Makyajın temel kurallarından biri cilt renginize ve tipine uygun yani doğru fondöteni seçmektir. Cildinizdeki kusurları gizlemek makyajınızın kalıcı olmasını sağlamak pürüzsüz ve doğal bir görünüm kazandırmak için fondöten seçimi önem taşımaktadır.


BA55AC5A29CA482530D7EA3B786C18 - Fondöten Seçimi NasıL Yapılır?
MakyajFondöten seçerken; güzelliğinizi vurgulamak makyajda istediğiniz etkiyi yaratabilmek için dikkat etmeniz gereken noktalar vardır.
Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi
Cildinizin kuru yağlı karma normal olması fondöten seçimini doğrudan etkiler. Yağlı ciltler için yağ bazı fondöten kullanmak cildinizde sivilce kızarıklık siyah nokta gibi cilt sorunlarına yol açabilir.
Kuru cilde sahipseniz yağ bazlı fondötenleri tercih edebilirsiniz. Bu tip fondötenlerin içinde bitkisel mineral yağlar barındırır. Cildinizin yağ dengesini korurken uzun süre bozulmadan kalabilir. Genel olarak krem formda üretilir. Büyük makyaj süngerleriyle uygulayabilirsiniz.
Normal cilde sahipseniz su bazlı fondötenleri tercih edebilirsiniz. Bu tür fondötenlerde yağ oranı düşük su oranı yüksektir. Cildinizin doğal dengesini bozmaz. Genellikle sıvı formda üretilir.
Yağlı cilde sahipseniz yağsız fondötenleri tercih edebilirsiniz. Bu tür fondötenlerde bitkisel ya da mineral yağlar yoktur. Özellikle sivilceli ve akneli ciltlerin kullanımı için uygundur. Uygulaması kolaydır ancak su ve yağ bazlı fondötenler kadar kalıcı değildir.
Karma cilde sahipseniz pudra bazlı fondötenleri tercih edebilirsiniz. Bu tür fondötenler içeriğindeki sıkıştırılmış pudra sayesinde cilde matlık kazandırır. Krem formunda üretilir ancak cilde sürüldükten sonra koruyarak pudraya dönüşür. Karma ciltlerde özellikle T bölgesi yağlıdır ve parlama yapar. Pudra bazlı fondötenler T bölgesindeki yağlı görünümü ortadan kaldırır.
Cilt Rengine Fondöten Seçimi
Doğru fondöten rengini bulabilmek için öncelikle cilt renginizi belirlemeniz gerekir. Sizi yanıtlamayacak en doğru ışık; gün ışığıdır. Spot lambalar altında cildiniz olduğundan daha soluk görünebilir.
Gün ışığında cildiniz; soluk ve açık renkli görünüyorsa porselen pembe ve kırmızı görünüyorsa pembe sarı ve altın renginde görünüyorsa buğday kahverengi gibi koyu renkler esmer olarak tanımlanabilir.
Cilt renginizin en belirgin yansıması bileğinizin iç kısmında bulunur. Fondöten satın alırken ilk denemeyi bileğinizin iç kısmına sürerek yapabilirsiniz. Gün ışığına çıkıp fondötenin nasıl durduğunu değerlendirebilir en doğru rengi bulmak için denemelere devam edebilirsiniz. Genel hatlarıyla cilt renginizden bir ton açık ya da bir ton koyu fondöten doğal görünüm sağlar.
Cildinizin her noktasında renk dağılımları eşit değildir. Dengeli bir bütünlük yaratmak için aynı miktarda fondöteni yüz boyun ve dekolte bölgesine uygulamanız gerekir. Sadece yüzünüze fondöten sürmek vücudunuzdan ayrı bir parça gibi görünmesine neden olabilir. Bu yüzden makyaj yaparken boyun ve dekolte bölgenize fondöten sürmeyi ihmal etmeyin.