Fitness’ın çeşitli direnç seviyeleriyle daha etkili olabileceğini düşünen uzmanlar, uzun bir araştırmadan sonra Gymstick’i keşfettiler.Sopa ve fitness bandını birleştirerek bütün kasları çalıştırma fikriyle 2003 yılında Finlandiya’da piyasaya sürülen Gymstick, Türkiye’de de form tutkunlarının tercihi. Formda kalma arzusuyla yanıp tutaşan yeni kullanıcılarıyla buluşan Gymstick, 2007 yılında aldığı “En iyi fitness ekipmanı” ödülüyle, pilatese rakip olma yolunda takipçilerini hızla kazandı.

Bir sopa ve yanlarından sarkan iki lastikle yaptığı hareketlerin zorluğuna aldırmadan gülücükler dağıtan fit bir kadın... Bu fotoğraf, insana televizyonda her gün yüzlercesi tanıtılan fitness aletlerinden biri gibi görünüyor. Ama değil... Birkaç yıl önce fitness’ın çeşitli direnç seviyeleriyle daha etkili olabileceğini düşünen uzmanlar, uzun bir araştırmadan sonra Gymstick’i keşfettiklerinde artık tek bir aletle vücuttaki bütün kasların çalışabileceğinden eminlerdi. Üstelik yer kaplamıyor, hemen her yerde yapılabiliyor ve ayarlanabilir lastik dirençleriyle her yaştan kişinin korkmadan fitness yapabilmesine olanak tanıyordu. Gymstick, kısa bir süre sonra önce İngiltere, İtalya ve İsveç’te daha sonra da diğer Avrupa ülkeleri, Amerika ve Japonya’da salgın bir hastalık gibi yayılmaya başladı. Son birkaç aydır da Türkiye’de sınırlı sayılı fitness merkezi tarafından sertifikalı eğitmenler tarafından uygulanıyor.

Bunlardan biri de iki yıl önce Altunizade’de açılan, sadece kadınlara özel spor ve sağlık kulübü Club Arora. Şimdilik sınırlı sayıda üyeye haftanın her günü ders verildiğini duyar duymaz soluğu merkezde aldık ve Gymstick’i sizler için denedik.

Gymstick nasıl yapılır?

egzersiz1 - Gymstick ile form zamanı!
Isınmadan olmaz

Egzersizden önce mutlaka ısınma hareketleri yapmalısınız!

1-Enerjiye kavuşun

Bütün egzersiz programlarında olduğu gibi Gymstick programına başlamadan önce vücudunuzu ısıtın. Bunun için sadece bir dakikanızı ayırmanız yeterli. Bacaklarınız bitişik şekilde dik durun. Dizlerinizi hafifçe öne doğru bükün. Şimdi gövdenizi sağa doğru çevirin ve sol kolunuzu kalbinizin hizasında tutun. Sağ kolunuzu da yana doğru uzatın. Önce sağa, sonra sola doğru zıplayın. Fotoğraftaki gibi, kollarınızı sürekli bir kırın, bir uzatın.
11612009175322 10410 - Gymstick ile form zamanı!
2-Başlangıç Pozisyonu

Başlangıç pozisyonu, ısınma hareketinden sonra sıra geldi egzersiz programının ilk hareketine. Size canlılık katacak, fit bir görünüme kavuşacağınız bu egzersiz programının ilk hareketinde, dik bir şekilde durun. Gymstick'in çubuk kısmını ensenize yerleştirin. Ayak uçlarınızın üzerinde durun. Şimdi Gymstick lastiğini olabildiğince yukarıya doğru çekin, Gymstick lastiğini yukarıya doğru çekerken özellikle karın ve bacak kaslarınız çalışmış oluyor.

11612009172955 10410 - Gymstick ile form zamanı!
3-Harekete devam

Bir önceki hareketteki pozisyonunuzu bozmayın. Yalnız bu kez gövdenizi öne doğru eğin ve ayak topuklarınızın üzerinde durun. Lastiği yukarıya doğru gerin. İki hareketi de toplam 20-30 kez yapmanız gerekiyor.
egzersizson - Gymstick ile form zamanı!
4-Sonlandırın

Gymstick programının bu son hareketinde, bacaklarınızı omuz hizasında iki yana doğru açın. Dizlerinizi hafifçe bükün. Gövdenizi olabildiğince sabit tutun. Gymstick'i yukarıya doğru kaldırın. Şimdi gövdenizi sola doğru eğin. 30 saniye boyunca bu hareketi yaptıktan sonra bu kez sağa doğru uzanarak hareketi sonlandırın. Böylece tüm vücut kaslarınız aynı anda çalışmış oluyor.