Yaz geldi ve kışın biraz toplayan karnımız, incecik kıyafetlerin içinden saklanmıyor. Düz bir karna sahip olmak demek, fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olduğunuz anlamına geliyor. O zaman bir an önce başlamalısınız, her gün sadece 20 dakika…


Düz Bir Karın İçin 20 Dakika!

1. Hareket: Harekete emekleme pozisyonu alarak başlayın. Önce sol kol ile sağ bacağı, yere paralel olacak şekilde ileriye doğru uzatın ve gerin. İndirin ve tam tersi olan sağ kol sol bacak ile aynı hareketi tekrarlayın. Her egzersizde olduğu gibi, bu egzersizde de nefes düzeni çok önemli. Kol ve bacağı kapadığınızda nefes alın, açtığınızda verin. Bu hareketi kesinlikle kontrollü ve yavaş yapın. Hızlı yaparsanız yorulur ve gerekli olan sayıya ulaşamazsınız. Tekrar sayısı 10 olacak. Yani her bacak ve kol için 10 olmak üzere toplam 20 defa yapılacak.
Faydası: Karın bölgesinin sertleşmesini ve biçim almasını sağlar.


2. Hareket: Bu egzersiz için sırtüstü yatın. Dizleriniz bükülü olsun. Ellerinizi kenetlemeden ensenize koyun. Dizinizi 90 derece kaldırın, kaldırdığınız dizin ters kolunun dirseğini, dize değdirmek istiyormuş gibi vücutla birlikte çaprazlama kaldırın. Yukarı doğru kalktığınızda nefes vermeniz, yattığınızda nefes almanız gerekiyor. Nefes alıp vermeniz sakin ve yavaş olmalı. Hareketi yavaş ve kontrollü yapmalısınız. Her bacak için tekrar sayısı 10.
Faydası: Ön ve yan karın bölgesinin şekil almasına yardımcı olur. Ayrıca sırt, boyun ve bacak kısımların sertleşmesini ve sıkılaşmasını sağlar.


3. Hareket: Sırtüstü uzanın. Ellerinizi kalçanın altına koyun. Küçük bir topu ayak bileklerinizin arasında tutun. Belin zeminle olan temasını kesmemeye dikkat edin. Harekete bacaklarınız yukarıda başlayın ve 4’e kadar sayıp indirin. Daha sonra tekrar 4’e kadar sayıp kaldırın. Toplam 8 tekrar yapın.
Faydası: Karın ve bacak bölgesinin sıkılaşmasını sağlar.


4. Hareket: Bu hareket için büyükçe bir top edinin. Şişme deniz toplarını kullanabilirsiniz. Sırtüstü uzanın. Dizlerin altına topu yerleştirin. Topu ayaklarınız ve bacaklarınız yardımıyla tutmalısınız. Dizlerinizi karnınıza çekerek topu hafifçe yerden kaldırın. Derin nefes alıp vermeyi unutmayın. Tekrar sayısı 10.
Faydası: Ön karın ve ön bacak kısımlarının .alışmasını ve sıkılaşmasını sağlıyor. Basen bölgesine şekil veriyor.