Midye tava-kola, köfte-patates kızartması, rakı-balık, makarna-şarap, dürüm-ayran... Lezzeti ve günahı bol bu ikililerin kaç kalori olduğunu biliyor musunuz?


trans - En lezzetli yaz mönüleri kaç kalori?
Yaz sıcaklarının bastırmasıyla birlikte abur cubur tüketme isteğimiz de bastırmaya başladı. Buz gibi bir biranın yanında, çıtır çıtır patates kızartması yemeyi hayal ederken, alacağımız kalorileri ve bikinimizden taşacak olan kıvrımlarımızı pek düşünmeyiz. Ve yazın diğer vazgeçilmezleri olan rakı-balık ve karpuz-peynir ikilisini de unutmamak gerek!

Bunların hepsi ne kadar ağız sulandırıcı olsa da, yediklerimizin aynı hızla su gibi eriyip gitmesi olanaksız. Eğer bu muhteşem ikililerin kaç kalori ettiğini bilirsek, gün içinde yediklerimizi buna göre ayarlayabilir, kilo kontrolümüzü başarılı bir şekilde sağlayabiliriz...

2 kayık dilim karpuz + 1 dilim beyaz peynir + 1 dilim ekmek = 250 - 300 kalori
Yaz ayları için hafif ve iyi bir seçimdir. Karpuzu tek başına yemek yerine peynir ile yemek daha doğru. Böylece kan şekerinde hızlı bir yükselme yaşanmaz. Ancak karpuzun tüketim miktarı da önemlidir günlük 3-4 porsiyon meyve ihtiyacının tamamını karpuz olarak tüketmek yerine, günün farklı zaman dilimlerinde farklı meyveler yemek dengeli beslenme açısından daha doğru.
Karnıyarık + pirinç pilavı + cacık = 800 - 900 kalori
Karnıyarık yaparken, harç ve patlıcan kızartılarak değil de çiğden pişirilmeli. Bu mönüden pilav çıkartılarak, cacık yağsız yoğurttan yapılırsa sağlıklı bir mönü hazırlamış olursunuz.
3 adet sosis kızartma + 1 tabak patates kızartması + 2 kutu bira = 800 - 900 kalori
Yüksek yağlı bir seçim. Yaz boyunca çok sık tekrar etmemekte fayda var, sosisi çok sevenler ızgara veya haşlama yapıp üzerine bol domates sosu ekleyebilir. Biranın alkol oranı düşüktür ama her gün tüketilmesi uygun olmaz.
Kebap (Adana) + ayran + salata = 1000 - 1200 kalori
Pidesiz veya lavaşsız, porsiyon azaltarak yiyebilirsiniz. Ancak çok sıcak günlerde ağır gelebileceğinden mümkünse daha farklı ve daha hafif mönüleri tercih edin.


Mantı + kola = 600 - 700 kalori
Üzerine tereyağı eklemeden yenilmesi daha uygun olur. Bu öğünde alınacak fazla karbonhidrat günün diğer öğününde sebze ve salata ile dengelenmeli.


Hamburger patates kızartması + kola ya da bira = 900 - 1000 kalori
Bu mönüyü alışkanlık halinde değil de, bir kereye mahsus ya da nadiren tüketenler şunu hatırlamalı: “Hayatta bütün lezzetler tadılmalıdır” ancak eğer böyle bir mönüyü tercih ettiyseniz, diğer öğünlerinizde bunu dengeleyin ve hareket ederek sıvı tüketiminizi arttırın.
Sucuklu yumurtalı pide + kola= 900 - 1000 kalori
Yaz ayları için çok ağır bir seçim, bunun yerine beyaz peynirli, sebzeli, mantarlı bir pide ve ayran daha iyi bir tercih olabilir, yağsız kıymalı pide de yiyebilirsiniz.
Midye tava + bira = 600 - 700 kalori
Çok sık tercih edilmemeli. Kolesterol ve yağ içeriği yüksek bir seçim. Diğer öğünde sebze, salata, meyve ve yoğurt yiyerek dengeleyebilirsiniz.
1 tabak domatesli makarna + kola ya da bira veya şarap = 500 - 600 kalori
Güzel bir seçim, içecek olarak şekerli veya alkollü bir seçim yerine ayran da tercih edebilirsiniz.

Köfte + patates + kola = 650 - 700 kalori
Bu üçlüyü tüketmek istiyorsanız, kalorilerini azaltarak yiyebilirsiniz. Köfteyi yağsız kıymadan yaparak, fırında pişirir; patatesleri kızartmak yerine onları da fırınlarsınız, kola isteğinizi de diyet olanı tercih ederek giderebilirsiniz. Ancak bu mönü şöyle düzenlenebilir; yağsız 5 adet küçük köfte, yeşil salata, ayran...
3 dilim kavun + 2 dilim beyaz peynir + 2 duble rakı = 800 - 900 kalori
Miktarlar yarıya indirilerek kalori azaltılabilir, akşam yemeği olarak tercih edilecekse başka hiçbir şey yenmemeli. Yaz akşamları için hafif görünse de aslında kalori olarak tek bir öğün için oldukça fazla.


1 orta boy imambayıldı + salata = 300 - 400 kalori
Patlıcanı kızartmak yerine fırında yapmak daha uygun olur. Patlıcan kızartılmadan önce düşük kalorili bir sebze olmasına rağmen kızartılınca aşırı yağ çeker. Yanına cacık veya yoğurt eklenirse iyi bir seçim olur.

Izgara balık + salata + 2 duble rakı = 700 - 800 kalori
Balığın ızgara olması iyi bir seçim. Kalori miktarını azaltmak için rakı yerine şarap tercih edilebilirsiniz.
1 tabak karışık kızartma + domates sosu ve yoğurt = 600 - 700 kalori
Yaz ayları için yüksek yağlı bir seçim. Sebzeler ızgara yapılıp veya az yağda sotelenip üzerine domatesli sos ve yoğurt ilavesi de lezzetli olabilir. Ancak kızartmayı çok sevenler ayda 1 -2 kez yiyip aynı gün diğer öğünlerde yağ içermeyen seçimler yapabilir. Her gün yenilmediği takdirde sorun yaratmaz.
2 adet zeytinyağlı biber dolma + ayran = 400 - 500 kalori
Uygun bir seçim. Pişirirken pirinç yerine bulgur ile karıştırarak iç hazırlamak ve fazla yağ ilave etmeden pişirmek daha iyi olur

1 tabak zeytinyağlı taze fasulye + 3-4 kaşık pilav + cacık = 400-500 kalori
İyi bir öğün olabilir. Pilav yerine 2 dilim ekmek veya yarım su bardağı makarna da yiyebilirsiniz.
Kaynak: Vatan