İnceltici yeni bakım ürünleri; gözle görülebilir incelme ve asi bölgelerin gizlenmesi gibi birçok çözüm vaat ediyor. Peki, içlerinde ciddi araştırmalar sonucu üretilenler hangileri ya da bizim en etkili ürünü ayırt etmemiz mümkün mü?

Marie Claire, inceltici ürünlerle ilgili herşeyi uzmanlara sordu!

Her yıl yepyeni inceltici bakım ürünleri piyasaya sürülüyor ve birçok kadın da tüm ümidini söz konusu ürünlere bağlıyor. Uzmanlar selülit için geliştirilen ürünleri uygularken masaj da yapmamızı tavsiye ediyorlar. Ancak hangi ürünün kime, ne açıdan uygun olduğunu ise tam olarak açıklamıyorlar... Peki, bize sunulan ürünler arasında en uygun olanı nasıl bulacağız? İşte yol gösterici ipuçları...

Yapın
İÇERİĞE ODAKLANIN
Kafein ve canghzu (Çin'de yetişen bir bitki)... En etkili iki madde. Yağların içinde stoklanmadan vücutta serbest bir şekilde dolaşımım sağlıyorlar. Seksenli yıllardan bu yana varlığı bilinen ve kafein adiposit zarında yerleşmiş bulunan beta alıcılarını (lipolizi sağlayan) harekete geçiriyorlar. Yakıt görevi gören trigliseritlerin (yağlı asitler ve depolanmış şekerler) dönüştürülmesinde de rol oynuyorlar. Dr. Philippe Blanchemaison bilimsel bir bakış açısıyla yaklaşıldığında kafeinin etkisi kanıtlanmış tek madde olduğunu söylüyor. Artık bu maddeyi yalnızca kahveden değil kakaodan, çaydan ve guarana'dan da (Küçük kırmızı meyveli, yüksek dozda kafein içeren tropik bir bitki türü) alabiliyoruz. Ancak yağ yakıcı etkiye sahip kafeinle bir Çin bitkisi olan cangzhu'nun görevleri aynı değil. Beta alıcıları bir kere uyarıldıktan sonra, yağ hücrelerinin içinde ve dışında yerleşmiş olan G proteini lipolizi (yağ hücrelerinin parçalanması) harekete geçiriyor ve işte bu protein üzerinden cangzhu devreye giriyor. Gerçek bir destek görevi gören cangzhu; yağların yakılma oranını yüzde üçten yüzde dörde çıkartarak kafeinin etkisini geliştiriyor. Bu iki madde adiposit zarına yerleşen alfa 2 reseptörlerinin (adrenalin ya da noradrenalin -bağışıklık sistemini zayıflatan stres hormonu-yoluyla) uyarılmasını engelliyor. Gerçek birer obur olan bu etkenler lipogenezi
(yağ oluşumu) engelliyor ve kandaki şeker ile yağlan yakalayan stoklayıcı enzimler olan lipoprotein lipazlar (yağ hücreleri tarafından yağ deposunun oluşması) üretiyorlar. Laboratuarlarda tuzak olarak ginkgo biloba (Mabet ağacı: kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi olan, Çin'de yetişen bir tür ağaç) kullanılarak alıcıların yanılması sağlanıyor. Sonrasında ise Peru sarmaşığı (Yağ oluşumunu azaltan bir tür bitki) frenküzümü ya da kuşburnu özü kullanılarak lipoprotein lipazları engelleniyor. Sonuçta ortaya harika bir kokteyl çıkıyor!

