Deri mevsimsel değişikliklerden en çok etkilenen organdır. Isının düşmesi ısıtma sistemlerinin ortamın nemini azaltması soğuk ve rüzgarlı hava derimizin yeteri kadar nemlenmesini engeller. Bunun sonucunda; kuru pullanan kaşınan kızaran ve kabalaşan bir deri ortaya çıkar.
İşte kış güzelliğinin ipuçları

Eğer kişi genetik olarak hassas bir deriye sahipse bu bulgular daha da belirgin bir şekilde görülür. Matlaşmış gözenekleri genişlemiş ve siyah noktaları artmış bir cilt de kaçınılmaz olabilir. Kışın gelmesi hafif bir depresyona harekette kısıtlılığa metabolizmada yavaşlamaya yol açar. Fizyolojik olarak etkilenen deri ruhsal olarak da etkilenmeye başlar. Kış mevsimi aynı zamanda atopik egzema ve sedef gibi bazı deri hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Peki kış aylarında cilt sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız? Memorial Etiler Tıp Merkezi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Zerrin Baysal kış döneminde cilt bakımı için önemli ipuçları verdi.

Fizyolojik ve ruhsal etkilenmeye maruz kalmış ışıltısı azalmış kurumuş kalınlaşmış kaşınan kızaran kepeklenen deriye sahip olmamak için neler yapmalıyız. Yani yaz dönemindeki bakımdan daha farklı olarak bir bakım yapmalı mıyız? Kesinlikle evet.

Sıcak su ile banyo yapmayın
Çok sık ve çok sıcak su ile yıkanmak deri yağlarını azaltacağından derimiz daha fazla kurur. Kaşınır ve kızarır. Hatta kuruluk egzaması gelişir.

Özel banyo yağları kullanın
Banyo yaptığımız ürünlerin kremli olması özel banyo yağlarının kullanılması ve banyodan sonra nemli iken bir nemlendirici balsamın tüm vücuda uygulanması sorunların ortaya çıkmasını zorlaştıracaktır.

Kapalı havalarda da güneş koruyucu sürün
Sokağa çıkarken soğuk havadan daha az etkilenmek için güneş koruyucu özelliği olan bir nemlendirici kullanılmalı mümkün olduğu kadar açıkta kalan bölgelerin şapka gözlük eldiven atkı ile örtülmesi gerekir.
Ellerinizi nemlendirin
Sık suya maruz kalan ellerimizin hem yaşlanmasını engellemek hem de gelişebilecek el egzamalarını önlemek amacıyla günde 5-6 kez yağlandırıcı ürünlerle nemlendirmek ev işlerini egzama eldiveni ile yapmak doğru olacaktır.

Dudak çatlamasına çözüm
En çok etkilenecek dudaklarımızı günde 4-5 kez uygulayabileceğimiz vazelinle nemlendirmek dudakların kurumasını ve çatlamasını engelleyecektir.
Bol su ve taze meyve sebze cildi besler
Bol su içmek taze meyve ve sebze tüketmek ceviz fıstık fındık kuru kayısı ve havuç cildin ekstra nemlenmesini sağlayacaktır.

Kıyafetlere dikkat!
Yünlü ve sentetik kıyafetler deride olumsuz etkilere neden olabilir. Bu tür giysilerimizin deriye direkt temasını engellemek de kaşıntı ve kuruluğu azaltacaktır.

Nemlendirici seçimi için doktorunuza danışın
Yüzümüzdeki kuruluk gözaltındaki morluklar torbalaşma ve matlaşma kişiyi daha yaşlı göstereceğinden uygun bir nemlendirici kullanmak vazgeçilmez olmalıdır. Kişinin deri özelliğine göre kullanılacak nemlendirici seçimi mutlaka hekime danışılarak seçilmeli uygun olmayan ürünlerin deriye daha da zarar vereceği unutulmamalıdır.

Kimyasal peeling cildinizi pürüzsüz hale getirecektir
Her kış uygulanacak kimyasal peeling tedavileri cilde canlılık verirken ölü tabakanın atılmasını sağlayarak alttan daha canlı pürüzsüz bir deri elde etmek için uygun bir tedavi yöntemi olacaktır.

Lifting ışıltı verir
Tonusu azalmış matlaşmış kurumuş ciltleri toparlamak için vitamin ve hyalüronik asit içeren ürünlerle lifting tedavisi yaptırmak hem yaşlanmayı engelleyecek hem de cilde ışıltı verecektir.

Gerekirse botoxa başvurmaktan çekinmeyin
İfade kırışıklıklarının gelişmesini engellemek yaşlanmayı geciktirmek için ise botoks uygulamaları yaptırmak yaza girerken daha diri ve çizgisi azalmış bir yüze sahip olmayı sağlayacaktır