Liposuction yağ emmedir. Bu tekniği kullanarak vücut heykeltıraşlığı yapıyorsunuz. Gıdıdan başlayıp; kolları, karnı, beli, sırtı, bacaklardaki ve kalçadaki her şeyi toplayabiliyoruz. Hasta, 2 hatta 4 beden küçülebiliyor.


Baştan aşağı yapıldığında, kişinin yağ miktarına bağlı olarak bu ameliyatın süresi 3-6 saat arasında değişir. Çok yağ alınanlar; bir gece hastanede yatar, ertesi gün taburcu olur.

Ağrı olmaz. Sadece 1-2 litre yağ aldıklarımız, hemen evlerine gider. Ağrı sadece kalkarken ve otururken olur. Bütün vücutlarına kontür uyguladığımız hastalara, liposuction sonrası fizik tedavi veriyoruz. Bunlar ultrasonla masaj yaptırarak ya da LPG gibi aletlerden geçerek, çok daha düzgün şekilde iyileşiyor. Spor, özellikle yüzme çok faydalı. Ne kadar hareket olursa, daha düzgün iyileşme oluyor. Hastalar ameliyattan sonra denize girebiliyor. Hemen ertesi gün, rahatlıkla duş alabiliyor.

* Baştan aşağı liposuction yaptırıp vücudunu düzelten biri denize girse, etraftan bakanlar onun durumunu anlar mı?
Bu tarz bir operasyon yaptıran biri; istediği zaman bikini giyip, rahat rahat denize gidebilir. Kimse de onunu durumunu anlamaz. Tedavi öncesindeki pelte pelte vücut, pırıl pırıl ve dinç bir vücuda dönüşür.

YAŞ ÖNEMLİ DEĞİLDİR!
* Liposuction gençlerde daha mı iyi sonuç veriyor?
Önemli olan hastanın yaşı değil, derisinin cinsidir. Yöntem, 45 yaşındaki bir hastada 20 yaşındakinden iyi sonuç verebilir.

* Liposuction olan biri ne kadar zaman sonra, tedavi gördüğü bölgesinde yine sorun yaşamaya başlar?
Liposuction'a ihtiyacı olan hastanın liposuction yapılan yeri, vücudunun diğer yerlerine oranla daha fazla kilo alıyordur. Liposuction'dan sonra kilo alsa bile, artık vücudu şekillenmiştir. Artık, her bölgesi aynı şekilde kilo alır. Liposuction yapılan sorunlu bölgesi ise, eskisi kadar kilo almaz. Eğer kilo dengesini korursa, hiç sorunu olmaz.

BİR ZAYIFLAMA AMELİYATI DEĞİLDİR!
* Liposuction'dan beklediğini bulamayan hastaların sorunları, bu yöntemle hemen çözülür mü?
Liposuction'ın yetersiz kalması, o tekniğin kötü olduğu anlamına gelmez; kötü kullanıldığı anlamına gelir. Doktor ve hasta seçimi önemlidir. Hastanın hekimi, hekimin de hastayı iyi seçmesi lazım. Vücutta çukurluk oluştuysa, hekimin hasta baskısı ile bunu hemen düzeltmeye çalışması hata olur. Burun ameliyatlarında da aynı sorunla karşılaşılabilir. Eğer hata varsa hemen düzeltmek doğru değildir. Erken müdahale daima zararlı sonuçlar verir. Mutlaka bir yıl beklemek gerekir. Ben aşırı kilolu bir hastaya liposuction yapmam. Çünkü liposuction zayıflama ameliyatı değildir. Her tarafı şişmansa, neresini kurtarayım? Karnın içindeki, iç organlardaki yağlar alınamaz. Hastanın zayıflaması lazım ki; o yağlar erisin. Biz de dıştaki şekil bozukluklarını düzeltelim.