yoga300 - Anne adaylarına yoga dersleri


Yoga, anne adaylarının rahat bir hamilelik dönemi yaşamasına ve hatta doğum sürecini daha kolay atlatmalarına yardımcı oluyor...


Yorgunluk, uykusuzluk, bulantı, belde veya bir bacakta siyatik ağrısı, kramplar, şişkinlik, varis gibi hamileliğe bağlı rahatsızlıklar üzerinde olumlu etkisi olduğu bilinen yoga dersleri uzman eğitmenler eşliğinde Kadıköy Şifa Hastanesi Eğitim Salonu’nda yapılıyor.

Yoga kan dolaşımını hızlandırıyor, doğum yapacak anne adayının rahatlamasını, normal doğumda ihtiyacı olan kasların güçlenmesini, hamilelik sürecinde, hormonal değişimler nedeniyle yaşanan sıkıntı ve huzursuzlukların aşılmasını, doğum sonrasında ise vücudun sağlıklı biçimde toparlanmasını sağlıyor.

Hamilelikle birlikte kadının vücudundaki kan miktarı 3.5 – 4.5 litre kadar artıyor. Buna bağlı olarak anne adayının dolaşım sistemi ve kalbinin normal zamanlara oranla daha fazla çalışmasına ve özellikle eklemlerde ödemlerin oluşmasına neden oluyor. Kadıköy Şifa Hastanesi Eğitim Salonu’nda sunulan doğum öncesi yoga dersleri anne adaylarının bu dönemdeki özel ihtiyaçlarına cevap veriyor. Özel nefes teknikleri sayesinde yoga, anne adaylarının bu dönemde hem fiziksel, hem de zihinsel olarak kendilerini daha rahat ve huzurlu hissetmelerini sağlıyor. Çünkü Hamile Yogası, sancılı doğum süreci için anne adayına, sürece kendini teslim etmek, “vücudun dayanıklılık kaynaklarının” korku ve direnç stresiyle boşalmasını engellemek yönünde yardımcı oluyor.

Hamilelik dönemi yogaya başlanması için en ideal dönem

Anne adayının vücudu bu dönemde kendini doğuma hazırlamak ve bağ dokularını yumuşatmak amacıyla “relaksin” hormonunu salgılıyor. Kadının vücudundaki bu doğal tepki yoga ile birleştiğinde ulaşılan esneklik, bebeğin büyümesine paralel, anne karnında ona daha fazla yer olduğu hissini destekliyor. Derslerde uygulanan çömelme hareketleri pelvik taban kaslarının kuvvetlenmesini sağlıyor ve normal doğumlardaki yırtılmaların meydana gelmesini engelliyor. Bu anlamda doğum sonrası için de vücudun kendini çabuk toparlamasına yardımcı oluyor.

ANNE ve BEBEK için YOGA: Doğum sonrası anneler bir yandan kendi fiziksel ve ruhsal değişimleri ile başa çıkmaya çalışırken, diğer yandan hayatına yeni katılan bebeğin yarattığı uykusuzluk, yorgunluk gibi sorunlarla baş etmeye çalışır. Anne ve Bebeğin birlikte yaptığı yoga, anne ve bebek arasındaki fiziksel ve ruhsal birlikteliği, bütünleşmeyi sağlar, bebek sahibi olmanın keyfini yaşatır. Doğumdan sonra yorgun anne için bedenini çalıştırmak, ağrılarının azalması, tekrar forma girmek ve rahatlamak gibi fiziksel yararları olan yoga, bebek için sindirim sisteminin düzenli çalışmasını destekler, kaliteli uykuya yardımcı olur. Bebek ile anne arasındaki iletişimi iyileştirdiği için gittikçe artan bir rahatlama ve iyi hissetme ortamı sağlar.

ÇOCUKLAR VE GENÇLER için YOGA: Yoga ile güçlü ve sağlıklı bir bedene sahip olmanın yanı sıra beden zihin arasındaki bağın güçlenmesi, konuşma ve dinleme becerisinin gelişmesi, disiplin ve konsantrasyon, takım çalışmasına yatkınlık, çevresi ile sağlıklı iletişim kurma gibi pek çok yararına dikkat çeken uzmanlar, kendisi ve çevresi ile barışık nesiller için yoganın yararına dikkat çekmektedir.