Yoğun bir günün ortasında birazcık daha fazla çalışabilmek için öğle yemeklerini ihmal eder misiniz? Eğer öyleyse su bir gerçek ki çok büyük bir yanlış içindesiniz.


Çünkü öğle yemeğini atlarsanız büyük İhtimalle akşamüstü saatlerini abur cuburlarla, zararlı, yüksek karbonhidrat değeri içeren yiyeceklerle geçirirsiniz. Bu alışkanlık, kan sekerinizin düşmesine sebep olabilir. Yani vücudunuzda bir anda halsizlik oluşabilir. Bu da verimli çalışamamak anlamına gelir. Tüm bu sebeplerden dolayı öğle yemeğinde yaptığınız seçimler çok önemli. Çünkü sağlıklı bir öğle yemeği sizi enerji dolu bir akşamüstüne hazırlar. Atlanan öğün ve sağlıksız seçimler ise açlık nöbetlerinizi artırır. Önereceğimiz sağlıklı öğle yemeği alternatifleriyle kendinizi daha sağlıklı, mutlu ve zinde hissedeceksiniz.

Öğle yemeğinizi ihtiyacınıza göre belirleyin
Bir araştırmanın sonuçlarına göre, kadınların çoğu öğle yemeğinden birkaç saat sonra acıkıyormuş. Sağlıklı beslenme İçin ne gibi tercihler yapmanız gerektiğini yazımızda bulabilirsiniz.


Bütün akşamüstü masanızın başında olacaksınız...
En doğru seçim
Koyu renkli ve yapraklı yeşil sebzeler ile ızgara et, kırmızıbiber, brokoli, portakal dilimleri en ideal seçim. İdeal bir öğle yemeği en az 400–500 kalori değerinde olmalı. Yemek total olarak yüzde 30 oranında protein (100-150gram balık, yağsız et), yüzde 50 oranında karbonhidrat (tahıllı gıdalar, sebze ve meyve) ve yüzde 20 oranında sağlıklı yağ (zeytinyağı) içermeli.

Sebebi
Akşamüstü saatlerinde çok hareketli olmayacağınızı önceden biliyorsanız karbonhidrat acısından zengin mönüyü tercih etmemelisiniz. Örneğin ağır soslu bir spagetti ya da bir orta boy pizza sizin için sağlıklı bir seçim olmayabilir. Bunun yerine ağırlıklı olarak size günün geri kalan kısmında enerji verecek koyu renkli sebze ve meyveleri tercih etmelisiniz. Gün boyunca bol sıvı almayı da ihmal etmeyin.


Akşamüstü geç bir saatte bir sunum yapacaksınız...
En doğru seçim
Izgara veya fırında pişirilmiş somon, orta boy haşlanmış patates ve zeytinyağında sote edilmiş ıspanak sizin için en doğru secim olacak. Bu gıdalar beyninizin çok daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.

Sebebi
Somonun içinde bulunan omega-3 yağ asitleri ruh hali üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Ispanak hafızanızı güçlendirecek, patates ise kan sekerinizi dengede tutarak, zihninizi açacak ve gün sonunda yaşanması olası açlık nöbetine engel olacaktır.


İşten sonra spor yapmaya gideceksiniz
En doğru seçim
Bir porsiyon kepekli makarna, 100 gram ızgara göğüs tavuk eti, domates sosu, bir parça parmesan peyniri, brokoli ve dilimlenmiş kabak spor öncesinde en doğru diyet önerisi olacaktır.

Sebebi
Tavuğun içindeki protein enerjinizi pompalayacaktır. Makarna ise spor yapmanızı kolaylaştıracak olan ve kaslarınızın çok İhtiyacı olan glikojeni vücudunuza sağlayacak. Vücut taralından yavaş emilen karbonhidratlar tokluk hissi verecek. Sebzeler İse vücudun vitamin ve lif ihtiyacını karşılayacaktır.


Akşam içki içip, pasta yiyeceksiniz
En doğru seçim
Karides, bezelye, soğan, mantar, yarım bardak erişte eklenmiş karışık bir salata ve 15 gram parçalanmış badem (yaklaşık 5 adet) yoğun geçecek bir aksama karsı en iyi öğle yemeği çözümüdür.

Sebebi
Daha sonra acıkacağınızı biliyorsanız, hafif ve doyurucu bir öğle yemeği tercih ederek geceye karsı önleminizi alabilirsiniz. Karides, oldukça düşük doymuş yağlar ve kalori içerir. Badem ise saatler boyu sizi tok tutacak, kalbinize yararlı doymamış yağlar içerir. Bezelye ve mantar mutluluk verici bir öğlen yemeği alternatifidir. Erişte ise vücuda daha fazla karbonhidrat, ekstra protein ve aynı zamanda enerji verir.