60FAE340346B80408F7B88B7r - Cildinizi kış meyveleriyle yılbaşı gecesine hazırlayın
Kış meyvelerinden hazırladığınız bakım kürünü uygulayarak sağlıklı ve parlak bir ciltle yılbaşı gecesinin yıldızı siz olabilirsiniz! Ertesi sabah da nar suyu içerek yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Nar suyu cildinize de ilaç gibi gelir!..

Yılbaşına hazırlanırken panik olmayın. Masanızı kurmadan, planınızı yapmadan önce cildinizi hazırlamaya başlayın. Birkaç gün önceden alacağınız küçük önlemler yılbaşında her zamankinden daha hoş görünmenizi sağlayabilir. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Neslihan Dolar;yılbaşı gecesinde göz kamaştırmak isteyenler için özel bir bakım tüyosu verdi:

Geceye özel bakım kürü
Bakım kürünüze; kış mevsiminin nimetlerinden yararlanarak başlayabilirsiniz! Kış mevsiminin soğuğundan ve rüzgarlı havasının etkisinden; yine kış ayının nimetlerinden faydalanarak korunmak mümkün. Derinin yenilenmesini, lekelerin azalmasını ve yara iyileşmesini hızlandıran C vitamini; kış meyvelerinde özellikle portakal, mandalina, kivi ve greyfurtta bol miktarda bulunmaktadır. Bu meyveleri yiyerek; hem bağışıklık sisteminizi güçlendirmeyi, hem de cildinizin yenilenmesini sağlayabilirsiniz.


Ertesi sabah nar suyu için

Yılbaşının hemen ertesi günü kahvaltıda; antioksidan ve bağışıklık sistemini güçlendirici, ayrıca ciltte anti-aging özelliği ile birlikte cilt kanserine karşı da koruyucu olan nar suyu içerek güne başlayın. Ayrıca bol bol su için ve cilt doktorunuzun önerdiği cilt tipinize uygun bir mikropeeling uygulayın. Bu peelingler, cildinizi tahriş etmeden üst tabakada oluşan artıkları temizleyecektir. Sonrasında uygulayacağınız protein, antioksidan ve vitamin içerikli maskeler, temizlenmiş gözeneklerin sıkılaşmasını ve cildinizin beslenmesini sağlayacaktır.


Makyajınızı temizleyin
Kapalı ve oksijensiz ortamlarda bulunmak, sigara dumanına maruz kalmak ve alkol tüketimi gibi yılbaşı gecesine ait olumsuzlukların, cilt üzerine etkisini minimuma indirmek için; öncelikle ne kadar yorgun olursanız olun, makyajınızı temizlemeden yatmayın. Cildinize uygun temizleyici kullanın.

* Kuru ciltler için yumuşak yağ bazlı temizleyici kremler seçmelisiniz. Parmak uçlarınızla tüm yüzünüze kremi yayın ve makyaj pamuğuyla sildikten sonra ılık suyla durulayın.

* Cildiniz karma ise yıkanarak temizlenen jel veya kremleri seçmelisiniz.

* Yağlı bir cildiniz varsa yumuşak jel ya da köpükler seçebilirsiniz.

* Cildiniz akneli ise özel üretilmiş temizleyiciler kullanın ve cildinizi ılık suyla temizleyin.

* Ayrıca kırışıklıklarınızın derinleşmemesi, yüzünüzde enine çizgilerin oluşmaması için yüzüstü yatmayıp sırtüstü yatmaya özen gösterin.Cildinize 15 dakika yeter
Yılbaşı gecesi sonrası cildinizin yorgunluğunu, matlığını ve gözaltınızda oluşabilecek mor halkalar ile torbalanmaları önlemek için 15 dakikanızı cildinize ayırın. Mimik çizgilerinin olduğu bölgelere yerçekiminin tersi yöne hareketlerle ve gözaltı bölgesine parmak uçlarınızla yumuşak hareketlerle soğuk su ile yapılacak masaj, bu bölgelerin uyarılmasını ve dolaşımın artmasını sağlayacaktır.


Geceye soğuk duş ile başlayın!
Cilt hastalıkları uzmanı Dr. Melisa Eczacıbaşı'nın, sizin için özel olan günlerde 'gecenin yıldızı' olmanız için önerileri var:

* Son gün sakın fazla koşuşturmayın, gece geç yatmayın.

* Ama birkaç saniye de olsa vücudunuza ve
yüzünüze soğuk duş tutun. Bu küçük ayrıntı cildinizi inanamayacağınız kadar canlandırır!

* Yüzün gergin görünmesi için en garantili saç modeli, yukarıda toplamaktır.

* Tırnaklarınızın şekli düzensiz ise ya da manikürünüz hafifçe bozulduysa, sedefli bir oje sürün. Çünkü pırıltısı sorunları gizler.

* Gözlerinizin altında morluk veya torbalanma varsa; iki poşet yeşil çayı sıcak suda ıslatın veya bir patatesten iki halka kesip, gözlerinizin üzerine koyun. Tatlı hayaller kurun.

* Makyaja başlarken, öncelikle bir seçim yapın. Gözlerinizi mi, yoksa dudaklarınızı mı vurgulamak istediğinize karar verin. Hiç kuşkusuz yüzünüzün en güzel
kısmıdır ön plana çıkan

* Kirpiklerinizi kıvırmadan önce, kıvırma aletini saç kurutma makinesi ile ısıtın. Ama yanma derecesinde değil.

* Yüzünüzde fondöten kullanmak istemiyorsanız, en azından göz çevresine sürün. Bu ön hazırlık göz makyajınızın bozulmasını önler.

* Yüzünüzdeki koyu renkli lekeleri kamufle etmek için fondötene biraz sarı far ekleyin ve lekelerin üzerine sürün. Sonra hafifçe pudra sürün ve normal makyajınızı yapın.

* Allık rengini seçmek genellikle çok zordur. Oysa bunun cevabı yüzünüzde gizlidir. Alt dudağınızı açıp içine baktığınız zaman ihtiyacınız olan rengi bulmuş olacaksınız.

* Ruj sürmeden önce dişlerinize hafifçe vazelin sürün. Bu sayede dudaklarınıza sürdüğünüz ruj dişlerinize bulaşmaz.Miyoplara abartılı makyaj
* Miyop gözlük kullanıyorsanız gözleriniz küçük görünür. Bu nedenle daha abartılı bir göz makyajı yaparsanız güzel olur ve gözleriniz daha belirgin olur

* Hipermetrop camlar ise gözleri kocaman
gösterir. Bu gece de gözlüklerinizi takmak zorundaysanız, makyajla gözlerinizi fazla vurgulamayın.

* Gözlerinizin altındaki çizgiler fazla ise sadece üst kirpiklerinize maskara sürmeniz yeterlidir.