Cilt ve yüz bakımı konusunda bilmek istedikleriniz. Lavinia Estetik ve Zayıflama Merkezi'nin sahibi Güzellik Uzmanı Mine Ülgezer sizin için yanıtlıyor.01. Kuru cilt özellikleri nelerdir ?

Mat bir görünümü vardır. Çabuk kızarır. Kuru cilt banyodan sonra, özelliklede soğuk ve rüzgarlı havalarda çok fazla gerilir, pul pul dökülmelerde olabilir. Ayrıca erken yaşlarda göz çevresi ve ağız çevresinde kırışıklıklar başlar.02. Yağlı cilt özellikleri nelerdir ?

Parlak bir görünümü vardır, burun ve yanaklarda gözenekler açık ve genellikle içleri siyah noktalarda doludur. Bu tip ciltlerde makyajın kalıcılık süresi çok kısadır ve cilt çabuk sarkmaya müsaittir.03. Karma cilt özellikleri nelerdir ?

Bu tür ciltlerde genelde alın, burun ve çene çevresi yağlı, yanaklar ve göz çevresi kurudur. Yanak bölümünde pullanma olurken alında sivilcelenme olabilir.04. Cilt bakımına başlama yaşı nedir ?

Kişinin cilt yapısı ve ihtiyaçları doğrultusunda 18-20 yaşlardan itibaren düzenli olarak cilt bakımına başlanabilir. Tabi bu yaştaki kişilere uygulanacak ürünler tamamen doğal içerikli, temizlemeye yönelik ürünlerdir.05. Ne sıklıkta cilt bakımı yaptırılmalı ?

İdeal cilt bakımı yaptırma süresi ayda birdir.06. Siyah noktalar neden oluşur ?

Siyah noktalar karma ve yağlı ciltlerde oluşur. Deri altındaki yağ hücrelerinin fazla sebum(yağ) salgılaması sonucunda bu yağ cilt yüzeyindeki gözenekleri tıkar ve cildin hava ile teması sonucunda oksitlenerek rengi kolaylaşır ve siyah noktaya dönüşür.07. Siyah noktalar tamamen önlenebilir mi ?

Düzenli cilt bakımı uygulamaları ile gözle görülür derecede azaltılabilir. Ancak tamamen önlenebilir diyemeyiz. Çünkü bunlar yağlı cildin doğal bir sonucudur.08. Sivilceleri sıkmak doğru mudur ?

Bu kesinlikle çok hatalı bir davranıştır. Çünkü her sivilce sıkılmaz ve sıkılmaması gerekir. Aksi taktirde ciltte leke kalmasına yada bu sivilcelerin artmasına neden olabilir. Bu ancak uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.09. Gözaltı morlukları ve torbaları neden oluşur ?

Birincisi bu genetik bir durum olabilir. Diğer bir neden aşırı yorgunluk, uykusuzluk ve gözü aşırı yoran bilgisayar olabilir. Bir diğer neden ise göz çevresindeki lenf sisteminin yeterince çalışmaması nedeni ile kirli kanın göz altlarında toplanıyor olması yada kan damarlarının cilt yüzeyine çok yakı olması olabilir.10. Gözaltı torbaları ve morluklar nasıl önlenebilir ?

- Çok fazla bilgisayar başında çalışıyor, okuyor, dikiş-nakış gibi işlerde uğraşıyor ya da araba kullanıyorsanız sık aralıklarla gözlerinizi kırpıştırmanız, eğer direksiyon başında değilseniz her 45 dk'da bir gözlerinizi 5 dk kapatıp dinlendirmeniz.

- Akşam yatmadan önce ılık papatya çayı poşetlerini 30 dk boyunca kapaklarınıza koymanız.

- Bir buz kalıbını göz altlarımızda gezdirmeniz.

- Yada nemlendirici özellikteki bir göz kremini masaj yaparak göz çevrenize uygulamanızı önerebiliriz.

11. Göz çevresi neden çabuk kırışır ?

Çünkü göz çevresi derisi yüzün en ince hassas ve dayanıksız bölümüdür.12. Kırışıklıkları önlemek için neler önerilebilir ?

Bol su içmek,sigara kullanmamak, çok makyaj yapmamak, fazla güneşlenmemek, doğru kozmetik ürünleri kullanmak, düzenli bakım yaptırmak ve göz çevresi için özellikle gözlük kullanmak önerilebilir.13. Cildin solgun ve cansız görünmesinin nedeni nedir ?

Aşırı sigara kullanan kişilerde kandaki oksijen azlığı nedeni ile cilt kara-sarı bir renk olabilir. Bilinçsiz güneşlenme, rüzgarlı ve soğuk havalar, çok sıcak su ile banyo yapmak, sürekli klimalı ortamlarda bulunmak nem dengesini bozacağından dolayı cilt solgun vitamin açısından zengin olmayan bir beslenmede bu yol açabilir.14. Yaş ilerledikçe cilt neden sarkar ?

