Kozmetik ürünlerin büyük bir kısmı cilde zarar veriyor

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ahmet Arpacıvirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor kozmetik ürünlerinin çok büyük bir kısmının cilde zarar verdiğini belirterekvirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor “Oje de bu ürünlerden biridir. Her ne kadar ojeler güzel bir görünüm sergileseler de; tırnağı havasız bırakır ve bazı enfeksiyonların oluşmasına fırsat tanır” dedi.

Memorial Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Arpacıvirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor yaptığı açıklamada bakımlı ve güzel tırnaklar için kullanılan ojelerin tırnağı havasız bıraktığını belirterekvirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor “Her ne kadar ojeler güzel bir görünüm sergileseler de; tırnağı havasız bırakır ve bazı enfeksiyonların oluşmasına fırsat tanır” dedi.

Dr. Arpacı tırnak hastalıklarının önüne geçmek için manikür ve pediküre de dikkat etmek gerektiğine işaret ederekvirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor “Çünkü tırnak hastalıklarının büyük bir çoğunluğu manikür ve pedikürden geçmektedir. Tırnak bakımını yaptırdığınız yerin hijyen kurallarına uyup uymadığını kontrol etmeniz ve mümkün olduğu kadar tırnaklarınızla oynamamanız gerekmektedir” diye konuştu.

-TEDAVİSİ EN ZOR MANTARLAR: “TIRNAK MANTARLARI”-

Uzman Dr. Arpacıvirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor tırnağı hastalandıran en önemli nedenlerin başında mantarların geldiğinivirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor tırnak hastalıklarının yüzde 60’ını mantarların oluşturduğunu bildirdi.

Mantarın tırnağın serbest kenarından girdiğini belirten Uzman Dr. Arpacıvirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor “Islaklıkvirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor nemlilikvirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor karanlıkvirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor kapalılıkvirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor dar ayakkabıvirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor travma ya da sıkışmaylavirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor başkasının ayakkabısını giymeklevirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor ve manikür- pedikürde vücuda girmektedir. Şayet kişinin vücut direnci düşüksevirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor şeker hastasıysavirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor uzun süre antibiyotik kullandıysa ya da kortizon kullanmışsa bu mikropların vücuda girmesine ortam hazırlar” dedi. Bu mantarların tırnakta kalınlaşmavirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor kırılmavirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor sararma ve çizgilenme yapacağını kaydeden Uzman Dr. Ahmet Arpacıvirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor “Mantarların batması durumunda ise dolama oluşmaktadır. Bu tür mantarlar elden çok ayakta görülmektedir. Tedavisi en zor olan mantarvirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor tırnak mantarlarıdır” diye konuştu.

İÇ HASTALIKLARI TIRNAK BOZULMALARINA NEDEN OLABİLİR

Bazen iç organ hastalıklarındavirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor romatizmal hastalıklardavirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor kalpvirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor karaciğer ve akciğer hastalıklarında da tırnaklarda bazı bozulmalar görülebileceğini belirten Uzman Dr. Arpacıvirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor tırnağın bazen de genetik olarak küçük kalması ya da batık çıkması durumunun da söz konusu olduğunu ifade etti.

Tırnakların üzerinde görülen ve halk arasında vitamin eksikliği olarak değerlendiren beyaz noktacıkların ise tırnağın içerisine hava kabarcıklarının girmesiyle oluştuğunu dile getiren Dr. Arpacıvirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor “Bunun vitamin eksikliğiyle hiçbir ilgisi yoktur. Endişe edecek bir durum da oluşturmamaktadır. Sadece görüntü itibariyle insanları tedirgin etmektedir.Hatta bazen tırnağın tamamen beyazladığı durumlar dahi olabilir. Fakat bu beyazlanmadan korkulmamalıdırvirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor bu durumun da herhangi bir zararı yoktur” dedi.

Şeytan tırnağı konusunda da bilgi veren Dr. Arpacıvirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor “Şeytan tırnağı kişinin yapısı ve tırnakla çok oynanmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Gerekli tedavi yapılmazsa mikrop kapıp dolamaya dahi dönüşebilir. Antibiyotik tedavisi ya da lokal anesteziyle steril bir şekilde kesilerek parmağa müdahale edilebilir” diye konuştu.

-TIRNAKLAR İÇİN ET VE SÜT ŞART-

Uzman Dr. Arpacıvirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor vücutta meydana gelen demirvirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor çinkovirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor folik asit ve B 12 vitaminlerinin eksikliği durumlarında tırnaklarda bir takım bozuklukların meydana geldiğini belirterek şunları söyledi:

“Tırnaklarda kırılmavirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor kabalaşmavirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor çatlama ve tabakalaşma gibi durumlara neden olabilen bu eksiklikleri gidermek için beslenmeye de dikkat etmek gerekmektedir. Kırmızı etvirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor süt ve süt ürünleriyle deniz ürünlerinin tırnak sağlığı için yenmesi şart. Fakat beslenmenin yeterli olmadığı durumlarda bu eksiklikleri karşılamak amacıyla vitamin takviyesi de yapmak gerekir. Öte yandan tırnağın yüzde 18’i sudan oluşmaktadır. Su yapısını dengelemek için de nemlendirici balsam türü krem ve solüsyonların kullanılması önerilmektedir. Ayrıca kişinin elini çok fazla deterjanla temas ettirmemesi de gerekmektedir.”

Sağlıklı tırnaklar için yapılması gerekenleri de sıralayan Dr. Arpacıvirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor “Tırnakları kısa kesmekvirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor manikür ve pediküre dikkat etmekvirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor elleri ve ayakları nemli bırakmamakvirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor Beslenmeye dikkat etmekvirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor etvirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor süt ve balık ürünlerinden tüketmek gerekir” dedi. Tırnak yemenin enfeksiyonlara ortam hazırlayacağını da belirten Dr. Arpacıvirgs - Oje enfeksiyona yol açıyor “Aşırı antibiyotik ve kortizon tüketimi tırnak yapısını bozar. Ayrıca başkalarının terlik ya da ayakkabılarını giymek de sakıncalıdır” diye konuştu.