45571 saray - Osmanlı Sarayının Güzellik Sırları
Ebegümeci, limon ve zeytinyağından gelen güzellik.

Son 10 yıldır Osmanlı tıbbı üzerine araştırmalar yapan tıp tarihçisi Prof. Dr. Ayten Altıntaş, Osmanlı sarayının güzellik sırlarını açıkladı.

Son 10 yıldır Osmanlı tıbbı üzerine araştırmalar yapan tıp tarihçisi Prof. Dr. Ayten Altıntaş, Osmanlı Sarayı'nın güzellik sırlarını "Osmanlı'da Sağlıklı Yaşam" ve "Sarayın Güzellik Sırları" isimli kitaplarında bir araya getirdi. Altınbaş, "Osmanlı tıbbının yüzde 60'ı sağlıklı yaşamla ilgili. Osmanlı hekimlerinin hepsi hasta olmadan önce tedavi yollarını bilirdi. Modern tıp hastalığa yakalanmadan önlem almayı yenilerde konuşmaya başladı. Osmanlı'da sadece hekimler değil, halk da hastalıklara karşı önlemleri bilir ve yaşamlarının bir parçası olarak kullanırdı" dedi.

SABUN OLMADAN ASLA

Saraydakilerin bir numaralı güzellik sırrının temizlik olduğunu ifade eden Altıntaş, "Hamam kültürü bu sebeple gelişmiş. Banyoda mutlaka keselenirlerdi ve keselenmek de en doğal peeling'dir" diye konuştu. Temizlikte sabunun çok önemli olduğunu anlatan Altınbaş, "Bu sebeple çok büyük bir sabun sektörü vardı. Saraya da en kaliteli sabunlar gelirdi ve bunlara eritilip kullanacak kişinin zevkine göre gül veya meyve şekilleri veriliyordu. Saraylıların sabunları mutlaka kokulu olurdu" diye konuştu.

SAÇLARA EBEGÜMECİ

Saçların sabunla yıkandığı zaman sertleştiğini ifade eden Altınbaş, Osmanlı'nın bu soruna bulduğu çözümü şöyle anlattı: "Sabunun içerisine saçları yumuşatacak hatmi ve ebegümeci kullanmışlar. Bu bitkileri kaynatınca kıvamlı bir su oluşur. İşte o kıvamlı su bugünkü saç kremlerinden daha etkili.”

LİMON VE ZEYTİNYAĞI

El ve ayak bakımı için susam ve zeytinyağının kullanıldığını kaydeden Altınbaş, "Özellikle gül yağı tercih edilirdi. Osmanlı’da beyaz ve kokulu cilt için mutlaka limon kullanılırdı. Limonu el ve yüzlerin beyazlatılması için kullanırlardı” dedi.