Ciltte, derinizin alt tabakasında, yağ dokunuzun hemen çevresinde meydana gelen “portakal kabuğu” görünümündeki değişikliklere selülit denir. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Aşkar: “Yağ hücrelerinin fazla yağı depolaması ile yağ hücreleri genişler ve vücudunuzdaki yağ dokusu yayılır. Bu yayılma, derinizin altındaki bağ dokusunu da etkileyerek, vücudunuzun normalden daha fazla su tutmasına ve dolayısıyla da kan dolaşımının giderek yetersizleşmesine neden olur. Kan dolaşımınızdaki zayıflamayla birlikte, dokulara eskisinden daha az oksijen ulaşmaya başlar. Bunun sonucunda, dokularınız elastikiyetini kaybeder ve cilt yüzeyi pürüzlü bir görünüm alır.” diyor.

Kadınlarda daha sık görülüyor

Yağ dokusunun oluşumu ve birikimi, erkek ve kadında farklıdır. Erkeklerde yağ dokusunu destekleyen bağ dokusu, deriye paralel biçimde; kadınlarda ise, deriye dik biçimde yerleşimlidir. Bu da, kadınlarda yağ dokusunun, yerçekimi etkisi ile cildi nasıl aşağıya çektiğini açıklar.

Selülit bazen kaçınılmaz olabilir

Sıklıkla kadınlarda görülen selülit, yaşam içinde normal bir durumdur. Özellikle kalça, basen, karın ve baldırlarda görülen bu problem, yağ depolanmasının fazla olduğu bölgelerde daha çok oluşur.

Yüzeysel yağ tabakaları arasında oluşan selülit, yaptığınız egzersizden ve kilo değişiminden çok fazla etkilenir. Bunun nedeni; egzersiz ve kilo değişiminden en son etkilenen yağ dokusunun yüzeysel yağ dokusu olmasıdır. Bu nedenle, düzenli spor yapan ve/veya diyetine dikkat eden kadınlarda bile selülit görülebilir.

Selülit nasıl oluşur?

Çoğu son yıllara rastlayan selülit ve tedavisi ile ilgili araştırmalara göre; selülitin başlıca iki etkeni vardır. Bunlardan biri, yağ dokusunun destek sistemi olan bağ dokusunun (fibröz septaların) sertleşmesidir. Kolajen yapısında olan bu yapılar, setleşerek kısalır ve selülitteki çukurumsu görüntüyü oluşturur, ayrıca kan ve lenf dolaşımını da bloke ederek, selülitteki görüntünün bir kısır döngü içine girmesini sağlar. Lenf dolaşımının bloke olması; daha sert, kaba ve düzensiz bir deri görünümüne neden olur. Diğer etken ise; yağ dokusunun derinin alt kısmında çıkıntı oluşturmasıdır. Bu çıkıntılar, çukurlaşmayı artırarak görünümü daha da kötüleştirir.

Selülitin oluşumundaki diğer nedenler arasında;

• Doğal cilt yapınız,

• Ergenlik, gebelik, menopoz gibi 3 önemli hormonal değişikliği yaşadığınız dönem,

• Ağır, aşırı kalorili besinlerle düzensiz ve yanlış beslenmeniz,

• Vücudunuzda toksik etkiler oluşturan alkol, çay, kahve ve tütünü aşırı miktarda tüketmeniz,

• Hareketsiz bir yaşam,

• Stres ve gerginlik,

• Tuz ve su dengesinde değişikliklere neden olan, idrar söktürücü ve müshilleri gelişi güzel kullanmanız,

• Düzensiz uyku,

• Kabızlık,

• Karaciğer ve sindirim bozuklukları,

• Metabolik hastalıklar sayılabilir.

Selülitten kurtulun

Selülitin tedavisinde, selülitin oluşumundaki yardımcı nedenler mümkün olduğu kadar ortadan kaldırılmalı ve selülitin iki ana etkenine yönelik işlemler yapılmalıdır.

Bu noktada, liposuction ile selülitin tamamen ortadan kaldırılabileceğini düşünmeniz yanlış olur. Zaten bugüne kadar uygulanan mezoterapi, karboksiterapi, lipolizis, kas çalıştırma yöntemleri, lenfatik drenaj uygulamaları gibi tıbbi yöntemler dahi doğru uygulandığında, selülite sadece başlangıç aşamasında faydalı olabilmiştir, ancak daha etkili bir yöntem olan Akustik Dalga Terapisi (AWT), selülitin iki ana etkenine yönelik tedaviyi en az yan etkiyle ve ağrısız olarak uygular.

Tüm dünyada, Madonna’nın selülitlerini tedavi etmesi nedeniyle selülit savar olarak adlandırılan Akustik Dalga Terapisi (AWT) Cihazı, hem bağ dokusunda hem de yağların dermisin altında oluşturduğu çıkıntılar üzerinde şok dalgalar oluşturarak bağ dokusunun septalarını deriden ayırıp, deriyi serbestleştirir. Ayrıca, kalınlaşmış dermis ve yağ çıkıntılarının incelmesine yardımcı olarak, cildinizin daha düzgün, sıkılaşmış ve daha elastik görünmesini sağlar. Bu oluşum, ultrason tetkikleri ile de kanıtlandığından, şu an için AWT, selülit tedavisinde benzersiz tedavi olanağı sunan bir yöntemdir diyebiliriz.