Sağlıklı ve hızlı bronzlaşmanın yedikleriniz ve içtikleriniz, kısaca öğünlerinizle de alakalı olduğunu biliyor muydunuz?


trans - Bronzlaşmaya yardımcı besinler
Soluklaşmış tenlerimizin güneşle buluşup canlanacağı ve o hoş bronz tonlarına bürüneceği mevsime nihayet geldik... Bronzlaşayım derken cildimizin esnekliğini ve ışıltısını kaybetmemek ve yavaş bir şekilde kalıcı bronzluk sağlamak çok önemli. Güneşle olan randevumuzda yiyeceklerin bize birçok faydası dokunacak...

Anti Oksidanlardan Faydalanma

Güneşin kızıl ötesi ışınları melanin (cildin pigmenti) üretimini tetikleyerek cildin bronzlaşmasını sağlar. Ama tıpkı zamanda cildin üst tabakalarındaki serbest radikallerin artmasına da sebep olurlar. Bu da cildin vakitsiz yaşlanması veya cilt kanseri riskine sebep olabilir. Serbest radikallerin sebep olduğu zararı en aza indirgemek ve onlara karşı bir kalkan oluşturmak için yeterli oranda anti-oksidan vitamin tüketmek gerekmektedir. Bu muhteşem vitamin üçlüsü a, c ve e vitaminleridir. Vücuda ve bu nedenle cilde yeterli anti-oksidan, selenyum, beta-karoten ve provitamin a sağlayarak organizmanızın daha güçlü olmasını, cildin güneş ışınlarına daha iyi direnmesini ve doğru olan biçimde hafifçe renklenmesini sağlar.

Taze yaz meyve ve sebzelerinde c vitamini ve beta-karoten bulunur. Bunlardan maksimum biçimde yararlanmak için tercihen çiğ veya meyve suyu olarak tüketin.

C vitamini kaynakları: Çilek, biber, domates ve teredir.

Beta-karoten kaynakları: Mango, kayısı, kavun, karpuz, havuç, şeftali ve teredir.

A vitamini kaynakları: Ciğer, yumurta sarısı, yağlı balıklar, tereyağı ve peynirlerdir. Ancak bu besinlerin tüketiminin abartılmaması da gerekmektedir.

E vitamini kaynakları: Çerezler, taze sebzeler ve nebati (özellikle mısır ve ay çiçek) yağlardır. Bu yağları düzenli olarak yemek ve salatalarınızda tüketin.

Selenyum kaynakları: Kabuklular, deniz mahsulleri, balıklar, mantarlar, tahıllar, sarımsak ve soğandır.

Vücudu içten nemlendirme

Güneşe çok fazla maruz kalındığında cilt hücrelerinin zarındaki yağlı asitler zarar görür; cilt esnekliğini kaybeder ve susuz kalır. Bunu engellemek ve cilde gereksinimini geri vermek için ilk olarak bol su tüketmek gerekmektedir. Günde ortalama bir buçuk litre su kesinlikle içilmelidir. Suyun temiz, serin ve taze olarak içilmesi öneri edilir. Şekerli olmadığı sürece ne çeşit olursa olsun (maden veya kaynak suyu, çeşme veya şişe suyu) vücuda yararı vardır.

Ayrıca beslenirken vücuda yeterli oranda yağ almak da gerekmektedir. Bunun sağlıklı yolu nebati yağlar ve omega-3 ailesinden olduğu için alfa-linolinik yağ asidi olarak zengin olan yağlı balıklar tüketmektir. Günde 1-2 çorba kaşığı ceviz veya soya yağı ya da bir porsiyon yağlı balık (somon, sardalye, ton, uskumru) yeterlidir. Diğer besinlerden alacaklarınız da bunu tamamlayacaktır.

Nikotin ve alkol cilt sağlığının düşmanıdır: Cildi hassaslaştırarak bozar ve yıpratırlar.

Bronzlaşmaya yardımcı besinler

Sürekli olarak güneş ışınlarının zararları konusunda uyarılsak da aynalar apayrı hikayeler anlatır. Hiçbirimiz yazın dekolteler ve askılılarla özdeşleşen o sıcak, bronz güzelliği kaçırıp beyaz kalmak istemez. Ancak incelen ozon tabakası güneşin zararlı yönünü daha fazla hatırlamamızı gerektiriyor. Bu sebeple güneşe kısa sürelerle çıkmak ve fazla yanmamak en doğrusu.

