Bakımlı ve güzel görünmenin ilk altın kuralı, sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmaktır. Cildinize gereken önemi vermek istiyorsanız, işte size doğru cilt bakımının yolları

Cildiniz yeterince güzel olmadığında kendinizi kötü hissedersiniz. En ufak bir sivilce bile tadınızı kaçırabilir. Ancak, erken yaşlardan itibaren cildinize gereken önemi verdiğinizde gelecek yıllar için de iyi bir yatırım yapmış olursunuz. Beslenme ve Diyet Uzmanı Aylin Yılmaz, Cosmopolitan'ın light' dergisi için sağlıklı cildin kuralını anlattı.

1) Her gün en az iki litre su için Çünkü yeterli miktarda su içmek cildinizi nemli tutar ve toksinlerin böbrekleriniz ve bağırsaklarınız aracılığıyla vücuttan atılmasını sağlar.

2) Lifli gıdaları seçin Çünkü bu, bağırsak hareketlerinizi düzenler, böylece bedeniniz atık maddelerden daha hızlı arınır. Gıdalarınızı sebze, meyve, kuru baklagiller lifli bisküvilerden seçebilirsiniz.

3) Her gün antioksidan besinler alın Çünkü antioksidanlar, hücre yaşlanmasını yavaşlatır, hücreyi korur. sebze ve meyvelerde antioksidan yoğundur. Ama bunlar da özellikle mevsimine göre alınmalı.

4) Yiyecekleri küçük porsiyonlarda tüketin Çünkü bir büyük porsiyon, kalori bakımından yüksektir. Ayrıca tek beslenme yeterli ve sağlıklı olmaz. Yapmanız gereken iki-üç çeşit besini küçük porsiyonlarda almak.

5) Doymamış yağ asitlerini yeterli düzeyde alın Çünkü cilt yapısı ve doku onarımı için özellikle yağ asitleri büyük önem taşımaktadır. Ayrıca antioksidan özellikleri de bulunur. Bu yağları, tam tahıllardan, tohum ve yemişlerden, soya fasulyesinden, koyu yeşil yapraklı sebzelerden, keten tohumu, kabak çekirdeği, susam gibi sızma yağlardan ve yağlı balıklardan alabilirsiniz.

6) Sabah limonlu su veya ısırgan çayı için Çünkü mide hazmınızı kolaylaştırdığı gibi özellikle bağırsak temizliği için de faydalıdır.

7) Aşırı kafein ve alkolden uzak durun Çünkü hücre susuz yaşayamaz. Hücrenin basıncı, hücre içi ve hücre dışı sıvı dengesi için su alımı çok önemlidir. Yüksek alkol içerikli veya kafeinli ürünler su dengesini bozar ve hücrenin deformasyonuna neden olur, bu da cildinize yansır.

8) Aşırı tuz alımından hemen uzaklaşın Çünkü aşırı sodyum alımı, ciltte kabarıklık ve şişliklere sebep olur. Ayrıca ödem tutulmasına sebebiyet verir.

9) Hazır yiyeceklerden uzaklaşın Çünkü dolaşımı negatif etkiler. Yoğun katkı maddelerinin alınması veya baharatların yoğun tüketilmesi hücrenin deformasyona uğramasına neden olur.

10) Rafine gıdalardan, işlenmiş etlerden uzak durun. Kızarmış yiyeceklerden, hidrojene yağlardan ve hazır paket yağlardan yemeyin. Çünkü vücut direncini düşürür. Hücre yenilenmesini yavaşlatır. Cildi negatif etkiler.

Sivilcelerden böyle kurtulun
Sivilceler, sadece hormonal düzenden etkilenmez, beslenme de cildin bozulmasında büyük rol oynar. Ciltteki gözenekler tıkalı olduğunda dokular bakteri çeker, iltihap oluşur ve lekeler meydana gelir. Kabızlık sorunu varsa ve yüksek yağlı yiyeceklerin, rafine basit şekerli besinlerin tüketimi arttığında sivilceler oluşmaya başlar. Sivilcelerden korunmak için havuç, marul, ısırgan otu, su teresi, kereviz ve karahindiba gibi sebzelerden sebze suları içebilirsiniz. Ayrıca öğle ve akşam yemeklerinize sebze ve tam tahıllar ekleyebilirsiniz.

Faydalı bir tarif
Kuru erikleri kaynatın ve süzün, yeşil çay ile birlikte karıştırın ve taze nane ile birlikte soğuk servis edin. Her gün yemeklerden bir saat sonra bir fincan tüketebilirsiniz. Cildin canlı kalması için detoks etkisi yapan bu soğuk yeşil çayı içebilirsiniz.Kadınların yüzde 70'i iyi uyuyamıyor!

Uyku problemi yaşayan kadınların sayısı hızla artarken, Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, Batılı ülkelerde kadınların yüzde 30'unun en az haftada birkaç kez uyumak için ilaç aldığını belirtti. Kadınlarda yaş ilerledikçe uykusuzluk probleminin arttığına dikkat çeken Prof. Tutluoğlu, uykuyu etkileyen faktörleri şöyle sıraladı:

Menopoz çok etkili
* Hormon seviyelerinde değişim, stres, yaşam stili.
* Uykuya dalmada güçlük, gece uyanıp bir daha uyuyamama, uyanmada güçlük ve gündüz uykululuk hali...
* Çalışan kadınlarda uyku problemleri daha fazla görülmektedir.
* Kahve çay ve sigara kullanımı uykuya dalma açısından önemli problemlerdir.
* Alkol ise uyku bölünmesi ve kabus görmek gibi sorunlara yol açabilir.
* Menopozdaki kadınların 2/3'ünde uyku problemi vardır. Menopozla birlikte östrojen seviyelerinde düşme sonucu sıcaklık basması da uyku problemi yaratır.

Mışıl mışıl uyumak için...
* Çay ve kahveyi kesin, alkol tüketimini kısıtlayın. Sigarayı bırakın...
* Gece uykunuzu olumsuz etkileyebilecek enerji içeceklerinden uzak durun.
* Uykuya geçmeden önce kendinizi gevşetin.
* Gündüz uyuklamalarını kesmeyi deneyin.
* Kıyafetiniz rahat olsun ve sizi sıkmasın.
* Yatak odanız sessiz, loş ve yatağınız ve yastığınız rahat olsun.
* Akşamları ağır ve baharatlı yemekler yemeyin.
* Evcil hayvanları yatak odasından uzak tutun...Günün konusu: Diyet yapmanın incelikleri

Nişantaşı'ndaki City's Alışveriş Merkezi; bugün ziyaretçilerini sağlık ve bakım konusunda bilgilendirecek. Saat 14.00'te düzenlenecek etkinlikte; diyet yapmanın incelikleri konuşulacak. Uzman Diyetisyen Selma Tarımcı'nın sağlıklı zayıflama konusunda faydalı bilgiler vereceği sohbetin ardından; cilt analizi ve cilt bakımı uygulamaları da yapılacak. OTA Tıp ve Güzellik Merkezi ile birlikte bir aydır düzenlenen 'Sağlık ve Bakım Günleri' bugün sona erecek. Sağlık ve güzellik konusundaki bilgilerini pekiştirmek isteyen hanımlar, bugün Nişantaşı City's'teki etkinliği kaçırmasın...