Yapmayın
DİAGNOSTİK HATASI
R-Fat (Suyun vücutta tutulması, fıbroz, doku adipozu) gerçeğini ortaya çıkaran Philippe Blanchemaison, 1999 yılında selülit tiplerini de sınıflandırmıştı. Damar dolaşımı ve lenf sistemindeki bozukluktan kavnaklanan selülitin tedavisinin oldukça kolay olduğunu dile getiren Blanchemasion, vücudumuz şiştiği zaman sarmaşık karışımları ile bu şişkinliği giderebileceğimizi belirtiyor. Yumuşak ve esnek olan adipoz, yağ tabakası fazlalığından kavnaklanıvor. Bu durumda adiposit'ler şişivor (HacimlerniJ yaklaşık altmış katı kadar) ve çosilr. Dolayısıyla; lipoliz etkisine sahip bir krem hedefimize daha kolay ulaş:".-.— : sağlayabiliyor. Tedavi edilmesi en zo: olan selülit tıpı ise fibröz IJıîsi doku olarak karşımıza çıkıyor... Bu selülit tipini sıktığınızda acıyor ve sertliği ile dikkat çekiyor. Glukozla kaplanan bu selülit adipositleri 'karamel' bir ağ içine hapsediyor. Ancak tıpkı manganez rlr. lifleri yumuşatıcı bir etkisi olan maddeler yardımıyla tedavi edilebiliyor.

Yapın
KRONOBİYOLOJİYİ DİKKATE ALIN
Akşam yenilen yemek, sabah yenilene göre beş kat daha fazla stoklanma riski taşır! O halde akşam sekize kadar çikolata ve pasta yemekte hiçbir sorun yok mu? Hayır! Çünkü lipoprotein lipazlar her yemekten sonra dolaşımda oldukça fazla miktarda serbest bırakılır. Bu nedenle uzmanlar, inceltici kremden en iyi şekilde faydalanabilmemiz için iki bakım kremi edinmemizi öneriyorlar. Sabahları lipolizi hızlandıracak bir krem, akşam için de antilipojen bir bakım kremi.

Yapmayın
FAZLA ÇARA HARCAMAYIN
Ne kadar çok selülit kremini üst üste kullanırsak o kadar etkili olacağına inananırız. Methode Jeanne Piaubert Enstitüsünün Genel Müdürü Etienne Soudant; tüm bu yapılanların tam tersine bileşenleri sulandırdığını ve yoğunluk miktarını azalttığını belirtiyor. Soudant'a göre diğer bir hata ise etkili formülü olan herhangi bir ürünün sonuçlarının daha hızlı olacağını düşünen erkekler va da menopoz sonrası için bir ürün seçmek. Öncelikle erkekler ve kadınlar arasında boy farkı var. Erkekler alfa 2 reseptöründen voksunlar. Oysa kadınlarda bu reseptör razlasıyla mevcut. Özellikle de basen ve l-cilçalarda! Sonuç; erkekler için üretilen rakım ürünleri bize etki etmiyor. Menopoz ise \iiksek testosteron oranı ve karında toplanmaya sebep oluyor. Pilates ile karın kaslarını güçlendirmek en iyi kurtarıcı alacaktır.

Yapın
DOĞRU YÖNDE MASAJ YAPMAK
Firk etmesi güç ama hücre alışverişlerini rekrar harekete geçirmenin ve endorfın algılamanın en iyi yolu masaj. Evet; endorfın stresi engelliyor fakat masajdan masaja içerik farkı olacağını da unutmayın. Uygulanan masajın tekniği de çok jnemli. "Yanlış hareketler lenf sistemini bozabilir" diye uyarıyor Etienne Soudant. En iyi teknik, lenfin bir anda yukarı çıkıp damarları patlatmaması için cilde sürekli dikey olarak masaj yapmak.

Yapmayın
DENGESİZ BESLENMEK
Besin hijyeni mükemmelse fakat bölgesel vağlanma direnç gösteriyorsa, krem kullanmak söz konusu yağlı bölgeyi inceltebilir. Modern yaşam bizi sık sık mayonezli sandviç, lezzetli ev yemekleri, hazır yemekler ya da çikolatalı bisküvi vemek arasında tereddütte bırakır. Bu tarz bir beslenme şekliyle en kafeinli krem dahi işe yaramaz. Sadece yağ stoklanmasını sınırlar, yağ yakımını tetiklemez. Vichy International'ın Bilimsel İletişim Müdürü Caroline Debbasch; "Obur enzim diye bir şey yoktur. Etkenlerin serbest bıraktığı yağlar fütursuzca yenildiği takdirde derhal yeniden stoklanacaktır" diye anlatıyor. O halde yiyeceklerde gerçek anlamda çaba göstermedikçe, ümidi kesmek lazım.

