Saç derinizi derinlemesine temizlemek, saçlarınızın elektriklenmesini önlemek, sağlıklı saçlara sahip olmak ve daha fazlası için pratik bakım önerileri MSN Kadın’da!


Pratik Saç Bakım Önerileri
Saç derinizdeki; şampuan, jöle, sprey gibi kalıntıları temizlemek için eşit miktarda şampuan ve karbonatı karıştırın. Saçlarınızı ıslattıktan sonra karbonatlı şampuanı saçlarınıza sürüp köpürtün. 5 dakika bekledikten sonra bol suyla durulayın.

Saçınızı çok sıcak suyla yıkamayın. Sıcak su; saçlarınızın nem kaybederek kurumasına ve parlaklığını yitirmesine yol açar.

En iyi şampuan ve saç kreminin hangisi olduğunu ancak deneyerek öğrenebilirsiniz. Şampuan ve saç kremini kullandıktan sonra saçlarınız kolay taranıyorsa, parlıyorsa, kolay şekil alıyorsa doğru seçim yaptığınızdan emin olabilirsiniz.

Saçlarınızın sağlığı ve bakımı için günde en fazla 1 kere; haftada en az 1 kere ılık su ve saç türünüze uygun şampuanla yıkamalısınız.

Saçlarınıza bakım yapmak için yeterli zamanınız ve malzemeniz yoksa sadece süzme bal maskesi yaparak harika saçlara kavuşabilirsiniz. Süzme balı saç uçlarına ve diplerine masaj yaparak sürün. Saçınıza bone takın ya da streç film sarın. 15 dakika bekleyin. Sürenin sonunda önce ılık suyla saçlarınızı arındırın sonra saç türünüze uygun şampuanla saçlarınızı yıkayın. Balın içeriğindeki anti bakteriyel maddeler saç derisinde kepek, kaşıntı gibi sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Saçlarınızı şekillendirmek için jöle ya da saç köpüğü kullandığınız günlerde saçlarınızı yıkamadan asla uyumayın. Jöle ve saç köpüğü nedeniyle sertleşen saç uçları kolayca kırılır ve saçlarınızın güzelliğine gölge düşürür.

Saçlarınızı şekillendirmek için jöle, köpük, sprey gibi kozmetik ürünler yerine doğal bir yöntem denemek istiyorsanız fısfıslı bir şişeyi ılık suyla doldurup içine 2 yemek kaşığı toz şeker ekleyin ve şişeyi sıkıca kapatın. Toz şeker, suyun içinde eriyene kadar şişeyi çalkalayın. Doğal saç spreyini saçlarınızı sıkın, saç kurutma makinesi en az 30 cm uzaktan tutarak spreyin kurumasını sağlayın.

Saçlarınızın elektriklenmesini önlemek ve kolayca şekillendirmek için saç türünüze uygun şampuanla yıkayıp, sadece saç uçlarına saç kremi sürüp 5 dakika bekletin. Sürenin sonunda bol suyla durulayın. Saçlarınızdaki fazla suyu nazik hareketlerle havluyla alın. Saç kurutma makinesini en az 30 cm uzakta tutarak saçlarınızı hafif nemli kalacak şekilde kurutun. Saç köpüğünü; saç uçlarınıza yedirerek sürüp saçlarınızı şekillendirin. Saç kurutma makinesiyle 3 dakika kadar kurutup saç modelinin sabitlenmesini sağlayın.