Esneme Hareketleri!


Bu hareketleri egzersizden önce ve sonra yapın. Her bir tarafı 15-20 saniye esnetin. Omurganızın düzgün durduğuna dikkat edin, nefes alış verişinizi düzene sokun, her hareket değişiminde nefes verin.
Esneme Hareketleri!
773FB826FEB58D5DD93E45F2B7 - Esneme Hareketleri!

Boyun Esnetme:Yere diz çökün. Sol kolunuzu aşağı doğru sarkıtın ve gövdenizden uzak tutun. Sağ kolunuzu bükün, elinizi sol omzunuza koyun ve bastırın. Bastırırken derin nefes alın ve nefesinizi verirken sağ kulağınız, sol omzunuza gelecek şekilde başınızı bükün ve çenenizi sol kolunuza doğru çeviriniz.
Bacak Esnetme:Sağ bacağınız yere gelecek şekilde çökerken, sol ayağınızı yere basın. Bu arada bacağınızın arasındaki açı 120 derece olmalı. Bir elinizi karnınıza, diğerini de belinizin arkasına yerleştirin. Nefes verirken karın kaslarınızı hissedin ve sol bacağınız yerle 90 derece açı yapacak şekilde esneyin.
Kalça Esnetmeiz üstü çökün. Sonra sağ bacağınızı ayağınız içeriye gelecek şekilde bükün. Derin bir nefes alın ve nefesinizi verirken sol bacağınızı yükleyin. Buna popo ve baseninizde bir gerilme hissedene kadar devam edin.
Oturarak Sırt Hissetme:Yere oturun ve bacaklarınızı uzatın. Sol bacağınızı sağ bacağınızın üzerinden geçirin ve sağ kolunuzu kırdığınız bacağın üzerine atın. Gövdenizi dirseğiniz yardımıyla sol tarafa doğru çevirin. Gövdenizi çevirirken nefes verin. Sonra diğer bacağınızla aynı hareketi yapın.
Arka Baldır Esnetme:Yere oturun ve bacaklarınızı uzatın. Sağ bacağınızı kırıp, sol dizinizin içine doğru çevirin. Derin bir nefes alın ve bırakırken öne doğru eğilin. Bu arada göğsünüzü ileri doğru itin ki sırtınız doğal duruşunu korusun. Öne arkaya doğru esneyin. Sonra diğer bacağa geçin.
Ön Baldır Esnetme:Yüz üstü uzanın. Sağ ayağınızı bileğinden sağ elinizle yakalayın. Eğer yapamıyorsanız bunun için bir havlu da kullanabilirsiniz. Ayağınızı rahatlatın ve kendinize doğru çekin, sonra tekrar serbest bırakın.