Bazı besinlerin bronzlaşmayı artırıp bazılarının da yavaşlattığını biliyor muydunuz? Örneğin c vitamini bronzluğu geciktirir; yani narenciye, maydanoz, frenk maydanozu veya tere otunu büyük oranda tüketenler daha zor bronzlaşır. İkilem ortada olsa da sağlıklı olanı seçmek elinizde: çabuk bronzlaşmak sağlıksız, yavaş bronzlaşmak sağlıklıdır! A vitamini içeren besinler tüketmeye de çalışın. Mango meyveler arasında a vitamini rekorunu elinde tutar.

Kızartmalar, soslu yemekler, konserveler, şarküteri ürünleri, sert kahveler ve aperitifler ise "yanmanıza" neden olur; ama sağlığınız için bunlardan uzak durun.

Peki hem sağlık hem bronzluk bir arada olmaz mı derseniz, elbette olur

Havuç: havucun yararlarını hepimiz biliyoruz. Güneşte veya güneş ortamı olmadan bronzlaştırıcı tesirleri olan pekçok ürün cildin renklenme aşamasını hızlandırmak için karoten içerir. En sağlıklı şekliyse tabii ki çiğ durumudur.

Zeytin yağı: canlandırıcı ve yenileştirici etkileriyle beslenme rutininin olmazsa olmazı olmalıdır.

Peynirler: Özellikle pişmiş ve beyaz peynirler tüketilmelidir.

Yumurta sarısı: yumurtanın sarısında bol a vitamini vardır. Yumurta da canlandırıcı ve yenileştiricidir. Tuz ve mineral olarak da zengindir.

Izgaralar: etlerinizi bir miktar baharat, balsamik sirke ve zeytinyağında veya kırmızı şarapta veya soya sosunda bekleterek terbiye (marine) ettikten sonra pişirin. Buna vaktiniz yoksa ızgaraya atmadan derhal önce zeytinyağıyla sıvayın.

Mönü önerileri

Sağlıklı bronzlaşmak doğru, ancak en doğrusu sağlıklı yaşamak. Bunun için izlenecek kolay yöntemler var. Yemek yeme ve gündelik yaşam alışkanlıklarımızı bu yöntemlerle desteklersek sağlıklı yaşar, sağlıklı bronzlaşırız.

- Bol su içilmelidir.

- Dengeli ve tertipli yemek yenmelidir.

- Bronzlaşmanın etkilerinden cildi korumak için bol a, c ve e vitamini tüketilmelidir.

- Serbest radikallerin zararına karşı bol anti-oksidan tüketilmelidir.

- Güneşe aralıklarla ve kısa süreli çıkılmalıdır.

Sağlıklı bronzluk için mönü önerileri

Karışık taze sıkılmış veya çırpılmış meyve suyu: mango, kivi, çilek; tek başlarına ya da kokteyl olarak

Salata: ıspanak, havuç veya karışık yeşil salata

Buğuda az pişirilmiş veya çiğ sebzeler: renk için havuç, içerdikleri su için kereviz ve salatalık; alternatif olarak sebzeli kiş

Ana yemek: sıcak ya da soğuk servis edilebilecek ızgara balık veya tavuk rosto; sıcak servis edilecek ızgara pirzola.

Sindirmek için: beyaz peynir tabağı

Tatlı olarak: meyve salatası veya erik, papaya, kayısı ve şeftaliden meydana gelen meyve tabağı

Ender Saraç'tan Bronzlaşmaya Yardımcı Çorba

Malzemeler:

* Havuç
* Balkabağı
* Turuncu dolmalık biber
* Domates
* Kişniş
* Zeytinyağı
* Sarımsak

Yapılışı

Kabak, havuç ve domates rendelenir. Zeytinyağında önce sarımsak, havuç sonrada biber, kabak çevrilir. Son olarak da domates eklenerek kaynatılır. İnce kıyılmış kişniş ile süslenerek servis edilir.