El kremleri, şampuanlar hatta tıraş ürünleri onun rahatlatan ismiyle insanlar tarafından güvenilir olarak biliniyor. Geçmişte ürünlerin bileşimindeki listenin son sırasında yer alan bu mucizevi bitki, günümüzde garantili bakımın anahtar maddesi olarak öne çıkarılıyor. Tıpkı çölde yetişen kaktüsün suyu depoladığı gibi aloe vera da insan cildini kurumaktan koruyor.

Uzun yıllardır bilinen aloe vera bitkisi, son yılların en gözde bitkileri arasında bileşimindeki yüksek değerli maddeler bakım ürünlerinde çok yönlü olarak kullanılabiliyor. Bilinen 3 bin aloe çeşidi arasından cilt ve organizma üzerinde etkili olan “Aloe bardadensis miller” türüdür. Gerçek aloe vera bitkisi kaktüse çok benziyor. Bilimadamları bu bitkinin şeffaf yapraklarında çok sayıda etkili madde olduğunu keşfetmişler. Vitaminler, mineraller, enzimler, amino asitleri ve esansiyel yağ asitleri…

Peki, aleo vera bitkisi etkisini nasıl gösteriyor. Aloe vera’lı doğal kozmetik ürünleri cildin nem dengesini düzenliyor, cildin doğal koruyucu tabakasını destekliyor ve onu zararlı dış etkenlerden koruyor. Aloe vera jeli cildi yatıştırdığı gibi, küçük yaraları iyileştiriyor. Özellikle vücut losyonları ve güneş sonrası bakım ürünleri idealdir. Ancak aloe vera’nm cilt üzerinde etkili olabilmesi bir anlamda ürünle bağlantılı. Duş jeli ya da şampuan olarak kullanımı ise uzmanlara göre oldukça anlamsız. Nedeni, her iki formda da ürünün ciltte ve saçta çok kısa süre kalıyor olması. Ayrıca bitkinin toplanmasından sonra gördüğü işlem de etkisinin az ya da yoğun olmasında önemli rol üstleniyor.