Yapın
DOĞRU BİR ŞEKİLDE SPOR YAPMAK
Hareket ettiğimiz sırada, hareketten bir saat sonrasına kadar trigliseridlerin (Kanda bulunan ve damar duvarında kolesterol birikmesini artırarak ya da kolaylaştırarak damar sertliğine yol açan bir çeşit yağ) tekrar atılmasını harekete geçiren hormonlar salgılarız. En iyi çözüm; bakımı seanstan hemen önce uygulamak ve hemen sonrasında lipolizi güçlendirmek için bir tabaka krem daha sürmek... Ancak burada dikkat etmeniz gereken bazı ayrıntılar var. Clarins Araştırma Merkezi Genel Müdürü Lionel Benetti; "Yalnızca kardio işe yarıyor. Yumuşak hareketler fazla enerjiyi harekete geçirmez" açıklamasını yapıyor. Beş dakikalık koşudan sonra eriyeceğinizi düşünüp de ümitlenmemelisiniz. Yağ rezervlerinizin en az kırk dakikalık bir çaba sonunda erimeye başlayacağını dikkate almayı unutmayın.

Yapmayın
TEMEL BAKIMLARI ES GEÇMEK
Epidermin ilk görevi hakkında küçük bir hatırlatma yapalım; bariyer görevi görmek. Bakım ürünlerinin epidermden içeri sızabilmesine ve işlerini doğru yapmasına yardımcı olmak için doğru yöntemi benimsemelisiniz Nemli cildinizi (Islakken daha da rahat olur) parmak uçlarınızla sıkarak her hafta düzenli olarak temizleyin. Bu işlem, dokuların ısısını artırır ve sonuca daha kolay ulaşırsınız. Damarlar genleşir, ciltteki alışverişler daha ivi yapılır ve adipositler etkin hale gelir.

Yapın
ADİPOSİTLERİ DÜZENLİ OLARAK VÜCUTTAN ATMAK
Etienne Soudant; lenflerin durgunluğunun yağ hücrelerinin çoğalmasını beraberinde getirdiğini ve her yıl yağ dokumuzun yüzde altısının onarıldığını anlatıyor. Bu çok korkutucu bir gerçek. Vücuttaki suyun durgunluğunu önlemek ve dolaşımını desteklemek için en iyi yöntem sık sık sarmaşık ve Hint kestanesi özü (Dolaşımı hızlandırıcı etkisi için daha iyisi yok) bakımından zengin bir bakım ürünüyle masaj yapmak. Karahindiba-kiraz çöpü-dulavratotu (İdrar söktürücü, sindirimi kolaylaştırıcı bir tür bitki) üçlüsünden oluşan bir karışım hazırlayıp için ve ilkbaharda kendinize vakumlu masaj tedavisi yaptırabilirsiniz.

Yapmayın
MUCİZELERE İNANMAK
Basenlerinizde beş santimlik incelme sağlayacak bir krem mi? Philippe Blanchemaison anlatıyor; "Hormonlara bağlı bazı yorgunlukları telafi etse de bir krem selülitleri tamamen ortadan kaldırmaz. Yüzeysel yağların vücuttan atılmasında bir kremin etkisinin en fazla yüzde üç olduğunu gözlemledik." Bir bakım ürünü hafifçe düzeltme etkisi olan bir katalizördür ama ne görüntünüzü değiştirebilir ne de zayıflatır. Yağları boşaltmaya yarasa da hiçbir zaman doymayan ve sürekli şişen hücreler olan adipositleri yok edemez.