Parlayan, sağlıklı ve canlı saçlar hepimizin hayali !..

Reklamlarda gördüğümüz ışıltılı, canlı kısaca güzel görünen o büyüleyici saçlara sahip olmayı kim istemez? Hareket ettikçe dalgalanan, duruşu canlı, kolayca şekle giren saçları çoğu zaman sadece reklam filmlerinde görebiliyoruz. Hayalimizde ki saç için önce sağlıklı bir vücuda ve sonra doğru bakıma ihtiyacımız var.

Saç insandan insana değişir. Kiminin saçı hızlı uzar, kimininse yavaş ama genelde saç ayda 1,3 cm. uzar. Yaşlandıkça bu da ağırlaşır. İlginç olan şey, saçlar geceleri daha çabuk uzar. Çoğu zamanda, saç boyu belli bir uzunluğa eriştikten sonra uzama hızı yavaşlar.

Peki, saçlarımız için nasıl beslenmeliyiz? Sağlıklı, canlı saçlara sahip olmanın yolları nelerdir?

Taze meyve ve sebze ile birlikte yüksek proteinli bir beslenme saç için iyidir. B vitaminlerinin türleri bulunan yiyeceklerden bol bol yememiz gerekir. A ve C vitaminleri de önemlidir. Demir, bakır ve iyot saç için en faydalı madenler arasındadır.

Saçlarımızı sık sık yıkayabiliriz fakat yıkama sırasında şampuanı azar azar kullanmalıyız. Bu şekilde saçta yeteri kadar yağ kalır ve saçımız kurumaz. Ayrıca, saçlar sadece çok kirli olduğunda iki defa şampuanlanmalıdır. Zira fazla deterjan kullanıldığında yağ bezleri normalden fazla çalışır. Durulama suyunun ılık, ya da soğuk olması daha iyidir. Son duruluma suyuna biraz sirke katmamız tavsiye edilir. Yağlı saçların iki günde bir, kuru saçların ise haftada bir ya da iki kez yıkanması yeterlidir.

Saçları parlatmak için; Maydonuzu suda 20 dakika kaynatın ve süzün. Elde edilen suyu saçınızı durularken kullanın.

Saçlar için doğal krem; 2 bardak kaynar suyu, 2 çorba kaşığı biberiyenin üzerine dökün. 30 dakika bekletin ve sonra süzün. Elde edilen suya 90 gr. tatlı badem yağı ve 15 damla lavanta esansı ekleyin. İşte size doğal saç kremi.

Proteinli saç maskesi; 2 yumurtayı çırpın ve diğer yandan da 1 çorba kaşığı zeytinyağını, 1 çorba kaşığı gliserini, 1 çorba kaşığı sirkeyi yavaş yavaş yumurtaya ekleyin. Karışımı saçınıza ilk şampuan sonrası sürün, 15 dakika bekleyin ve sonra iyice durulayın. Bu maske saçınızı oldukça canlandıracaktır.

Hintyağı ile bakım; Yarım çay fincanı hintyağını ısıtın. Baş derisine masaj yapar gibi hareketlerle iyice sürün. Saçınızı tarayın ve sıcak havluyla başınızı sarın. Bunu şampuan öncesi uygulayın, 30 dakika bekledikten sonra saçınızı yıkayın. İnce ve kırılan saçlar için iyi bir bakımdır.

Saça zarar veren şeylerin başında saç rengini gereğinden fazla açmak geliyor.

Kıvırcık olan saçı düzleştirmekte bir o kadar zararlı. Sıcak maşaların sıkça kullanılması da aynı sıcak fön gibi saçı oldukça yıpratıyor. Ayrıca uykusuzluk, endişe, stres saç sağlığımız için iyi değil, dökülmeye sebep olabiliyor. Saçımızı sürekli “at kuyruğu ” yapıp sıkıca bağlamamızda iyi değil.

Kepek sorununuz varsa bir uzmana danışmanızda fayda var. Kepeğin birçok nedeni vardır ve nedenlerinden biri saçın temiz hava alamaması olabilir. Bu durumda saç derisini temiz tutmak gerekir. Kepek şampuanları da bu soruna çözüm getirebilir.

Kırık, çatallı saç uçlarını kestirtmek saçın genel görüntüsünü güzelleştirdiği gibi, daha dolgun gözükmesini de sağlıyor. Saçların her gün fırçalanması kan dolaşımını harekete geçiriyor. İyi cins bir fırça kıldan olanıdır. Saçınızı sert bir şekilde değil yumuşak hareketlerle fırçalayın. Saç derinizi çizmemeye gayret gösterin. Başımızdan her gün 40 ile 100 tel döküldüğü tespit edilmiş. Onun için saçınızı fırçalarken gördüğünüz birkaç tel sizi korkutmasın.

Boş vakitlerinizde başınıza yapacağınız masaj hem kan dolaşımının daha iyi olmasını, hem de sıkışmış kaslarınızın gevşemesini sağlar. Masaj yaparken parmaklarınızla ağır ağır daireler çizin. Nazik olan saç derisini hırpalayacak hareketlerden kaçının.

Hava kirliliği, nem, rüzgar, güneş, ısı, su ve havalandırma sistemi saçlarımızı her gün etkiliyor. Dolayısıyla günümüzde kolay şekil alan, esnek, yumuşak, canlı saçlara sahip olabilmek için düzenli olarak bakım yapmamız şart.

Unutmayın, iyi bakılan bir saçı sağlıklı tutmak daha kolaydır.

Pırıl pırıl parlayan saçlar hayal olmasın!