Bu hücresel faaliyetlerin yavaşlamasına bağlı olarak, cildin bağ dokusunun zayıflaması ile ilgili bir durumdur.15. Cilt sarkmalarını önlemek için neler yapılabilir ?

Hücre yenileyici,sıklaştırıcı,toparlayıcı ve nem depo edici özellikle kolajen ve elastin içerikli krem-ampul gibi ürünlerin düzenli olarak kullanılması. Ayrıca yüz ve boyun kaslarını çalıştırıcı egzersizler yapılması önerilir.16. Ameliyatsız yüz germe nasıl uygulanır ?

Ameliyatsız yüz germe bilgisayar programlı bir cihaz yardımı ile elektrokas stimulasyonu tekniği kullanılarak yüz ve boyun kaslarının egzersiz etkisi yaptırarak çalıştırılması tekniğidir. Bu uygulama sayesinde gevşemiş ve sarkmış cilt dokusu kasların çalışması sayesinde kısa sürede gerilir ve toparlanır.17. Cerrahi müdahale ile yüz gerdirmek riskli midir ?

Her cerrahi yöntemin mutlaka bir riski vardır. Biz bunu eğer kaza sonucu ortaya çıkan estetik problemler yok ise kimseye önermiyoruz. Tabi yine herkesin kendi kararı önemlidir.18. Ameliyatsız yüz germe kaç seans uygulanır ?

Ameliyatsız yüz germe kişinin yaşına ve gevşekliğin derecesine göre en az 8 en çok 16 seans haftada üç kez olmak üzere uygulanır.19. Ameliyatsız yüz germe ne kadar süre etkisini korur ?

Tüm seanslar tamamlandıktan sonra yaklaşık 1.5 yıl süre ile etkisini korur. Ancak biz bu sürenin daha uzun olması için, müşterilerimize her 2 ayda bir 1 seans ameliyatsız yüz germe yaptırmalarını öneriyoruz.20. Kaç yaşından itibaren ameliyatsız yüz germe yaptırılabilir ?

Yağlı ve karma ciltli kişilerde 30 yaşından itibaren normal ve kuru ciltli kişilerde 35-40 yaşlarından itibaren rahatlıkla yaptırılabilir.21. Ameliyatsız yüz germe uygulamasının herhangi bir riski var mıdır ?

Eğer kişinin beyin ile ilgili bir problemi yoksa ya da vücudunda kalp pili, metal protez taşımıyorsa hiçbir risk olmadan bakıma katılabilir.22. Deri altına kolojen enjekte edilmesi etkili bir yöntem midir ?

Bu uygulama için her şeyden önce kişinin alerji testi yaptırması gerekir. Çünkü bazı durumlarda cilt yüzeyinde kızarık ve kabartılara neden olabiliyor. Ayrıca bu uygulamanın ortalama kalıcılık süresi 5 aydır ve bunu sürekli tekrarlamak gerekir.23. Cilt lekeleri neden oluşur ?

Bu lekeler daha çok güneşle ilgilidir ve aşırı derecede güneşlenen kişilerde yüz, omuz, sırt ve dekolte bölümünde çillenme şeklinde kendisini gösterir. Ayrıca hamilelik ve yaşlılık dönemlerinde hormonal değişikliklerden dolayı cilt yüzeyinde oluşan kahverengi lekeler vardır.24. Cilt lekeleri tamamen giderilebilir mi ?

Lekenin türü ve yoğunluğuna göre işlem yapılmaktadır. Ve bu konuda Atla'lı (alfa hidroksiasit) içeren sayma özelliği olan ürünle ve dermabrazyon denilen yoğun peeling tekniği etkilidir. Ancak gözle görülür derecede azalsa bile tamamen geçmeyebilir.25. Bol su içmek cilt sağlığı açısından önemli midir ?

Evet bu çok önemlidir. Çünkü ne kadar çok su içersek cildimizin nem oranı o kadar dengeli olur. Ve son derece sağlıklı parlak bir cilde sahip oluruz. Ayrıca toksinlerin atılmasına yardımcı oluruz.26. Makyaj cilt sağlığını olumsuz etkiler mi ?

Aşırı derecede makyaj yapmak cildin hava almasını önler,bu cildin sağlıklı görünümünü bozar. Ayrıca makyaj malzemeleri içerdikleri boya ve kimyasal maddeler nedeni ile alerjik reaksiyona neden olabilir. En iyisi çok hafif makyaj yapmalı ,kaliteli ürün kullanmalı ve gece mutlaka makyajı çıkartmaktır.27. Kozmetik ürün alırken nelere dikkat etmek gerekir ?

Kozmetik ürün alırken kişinin yaşına uygun olmasına, doğal içerikli olmasına ve en önemlisi ürün almadan önce tester alarak 1 hafta süre ile ürünü denemeye dikkat etmelidir.