Siyah noktalar, Pigment Lekeleri, Siğiller, Et Benleri, Beyaz noktalar ve akne... İşte cilt sorunları ve tedavi yöntemleri. Akne

Ergenlik (buluğ) çağında sık görülen bu tür sivilceler, insanı en üzen cilt rahatsızlıklarından biridir. Akne ihmal edilirse, alt derinin yoğun şekilde etkilenmesine, yara izleri gibi çukurların kalmasına yol açar. Akne, seks hormonlanndan ileri gelir. Eskiden aknelilere rejim tavsiye edilirken artık bu hafif bir tedbir halini almıştır. Ancak, fazla yağ akneyi azdırabilir. Aknenin asıl sorumlusu "testosteron" adlı erkeklik hormonudur. Buluğ çağında bezlerin salgı salması dengesizleşir ve seks hormondan da cildin yağ bezlerini tahrik ederek yağ çıkanlmasını sağlar. Fazla çalışan bezler fazla yağ çıkarınca gözenekler kabalaşır, tıkanır. Ayrıca, enzim çalışması sırasında çıkan yağ asitlerinin sonucu ya sivilcedir, ya beyaz yağ birikintisidir, ya da siyah bir noktadı. İşte genellikle bu devrede mikroplanma olur; iltihabın yağ bezlerinin yanlarını parçalamasıyla enfeksiyon alt tabakaya da yayılır. Bunun kaçınılmaz sonucu da geçmeyecek bir yara izidir.

Siyah noktalar

Gözenekler içinde tıkaç gibi kalan yağlar havayı görünce okside olurlar. Bunların kirle ilgisi yoktur. Siyah renge oksidasyon yol açar. En çok görülen cilt kusuru olan bu noktalar bazen mikroplanarak akneye dönüşebilirler. Uygun şekilde devamlı temizleme siyah beneklere engel olur, hafif türlerini de giderir. Gözeneklerin içine sıkıca yerleşmiş yağ tıkacını çıkarma işini bir güzellik uzmanının yapması daha doğrudur. Hiçbir zaman tırnak kullanılmamalıdır.

Pigment Lekeleri

Güneşten oluşan kahverengi lekeleri gidermek kolay değildir. Pek çok soldurucu krem de güvenli olamayacak kadar serttir. Bu lekeler ancak cildin zımparalanması, ya da derinin soyulması sayesinde ortadan kaldırılabilir. Pigment toplulukları sert kırmızı benekler oluşturuyorsa hemen doktora başvurmalıdır. Çünkü bunlar cilt kanserinden kaynaklanan kötücü (habis) noktalar olabilir.

Siğiller

Siğiller küçükken dipten kazınarak kolaylıkla ortadan kaldırılabilir. Genellikle, bunların izi de kalmaz. Büyük olanlar ya ameliyatla alınır, ya da yakılır; bu bazen iz de bırakabilir. Bu arada siğilleri evde tentürdiyotla tedavi etmek de mümkündür. Yalnız, tentürdiyotu sadece siğile sürmelidir.

Et Benleri

Toplaşmış pigmender olan et benleri iyice belirli şekilde kabarmışlarsa ya da üstlerinde kıllar varsa çirkin durabilirler. Et benlerini çabucak, can yakmadan almak mümkündür. Ancak benlerinin üzerindeki tüylerin kesinlikle yolmamalıdır, gerekirse dipten kesilebilir. Çok hafif kabarık bir et beni, özellikle çocukluktan beri varsa, genellikle zararsızdır. Ancak yassı bir et beni birden koyulaşır kabarır, büyür ya da kanarsa derhal bir doktora başvurulması gerekir.

Beyaz noktalar

Bunlar cildin hemen altında mumdan yapılmış minik boncuklar gibi görünen yağlardır. Dışarıya çıkacak yollan olmadığı için bu noktalara müdahale etmek gerekir. Güzellik uzmanı beyaz beneklerin üstünü ince iğneyle deler, yağların dışarıya çıkmasını sağlar. Beyaz benek çok kuruysa üstüne yağ sürmek de yumuşayıp çıkmasını sağlayabilir. Ancak önce kanalı açmak şarttır.