Lipoterapi ile yağlanmaya bağlı bel, basen, göbek, sırt, çene altı ve diz içinde oluşan şekil bozuklukları ameliyatsız ve hızlı bir şekilde gideriliyor. Tek seansta 3–5 cm. incelme ve sıkılaşma sağlanıyor. Yöntemi kliniğinde uygulayan Dr. Emre Çiçek ile konuştuk.
trans - Bölgesel incelmede son yenilik: lipoterapi

trans - Bölgesel incelmede son yenilik: lipoterapi
Lipoterapi (lipoliz) hangi amaçla kullanılır, en fazla kaç kilo verilebilir?

Lipoterapi bir kilo verdirme yöntemi değildir. Rejime, hatta spora dirençli olan bölgesel yağ fazlalıklarını yok etmek için bir yöntemdir... Liposuction eş değeri bir yöntem de denebilir. Ameliyata uygun olmayan ya da istemeyen hastalarda alternatif olarak kullandığımız cerrahi olmayan bir yöntemdir. Bölgesel olarak kol, bacak, boyun, karın ve kalçada lokalize yağ birikimi olanlar ve sellüliti olanlar da başarı oranı yüksektir. Ancak uygulayan hekimin lipoliz konusunda tecrübeli olması gerekir, aksi halde uygulama bölgesinde çukurlaşma, şekil bozukluğu olabilir.


lipolizgidi - Bölgesel incelmede son yenilik: lipoterapi


Lipoterapi de yağlar nasıl yok oluyor?

Lipoliz sırasında kullanılan fosfatidilkoli adlı bir ajan sayesinde. Fosfatidilkoli gelişmiş organizmaların hücre zarlarının yapısında bulunan bir fosfogliseriddir. Yağ hücresinin zarının akışkanlığını ve geçirgenliğini arttırır. Yağ bileşiklerinin hücre dışına çıkışını kolaylaştırır. Bu sayede yağ hücresinin normal boyutlara dek küçülmesini sağlayarak etkisini gösterir.


Lipoliz hangi amaçlarla kullanılır?

Lipoliz uygulaması yağlanmaya bağlı şekil bozuklukları, sellülit tedavisi, jinekomasti, lipom ve göz etrafındaki yağların giderilmesinde, göz altı torbalanmalarında kullanılmaktadır. Ayrıca cerrahi yolla yağların çekilmesinden sonra ortaya çıkabilen şekil bozukluklarının tedavisinde de lipoliz uygulanabilir. Lipoliz sellülit tedavisinde çok başarılı bir yöntemdir.


Hangi bölgelerde kullanılır?

Lipoliz gözaltı, çene altı (gıdı), kollar, karın, bel, kalça, basen ve bacak bölgesindeki bölgesel yağların yok edilmesinde uygulanabilmektedir. Dengeli beslenme uygulandığı ve egzersizle desteklendiği sürece lipoliz tedavisi sonuçları kalıcıdır.


lipolizbacak - Bölgesel incelmede son yenilik: lipoterapi


Lipoliz hangi aralıklarla ve kaç seans uygulanır?

Çok sık yapılan uygulamaların sonucunda istenmeyen total yağ kaybı ortaya çıkabilir. Lipoliz 2–4 hafta aralıklarla yapılmaktadır. Çünkü etkisi 2. haftadan sonra görülmeye başlar ve 4. haftada pik yapıp 6. haftaya kadar devam eder. Seans sayısını belirleyen kullanılan ilaç miktarı ve hedef yağ kitlesinin hacmidir.1.seansta bile 3–5 cm incelme gözlenebilir.


Lipoliz sırasında nelere dikkat edilmelidir?

Lipoliz yapılan süre içinde alkol alınmaması, aspirin ve aspirin tarzı (NSAI) ağrı kesicilerin lipoliz işlemini baskıladığı için kullanılmaması gerekir.


Lipoliz nasıl uygulanır ve uygulama sonrası neler görülür?

Bir seansta her alana uygulanacak total doz miktarı bellidir. Uygulama öncesi lokal anestezik ajan kullanılması ağrıyı oldukça azaltır. Uygulama yağ dokusu içine ve çok ince iğneler kullanılarak elle ya da mezoterapi tabancası ile enjeksiyon şeklinde yapılır. Uygulamadan hemen sonra lokal kızarıklık hafif yanma hissi ile birlikte ödem meydana gelir ve 15 dakika kadar devam eder. 6. saatte uygulama bölgesinde şişlik ve kızarıklık görülmesi olağandır. Enjeksiyon bölgesinde uygulama sonrası kaşınma, biraz yanma, kızarıklık ve ısı artışı oluşabilir. Ancak herhangi bir kesinti olmaksızın iş ve sosyal hayatınıza devam edebilirsiniz.


Lipoliz'in yan etkileri nelerdir?

Lipoliz uygulamalarının önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Lipoliz sonrası geçici olarak şişkinlik ve hassasiyet olabilir. Bu şikâyetler lipolizden 48 saat sonra geriler. Uygulamanın mucidi dermatolog Dr.Patricia Rittes 1995’deki bildirisinde 26,000 vücut ve 2,000 gözaltı torbalanmasını gidermeyi amaçlaya lipoliz uygulamasında önemli bir yan etki ile karşılaşmadığını bildirmiştir.


Kimlere lipoliz uygulanmaz?

Hamilelere, emziren annelere, pıhtılaşma problemi olanlara, karaciğer yetersizliği olanlara, şeker hastalarına, kalp hastalığı olanlara, kanser hastalarına ve içeriğindeki maddelere alerjisi olanlara lipoliz uygulaması yapılmaz.