Kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmesinin pek çok nedeni olabilir, ancak Dr. Mayoral, açıklanamayan saç dökülmelerinde başlıca nedenin stres olabileceğini belirtiyor. Bir kişi stresli olduğunda, saçları telojen faza geçebilir. Telojen efluvium, stresli bir olay sonrasında ortaya çıkan en yaygın saç dökülme problemidir. Yaşanan sıkıntılı bir olay sonrasında ilk üç ay saç dökülmesi devam edebilir, ancak genellikle sonraki altı ile dokuz ay içinde yeni saçlar çıkmaya başlar.

Ayrıca doğum veya ameliyat gibi olaylar da saç dökülmesine neden olabilir. Dr. Mayoral, bunu, bedenin iyileşmeye konsantre olması ve bu nedenle saç büyümesine ara vermesi olarak açıklıyor.

Stresin kişileri farklı farklı etkilediğini belirten Dr. Mayoral ekliyor: “Stres, bazı kişilerde ülsere, bazılarında kalp krizine, bazı insanlarda saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesi strese karşı bedenin verdiği normal bir tepkidir, ancak diğer tıbbi durumların da değerlendirilmesi için bir dermatolojiste gitmek gerekir. Ayrıca hastalara birkaç yiyecek dışında diyetlerinde büyük değişiklikler yapmalarını tavsiye etmiyorum, dengesiz ve sağlıksız bir beslenme, aşırı veya hızlı kilo kaybı saç dökülmesinin nedenleri arasında yer alır.”