sokkesepv3 - Soğuk su ve kese en etkili selülit savaşçısı

Selülitsiz bir yaz geçirmek için harekete geçin. Prof. Dr. Neslihan Şendur formülü verdi: Bol su içmek ve uzun yürüyüşlere ek olarak sabah-akşam soğuk duşun altında keselenmek, sizi kader zannettiğiniz portakal görünümünden kurtaracak...

Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermotoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Neslihan Şendur, selülitle mücadelede 2008 stratejilerini anlattı:

Bütün kadınlar bir gün mutlaka selülitli mi olacak?
Selülit, kadınların yüzde 85-90'ında görülüyor ama herkeste görülmüyor. Bazı kişilerde çok zayıf olmalarına rağmen selülit olabilir. Bazı kişilerde ise çok kilolu olmalarına rağmen selülit olmayabilir. Eğer yatkınlık varsa daha kolay ortaya çıkabiliyor. Yine de 'bu benim kaderim' diye kabullenmek doğru değil. Korunmak mümkün.

DİYETLE GEÇMEZ!
Rejim yaparak selülitlerden kurtulabilir miyiz?
Kurtulamazsınız. Sadece diyet yetmez. Üstelik kötü bir diyet selülit oluşumuna da neden olabilir ya da oluşumu hızlandırabilir.

Zayıf kadınlar da selülitlerden yakınıyor. Neden?
Masa başında uzun süre oturarak iş yapanlar, çok hareketsiz çalışanlar çok zayıf da olsalar selülitlere sahip olabilirler. Örneğin sekreterler bu noktada risk altındadır.

Bacaklardaki selülitler için sizce en uygun spor nedir?
Uzun ve bol yürüyüşler. Bu, kolay ve herkesin yapabileceği bir spor. Bu sırada ellerinden su şişesini de eksik etmesinler. Bisiklet de olabilir. Yüzme yine aynı şekilde çok etkilidir.

Masaj işe yarar mı?
Boğum boğum olmuş, yaygın selüliti olanlarda geri dönüşü biraz zor. O nedenle masaj, bazı tedavi yöntemleri, yaşam biçimini değiştirmek ya da spor yapmak gibi uygulamalarla selülitin en azından kabul edilebilir bir hale gelmesi sağlanabilir. Kese yapın, sıcak ve soğuk duş alın. Bu sırada keseyi bırakmayın ve sorunlu bölgelerinize masaj yapın. Saunanın ise selülite bir etkisi olmaz.

ERKEKLER ŞANSLI!
Kollardaki selülitler için sizce ne yapılmalı?
Yine egzersiz lazım. Dambıl kullanılabilir. Yalnızca kolları çalıştıran aletler var. En azından kolları kasıp gevşetmek, oradaki kan dolaşımını hızlandırmak için yeterlidir. Germek ve serbest bırakmak çok önemlidir.

Annesi selülitli olan bir kadının selülitten kaçması mümkün değil mi?
Genetik selülitte çok etkilidir ama eğer yaşam biçimine dikkat ederse, kendisi selülitli olmayabilir.

Erkeklerde neden selülit olmuyor?
Hormon profillerinin farklı olması, selülitten korunmalarını sağlıyor. Erkeklerdeki yağ dağılımı ile kadın vücudundaki yağ dağılımı farklı. Onlarda bu nedenle selülit görülmüyor.

Portakal gibi olmamak elinizde!

Yaza hazırlanırken, bir anda vücudunun selülitle dolu olduğunun farkına varanlardan mısınız? Böyle biri olarak benim durumumdaki pek çok kadın için bu yazı dizisini hazırladım. 2008'in en etkili selülit önleme yöntemlerini araştırdım. Estetik cerrahlarla, tedavi yöntemlerini konuştum. Prof. Dr. Neslihan Şendur, selülite dair pek çok bilgi verdi. Bu bilgiler önemli çünkü tanıdığımız bir şeyle mücadele etmek her zaman çok daha kolaydır. Bu soruna karşı öncelikle mutfakta önlem almanız gerekli. Diyetisyen Banu Kazanç, sofranızda selülit yapmayan mönüleri açıkladı ve selülitleri gidermek için önemli tüyolar verdi. Sizin de başınız selülitlerinizle dertteyse, bu yazı dizisini mutlaka okuyun...

Sıkı pantolon giymeyin!

Neler selülit yapıyor?
Hareketsiz bir yaşam biçimi ve bazı dolaşım hastalıkları selülit yapar. Sıkı pantolon, sıkı çorap, yüksek ayakkabılar kan dolaşımını engelleyici faktörlerdir. O bölgedeki yağ hücrelerinin hareketliliği engellenir. Genetik özellikler çok önemlidir.

