GÜNEŞ KREMİ KULLANIMI

Güneş kremleri pahalı olduğundan, azar azar kullanma fikri size cazip gelebilir ama bu, yeterli koruma sağlamaz. Güneş kremini az sürerek, yanma ve cilt kanseri risklerini artırmış olursunuz. Peki bu durumda kullanılması gereken doğru miktar nedir? Bir yetişkin, güneş kreminini her sürüşünde, ortalama büyüklükteki bir şişenin en az beşte birini baştan aşağı tüm vücuduna sürmeli. Bunu yaparken, hiçbir bölge atlanmamalı.

Kremi günde iki kez sürmek

Güneş kremi sürme işi dünyanın en sevilen işi olmadığından, genellikle güneşe çıkmadan bir kere sürüp, bununla tüm gün korunmayı beklemek gibi bir eğilim vardır. Yanma hissi oluşursa da, bir ikinci kez sürülür. Ancak uzmanlar günede iki kez güneş kremi sürmenin yetersiz olduğunu söylüyorlar.

Güneş kreminin günde en az 4 kez kullanılması ideal. Terleme ve sportif aktiviteler, kremin vücuttan atılmasına neden oluyor. Ayrıca eğer kullandığınız güneş kremi suya dayanıklı değilse, o zaman suya her girdikten sonra da kremi tekrar sürmeniz gerekiyor.
Hatta suya dayanıklı bir krem kullansanız da, düşündüğünüzden çok daha az korunmuş oluyorsunuz. Suyun içerisinde koruma tam olmasına rağmen, dışarı çıkıp da kurulandığınızda, kremi de üzerinizden çıkarmış oluyorsunuz. Bu nedenle sudan çıktıktan sonra kremi tekrar sürmekte fayda var.