Doğayla iç içe yaşayan halklar, egzotik bitkilerin güzellikleri üzerindeki etkilerini biliyor. Parlak saçlarını ve ışıldayan ciltlerini işte bu bitkilerin güçlerine borçlular. Kozmetik laboratuvarları da onların bu doğal reçetelerinden yola çıkarak modern bakım ürünlerini geliştirme yolunu seçiyorlar. Hindistancevizi-nin yüzde 70′i yağdan oluşuyor. Ve bu yağ cildin kendi yağıyla büyük benzerlikler taşıyor. Güneşten yanmış hassas ciltleri tedavi ediyor, kurumuş saç uçlarını ve solgun ciltleri eski sağlığına kavuşturuyor, ellere ve ayaklara banyo yağı olarak hizmet ediyor. Kremlerin içeriklerinde yer aldığında ise pürüzsüz görünümlerine yardımcı oluyor. Özel bir hindistan cevizi meyvesinden elde edilen “babassu yağı” da anti komedan olarak siyah noktalara aman vermiyor. Bu bakım ekstresi, özellikle karma ciltler üzerinde oldukça etkili. Güney güneşiyle olgunlaşan bitkiler yenileyici ve ısı veren enerjileriyle öne çıkıyor. Bilim adamları bu meyveleri etkili içerikleriyle özelikle yaşlanmaya karşı geliştirdikleri ürünlerinde kullanmayı tercih ediyorlar. Mesela nar ve kakao nun cildi gerginleştirici özelliği vardır. Ös-trojen benzeri phyto hormonlarına sahip olan nar özellikle kabuğunun, hücreleri güçlendirici ve gerginleştirici etkisi bulunuyor. Kakao çekirdekleri ise içeriğindeki protein ve hücre yapılandırıcı maddeleriyle cildi hızlı gerginleştiriyor. Kakao yağındaki polifenoller ve özel bileşenler kolajenler ve elastin dokularını güçlendirici etkileri bulunur.

Özellikle Asya ülkelerinde yetişen “lemon grass”dan elde edilen esansiyel yağın ise zihni canlandırıcı özelliği vardır. Cildi harekete geçiren etkisi nedeniyle de gerginleştirici bakımlarda tercih ediliyor. Aslan ağzı ise cilt yüzeyindeki iritasyonlan hafifletirken, yenileyici etkisiyle kollajen üretimine yardımcı oluyor. Tüm bu özellikleri aslan ağzının ilk kırışıklıkların görüldüğü hassas ve özel bakım gereksinimi olan ciltlerde önem kazanmasına neden oluyor.

Meyve, baharat, aloe vera ya da deniz tuzları gibi doğal maddelerden yararlanan doğal kozmetik ürünleri, cildin bakımını da doğal yollarla sağlıyor. İyi olan; kozmetik dünyasının güzelliğimiz için yine doğal kaynaklardan ilham alması. Kremlerden banyo yağlarına, pudralardan göz kalemlerine kadar…

Ayva, özellikle genç ciltlerde oldukça etkili. Çünkü bileşimindeki ekstreler cildin nem kaybını önlüyor ama onu yağ ile beslemiyor. Dolayısıyla ilk kırışıklıklar ayvayla büyük ölçüde hafifliyor. Avokado yağı çok kuru ciltlerin adeta S.O.S. bakımıdır. Bu inanılmaz meyve, cildi özellikle kurumaktan koruyor, bağ dokusunu gerginleştiriyor ve nem kaybını önlüyor. Böylelikle cildin en kuru bölgelerinde bile pürüzsüzlüğünü kaybetmesini geciktirir.