Kan dolaşımını hızlandırın

Selülit kremleri ve yağları sizce işe yarıyor mu?
O bölgede kan dolaşımını hızlandırmak için yapılan uygulamanın faydası vardır. Ancak yüzeye sürülen kremlerin, yağ dokusunu yok etmesini beklemeniz çok yanlış olur. Masaj uygulamaları, sorunlu bölgelerdeki kan dolaşımını hızlandırır ve yağ dokusunun düzgün olarak yayılmasına yardım edebilir. Bu etkiyi, vücudunuzun sorunlu bölgelerine kese yaparak da sağlayabilirsiniz.

Selülit tabletleri ve kapsülleri için neler düşünüyorsunuz?
Onlar hakkında bilgim yok. Ancak hekimler, bilimsel olarak etkisi kanıtlanmamış ilaçların kullanılmasını kesinlikle önermez. Ben kendi adıma, mecbur kalsam da bu ilaçları kullanmam. O yüzden önermem de.

Türk kadınının geninde var

Hamilelikten sonra selülit patlaması yaşanması normal bir durum mudur?
Olağan sayılabilir. Hamilelikte aşırı kilo alınması ve hareket kısıtlamasına bağlı olarak, selülit ortaya çıkıp artabiliyor. Türk kadınları doğumla hemen deforme olan bir vücut yapısına sahip. Yani vücut yapısı açısından biraz şanssızlar. Her ırkın bir özelliği var, bizim ırkımız selülite daha elverişli. Ancak hamileliğini doğru geçirip fazla kilo almayanlar ve bol egzersiz yapanlar, bundan korunabiliyor.

Menopoza girmek de, vücuttaki selülitleri arttırır mı?
Menopozdan sonra hormonal faktörler nedeniyle, selülitlerde artış olabiliyor. Ostrojen hormonu kişiyi selülitten korur. Menopoz döneminde bu hormonun azalması ve yokluğu, selülitlerin artmasına neden olur. Bu durum, bütün toplumlar için geçerlidir. Ostrojen aslında selülitin oluşmasını engeller.

Bronzlaşmak yok etmez!

Bronzlaşmak selüliti yok etmez, sakın kendinizi kandırmayın. Bronzlaşan tendeki selülitleri sadece saklamayı başarabilirsiniz, o kadar! Selülit bir kere oluştu mu, ortadan kaldırılması mümkün değildir. Sadece bazı uygulamalarla, vücuttaki selülit oranının kozmetik açıdan kabul edilebilir bir seviyeye gelmesi sağlanabilir. Selülit; çok çabuk oluşmaz. Bir akşam yattığınızda bir şeyiniz yoksa, sabah kalkınca da vücudunuzda selülit olmaz. Selülit birçok faktörün etkisiyle ortaya çıkar. Genç kızların aşırı derecede ve çok sık kilo alıp vermeleri, başlıca selülit nedenidir. Kadınların kilo kontrollerini iyi yapmaları ve bol bol yürüyüş yapmaları gerekir. Ayrıca sımsıkı kotlar ve yüksek ayakkabılar da giymemek gerekir. Dar giyecekler, son dönemde yaşanan selülit artışının başlıca nedenidir.

En çok onların başını ağrıttı, onlar nasıl atlattı?

Organik beslenmeye başladım
GÜLBEN ERGEN: Spor yaparak ve özellikle de pilates ile selülitlerimi azalttım. Bol su içmeye başladım. Hatta içtiğim suyu iki katına çıkardım. Suyun selülitle mücadelede büyük bir etkisi olduğuna inanıyorum. Artık beslenmeme de daha fazla dikkat ediyorum. Organik beslenmeye çalışıyorum. 15 seans radyo frekans dalgasından yararlandım. Bu yöntemin çok etkili olduğunu düşünüyorum. Doğumdan sonra vücudumda selülit oluşmaması için doğumumu kontrollü geçirdim. Ayrıca yoga yapıyorum ve bunun da selülitle savaşta etkili olduğunu düşünüyorum.

Pilates kurtarıcım oldu
SERAY SEVER: Selülitlerin tamamen yok olduğuna inanmıyorum. Çünkü bunu bünye yapıyor. Tamamen yok olma imkanı yok ama kontrol altına alınabilir. Artık düzenli spor yapıyorum, düzenli besleniyorum. Radyo frekans gibi aletlerle dönemsel olarak selülitlerimi azaltmayı başardım. Ayrıca düzenli olarak pilates yapıyorum. Bu; daha diri bir vücuda sahip olmamı sağlıyor. Bu kadar yöntem denedim, bence en etkilisi pilates oldu.