Bazen hiç çalışmak istemez bazende kendinizi çok enerjik hissedersiniz. Bunun nedeni vücudun biyolojik saatidir... Genel olarak bakıldığında insan vücudunun hangi saatte hangi durumda bulunduğunu aşağıdaki tabloya bakarak görebilirsiniz.

Sabah Saatlerinde...

Sabahlarıuykuda olsanız bile vücudunuz uyanıktır. Hormon salgılaması harekete geçer. Yataktan kalkmanız gerekiyorsa birden değil yavaş yavaş kalkmalısınız. Bu ve bundan sonra gelen iki saatte kalp atışları hızlanır vücut ısısı yükselir stres olsun veya olmasın stres hormonları üretilir. Aynı zamanda testesteron ve östrojen harekete geçer.

Sigara İçenler ve Kolestrol Sorunu Olanlar

Sigara içenler ve kolesterol sorunu bulunanlar bu saatte enfarktüs ve felç için hassas bir durumdadır. Kalp ve damar hastaları için riskli bir saat. İnsanın kavrayıcı düşünce yeteneği bu saatte artar. Beynin kavrama anlama bölümleri çok dinç ve canlıdır. Bu saatler gazete kitap rapor okumak için idealdir.

Bu Saatte Yedikleriniz Şişmanlatmıyor

Bu saatte yenilen şeyler şişmanlatmaz. Çünkü bünye yağı işleme fonksiyonunu bu saatte daha iyi gerçekleştirmektedir. Mola zamanı duygusu uyanır. Çünkü mideniz hararetli bir şekilde asit üretir ve yediklerinizi rahatlıkla hazmedebilirsiniz. Sindirim saatidir. Saat 13.00 civarında gastrit asit miktarı en yüksek seviyeye ulaşır.

13.00-15.00 Arası

Öğle yemeğini yeyin veya yemeyin bu saatlerde kendinizi yorgun hissedersiniz. Çünkü organizmanın uykuya ihtiyacı vardır. 10 dakika süreyle hiçbir şey düşünmeyin ve gözlerinizi kapatarak rahatlayın. Bu ufak hileyle verimliliğinizi artırmış olursunuz.

Saç Şekillenmesi İçin Uygun Saat

Vücudun elektrostatik yüklenmesi bu saatte özellikle azdır. Saç iyi şekil alır. Kuaförden randevu almak için ideal bir saattir.

Sabır İsteyen İşleri Bu Saate Atın

Yine bir hareketlilik başlar. Zekanız açılır. Öğleden önceki süratli tempoya karşın bu saatte sabır isteyen işler için zindesinizdir.

15.00-16.00 Arası

Bu saatlerde zihin açıklığı en üst düzeydedir. Uzun süre bellek sabah saat 9’da olduğundan yüzde 10 oranında daha iyi çalışır. Ellerimizi en iyi şekilde 15 ile 16 saatleri arasında kullanırız.

16.00...

Vücudunuz hareket ister. Adale kuvveti hareketliliği dolaşım aktivitesi çok fazladır. Aynı zamanda ruh halinin kötü olduğu saatlerdir. Saat 16.00’ya doğru moral bozukluğu doruk noktasındadır. Saat 17.00’den sonra moral düzelmeye başlar.

Saat 16.00-17.00...

Çelişkilerin üstesinden gelmek için en uygun saatlerdir. Ciğerler en iyi bu saatlerde performans gösterir. El hünerleri bu saatte en üst noktadadır. Kelimeleri kullanma becerisi de öyle. Otoriteleri komşuları veya tanıdıkları fikrinize ortak etmekonları buna inandırmak istiyorsanız bunu bu saatte yapın. Ayrıca bu saatlerde bilgisayarda daha hızlı yazılır.

Akşam Yemeği İçin Uygun Saat

Tat alma ve koku duyusu bu saatte çok hassas olur. Bu nedenle de akşam yemeği için en iyi saattir. Fakat ölçüyü kaçırmamak gerekir. Çünkü öğleden sonraki saatlerden beri alınan kaloriler enerjiden çok yağa dönüştürülür.

Güzellik Maskeleri İçin İyi Zaman

Teniniz bu saatlerde herşeyi alma yeteneğine sahiptir. Bu nedenle güzellik maskeleri için çok iyi bir zamandır. Organizma da ilaçları öğleden önceki saatlerde daha iyi değerlendirir.

Tembellik Çöker

Estetik duygusu keskinleşir. Bu saatler dinlenme saatleridir. Refleksler zayıflar yalnızlık duygusu artar. Beyin bu saatte uyku hormonu verir. Vücut ısısı ve metabolizmanın hareketlilik oranı düşer. Bu saatte yiyeceğiniz birşey hazmedilmeden midede kalır. Burada mayalanır ve mukozayı tahrip eder. Bu saatte yalnızlığa zor tahammül edilir. Bağışıklık sistemi en yüksek düzeyde çalışır. Hayal kurma saati. İnsanın aklına parlak fikirler gelir. Ama fikirlerin işleme konulması aksayabilir.

Dahilik Saatleri

23.00-01.30 dahilik saatleridir. Gece geç yatanlar için yeni bir şeyler üretmek ortalamanın üstündedir.

Depresyon Saati

Sabaha kadar tepki süresi büyük ölçüde yavaşlar hassasiyet ve verimlilik azalır. Bu saatte uyanık kalan insan korkularla ve depresyonla karşı karşıya kalır. En iyi çare uyumaktır. 01.00: Doğumlar genellikle geceyarısı ile sabah 04.00 arasında olur.

02.00-04.00...

Hata yapma saati. Gece çalışanların en çok hata yaptıkları saatlerdir. Görme yeteneği azalır.


04.00-05.00...

Trafik kazalarının en çok olduğu saatler. Ayrıca tansiyonun en düşük olduğu saatlerdir.