuz. Belirli bir süreden sonra ise, topladıkları bu negatif enerjiyi size aktarmaya başlıyorlar.

Böyle bir durumda baş ağrısı ve mide bulantısı hissederek rahatsız olmanız söz konusu. İşte bunu önlemek için taşları 24 saat deniz suyunda bekletmek , ya da bir gece boyunca toprağa gömmek gerekiyor. Veya en kolayı, değerli taşınızı bir ametist kristalinin yanına bırakıp temizleyebiliyorsunuz. Bu işlemlerden sonra taşınız, yeniden kullanıma hazır demektir.Taşlar negatif enerjileri topladıkları için, üzerinizde taşıdığınız bir taşı başkasına kullandırmamanız gerekli.Yani bir değerli taşı kullanmaya başladıysanız, o taş yalnızca size özel olmalı.

Şimdi burçların uğurlu taşlarını listeleyelim;

OĞLAK BURCU : Akik, kehribar,Jasper, oltu taşı, malakit, yakut.

KOVA BURCU : Akik,ametist,kristal kuvars,lal,mavi kalsedon,yeşim,zirkon.

BALIK BURCU : Ametist, aytaşı,florit,jasper,pembe kuvars,mercan,opal.

KOÇ BURCU : Akik,akuamarin,ametist,hematit, jasper, kantaşı,sitrin,yakut.

BOĞA BURCU : Krizopras,mavi kalsedon, mavi safir, turkuaz, zümrüt.

İKİZLER : Akik,krizopras,pembe kuvars,turkuaz.

YENGEÇ : Akik, ametist,aventurin,krizopras,kuvars,peridot (zebercet)

ARSLAN : Akik,ametist,inci,kehribar,kuvars,mavi topaz,sitrin,peridot.

BAŞAK : Akik, kaplangözü,obsidyen,sitrin,topaz,turkuaz,yeşim.

TERAZİ : Akik,akuamarin,dumanlı kuvars,lapis,mercan,opal,pembe kuvars,turkuaz, yeşim.

AKREP : Ametist,kaplan gözü,lal,mercan,obsidyen,pembe kuvars.

YAY : Ametist,jasper,kaplan gözü,lapis lazuli,mavi kalsedon, eridot,sodalit,topaz,turkuaz.

Değerli taşlar, yüzyıllardan bu yana insanoğlunun kullanımı için yeryüzünde.Her taşın bir çok kültür ve dinde özel bir önemi ve değeri var.Eğer değerli taşların size uğur getireceğine inanıyorsanız,işe öncelikle burcunuza uygun taşları tanıyarak başlayabilirsiniz.Umarım bu yazı, başlangıç için yararlı olur. Yaşantınız boyunca sağlık,mutluluk ve huzur sizinle olsun...