İnsan eli, onun başka organlarına göre, çevredeki şeylerle en çok temas eden organdır. Bu yüzden, o çabuk kirlenir ve kurur. Toz ile kirden başka da parmak arası zarlara, katlanan bölgelere, boğumlara, özellikle tırnak altına çeşitli hastalıkların mikropları da birikir. Bu sebepten dolayı, el ile tırnak temiz tutulmalıdır.El, yatmadan önce, sabahleyin, yemek yemeden önce, kirli şeylere dokunduktan sonra yıkanmalıdır. El, ılık suyla yıkanmalıdır; soğuk su cildin kuruyup, deri dökülmesine yol açar. Tırnağı temiz tutmak için, işe başlamadan önce, tırnaklar sabuna batırılır; iş bitince tırnak altındaki sabun fırçalanarak yıkanır. Uzun süre tarla işlerinde veya elini suda tutucu işlerde çalışanlar, elini yağ İle (domuz yağı veya vazelin) yağlanmalıdırlar. El cildi kuruyup kırıştığında ise, onu yıkayıp, kurulamadan vazelin, gliserin gibi yağlar ile sindire sindire ovalamak lâzımdır. Ele, 50 gr. gliserin, 5 gr. nışadır, 50 gr. su karışımı iyi etki verir. Bunları sürdükten sonra eli iyice kurulayarak silmek gerekir.El kurumasına sıcak-soğuk hava, rüzgâr da neden olabilir. Bundan korunmak için, eldiven kullanmak tavsiye edilir. Eğer el kurumasına önlem alınmazsa, çatlama meydana gelir. Özellikle boğumlan, parmak uçları çatlar ve can acıtarak ağrır. Bu genelde kışın, ılık suyla eli yıkayıp, eldivensiz dışarı çıkmaktan kaynaklanır. Çatlayan yerlerin iyileşmesi için, temiz bezi yağlı kreme veya bitki yağma batırıp, sarmak gerekir; bu her gün iki kez, sabah-akşam uygulanırsa, 2-3 gün sürede iyileşir.Tırnak, bazen sık kırılmaya uğrayabilir. Bu da tırnak hastalığıdır. Bu hastalık, genelde sabunlu veya potaslı suda elin uzun süre tutulmasından kaynaklanır. Bu sürede çamaşır yıkamaya bir süre ara vermek veya çamaşır yıkadıktan sonra eli, tırnağı, sirke-gliserin karışımı (10-15 gr. yemek sirkesi, 20 gr. gliserin, 40 gr. votka) içinde bir süre tutmak lâzımdır. Yatmadan önce tırnağa krem, hayvan veya bitki yağı sürmek tavsiye edilir.


Elin yanında tırnağı da temiz tutmak gerekir. Tırnağı fazla kısa kesmeden, yuvarlak şekilde almak lâzımdır. Tırnak, altında pislik bulunmaması için, tırnaklar her gün sabun ile fırçalanarak yıkanmalıdır.


Bazı bayanlar parlatmak için tırnağa sirke veya limon sürerler. Bu da zararlıdır; çünkü tırnak kuru ve kırılgan olabilir.