Fazla Kilolarla Vedalaşın!


Beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız değişiklikler sayesinde daha formda daha sağlıklı daha enerjik bir siz yaratabilirsiniz. Sabır ve inançla her şeyin üstesinden gelebilirsiniz, fazla kiloların da!
Fazla Kilolarla Vedalaşın!
4757EDAFAD9760A8C41B8E6647DC - Fazla Kilolarla Vedalaşın!

Besin kalitesi düşük ancak kalori değeri yüksek gıdaları hayatınızdan yavaşça çıkarın. Günlük hayatta sıkça tüketilen beyaz şeker, kilo almanıza neden olan karbonhidrat türlerinden biridir. Çayın ya da kahvenin içine eklediğiniz beyaz şeker vücutta değersiz enerji depolanmasına neden olur. Elbette ki vücudun şekere de ihtiyacı vardır. Meyvelerden ve sebzelerden doğal şeker ihtiyacını karşılayabilirsiniz.
Kan şekerinin yükselmesini ya da düşmesini doğrudan etkileyen gıdalar vardır. Bu tip gıdalar glisemik endeks olarak adlandırılır. Kan şekeri hızlı oranda yükseldiğinde veya düştüğünde açlık hissi ortaya çıkar. Çabuk acıkmak yeniden yemek yeme ihtiyacı doğurur. Özellikle karbonhidrat türünde glisemik endeksi yüksek gıdalarla besleniyorsanız, kilo alabilirsiniz. Günlük ihtiyacınızı karşılayacak biçimde glisemik endeksi düşük baklagiller, sebze gibi yiyecekler tercih etmelisiniz.
Göbek ve bel bölgesine bir kez depolandığında yağları eritmek oldukça zordur. Vücutta var olan yağın yükselmesini önlemek için doymuş yağ tüketmemeye özen gösterin. Kaymak, margarin, kuyruk yağı gibi yağlar kilo almanıza sebep olurken kalp sağlığını da olumsuz yönde etkiler. Yemeklerinizde trans yağ içermeyen bitkisel yağlar kullanın. Özellikle zeytinyağı hem kalorisi düşük hem de sağlıklı yağlardan biridir.
Lifli gıdaları sofranızda bulundurun. Uzun süre tokluk hissi veren lifli gıdalar kilo almanızı engellerken boşaltım ve sindirim sisteminin de düzenli çalışmasına yardımcı olur. Barbunya, brokoli, çilek gibi besinlerde yüksek oranda lif bulunur.
Günlük protein ihtiyacınızı hayvansal ve bitkisel gıdalardan dengeli oranda karşılayın. Et yemeği yiyorsanız yanında mutlaka salata ya da sebze yemeği tüketin. Bir öğünde aynı türden iki protein almak kilo artışına neden olur.
Aşırı tuz tüketiminden uzak durun. Her yemekte gereğinden fazla tuz kullanmak vücuttaki suyun tutulmasına ve ödem oluşmasına neden olur. Ayrıca tansiyonun yükselmesine ve halsizlik gibi olumsuz koşullara zemin hazırlar.
Hayatın en sağlıklı kaynağı suyu elinizin altından eksik etmeyin. Vücut sağlığını korumakla birlikte toklu hissi veren su zayıflamanıza da yardımcı olur. Kalori değeri sıfır olan su, ne kadar içerseniz için kilo aldırmaz. Yetişkin bir insan günde 10 bardak su içmelidir.