Günlük hayatın koşturması içinde kendinize ne kadar zaman arıyorsunuz? Zararlı dış etkenlere maruz kalan cildinize gereken özeni gösteriyor musunuz? Aynaya baktığınızda yüzünüzü güldürecek cilt bakımının püf noktaları.


Cilt Bakımının Püf Noktaları
96C157D6578B37E5FFDF6B973EBED - Cilt Bakımının Püf Noktaları

Cildinize herhangi bir uygulama yapmadan önce cilt tipinizi belirlemelisiniz. Alın ve çene yani T bölgesinde yağlanma oluyorsa yağlı cilt, yanak bölgesinde kuruluk oluyorsa kuru cilt, her bölgede eşit miktarda yağlanma varsa normal cilt tipinize sahipsiniz demektir.
Yağlı ciltlerde siyah nokta ve sivilce gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Günlük bakımınızda yağ oranını dengeleyici sabun ya da temizle sütü kullanarak önlem alabilirsiniz. Eğer, temizleme için sabun kullanıyorsanız kalıntıları temizlemek için mutlaka tonik kullanın. Pamuğun üzerine bir miktar pamuk dökerek dairesel ve yukarı doğru hareketlerle cildinizi arındırın. Yağlı cilde sahip olmanın en güzel yanı, kırışık oluşmanın ihtimalinin düşüklüğüdür.
Kuru cilt tipine sahipseniz, cilt temizliği için kesinlikle sabun kullanmayın. Sabun, cilt yüzeyindeki hücrelerin kurumasına ve pul pul dökülmesine neden olur. Temizleme jeli ya da sütü cilt bakımınızın için en uygun ürünlerdir. Gün içerisinde kuruyan cildinizi canlandırmak için çantanızda nemlendirici krem bulundurun. Gece uyumadan önce cilt hücrelerinin yenilenmesini destekleyen krem sürerek, yağ dengesini sağlayın. Kuru cilde sahip olmanın en güzel yanı, sivilce ve siyah noktaların çok düşük oranda görülmesidir.
Normal cilt tipine sahipseniz, günlük bakımınız için dengeleyici özelliğe sahip jel ve sabun kullanmalısınız. Özellikle sadece bir bölgede yağlanma görülüyorsa, o bölge için özel temizleme ürünü kullanabilirsiniz.
Mevsim dönümlerinde, ilerleyen yaşlarda cilt tipinde değişiklik yaşanabilir. Özellikle kış aylarında tüm ciltlerde kuruma, yaz aylarında yağlanma görünür. Her mevsim cilt sağlığınızı korumak için döneme uygun ürünler ve maskeler kullanmalısınız.
Sağlıklı hayatın en büyük dostu sudur. Cilt, saç, vücut sağlığınız günde 2 litre su içmeye özen gösterin.