PROACTİV SOLUTİON’UN YARATICILARINDAN KATİE RODAN VE KATHY A. FİELDS, CİLT PROBLEMİ YAŞAYANLARIN CİLTLERİNİ TANIYARAK UYGUN BAKIM AMACI İLE BASİT BİR “CİLT IQ”SU TESTİ HAZIRLADI

post2900011417430466lv - Cilt Iq'unuz Kaç?, haydi Cilt Iq'unuzu ölçün?

Sivilce ve akne sadece ergenlerin değil ergenlik dönemini çoktan geride bırakmışların da sorunu. Dermatolojik bir sorun olmanın ötesinde sivilce özellikle ergenlerde kendine güven eksikliği, toplumdan kendini soyutlama gibi psikolojik sorunlara da yol açabiliyor. Sivilce ve akne problemine kalıcı çözüm sağlayan Proactiv Solution’un yaratıcılarından Katie Rodan ve Kathy A. Fields, cilt problemi yaşayanların ciltlerini tanıyarak uygun bakım yapmaları, sorun yaşamayanların ise cilt güzelliklerini devam ettirebilmeleri amacı ile basit bir “Cilt IQ”su testi hazırladı.

Kişinin cildini iyi tanımasının cilt sağlığını da olumlu etkilediğini belirten Rodan ve Fields, yapılacak küçük bir testle cildi iyi ya da kötü yönde etkileyen faktörleri öğrenmenin mümkün olduğunu belirtiyor. İşte Cilt IQ’nuzu belirleyen test...

1- Ailenizde genel olarak sivilcelenmeye eğilimli cilt sorunu var mı?
Evet
Hayır
2- Hangi faktörler sivilcelere neden oluyor?
Belirli yiyecekler
Stres
Uykusuzluk
Adet döngüsü
Diğer
3- Makyaj yapıyor musunuz?
Evet
Hayır
4- Adet döneminizin hemen öncesinde veya ortasında cilt sorunları yaşıyor musunuz?
Evet
Hayır
5- 40 yaşından sonra beyaz saçlarınızla birlikte sivilceleriniz de arttı mı?
Evet
Hayır

Yanıtlar

1- Genetik, cilt sorunlarının oluşmasında ve ilerlemesinde önemli bir rol oynar. Bir ebeveynde şiddetli sivilce oluşumu varsa sizin sivilcelerinizin de şiddetli olması muhtemeldir. Proactiv Solution sivilce başlangıcının kaynağını etkisiz hale getirerek gelecekte oluşabilecek cilt sorunlarını önleyecektir.

2- Yapılan çalışmalar, çikolata ve kızarmış yiyeceklerin cilt sorunlarına neden olmadığını gösteriyor. Bazı yiyecekleri yedikten sonra artan sivilcelenme olduğunu fark ettiyseniz yine de, bu yiyecekleri yemekten mümkün olduğunca kaçının. Sivilcelenme daha çok; stres, yetersiz uyku ve ortam değişiklikleri ile ilişkili.

3- Kullandığınız kozmetiklerin yağsız ve yağlanma yapmayan ürünler olduğundan emin olun.

4- Adet veya yumurtlama dönemindeki hormonal değişiklikler sırasında cilt sorunlarında görülen artış sıkça rastlanan bir durumdur. Adetleriniz çok düzensizse jinekoloğunuza danışabilirsiniz.

5- Hormonlarınızdaki normal değişimden dolayı cilt sorunları 30’lu ve daha ileri yaşlara kadar görülebilir. Östrojen azalıp androjen seviyesi arttığı için menopoz döneminde de bazı cilt sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Sivilcesiz hayat ‘Yüzünüzün Gerçekleri’nde

Milyonlarca insanın sivilce ve akne sorununu çözen Proactiv Solution’ı yaratan dünyaca ünlü dermatologlar Katie Rodan ve Kathy A. Fields, “Yüzünüzün Gerçekleri” adlı kitapla cilt sağlığını korumanın basit ama etkili yollarını anlatıyor. Proactiv Solution 4’lü ürün setiyle birlikte ücretsiz olarak hediye edilen “Yüzünüzün Gerçekleri” kitabı sivilce, akne ve siyah noktadan uzak pürüzsüz bir cilde sahip olmak için aydınlatıcı bilgiler içeriyor.

sivilce herkesin sorunu

Yediden yetmişe, kadın erkek herkes için aynı can sıkıcı sonucu doğuran sivilceleri düzenli kullanımla yok eden Proactiv Solution, “Yüzünüzün Gerçekleri” kitabıyla, sivilceler oluşmadan cilt sağlığını korumanın kolay yollarını kullanıcılarıyla paylaşıyor.

Cilt bakımı hakkında önemli tavsiyelerde bulunan kitapta, doğru bilinen birçok yanlış cilt bakım uygulamasını da gözler önüne seriyor. Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için yaş ya da cinsiyet gibi faktörlerin önemi olmadığını belirten Rodan ve Fields’in kitaplarında ayrıca, okuyuculara cilt yapısı, özellikleri ve cildin yaşam evrelerini ayrıntılarıyla anlatıyor.

Bunları Yapın


Aşırı güneş ışığından sakının. Az miktarda güneş ışığı başlangıçta sivilcelenmeyi düzeltse de bu ilerleme geçicidir. Sürekli güneşlenmek gözeneklerin tıkanmasına neden olur ve ciltte oluşan siyah ve beyaz yağlı noktaları artırarak cildin daha kötü hale gelmesine sebep olur.


Vitamin desteğinizi kontrol altına alın. Günlük olarak önerilen vitamin dozu olan 120-150 mg’dan daha fazla iyot içeren vitamin desteklerinden kaçınmak gerekir. İyotun normal dozu ciltte kötüleşmeye yol açmazken, önerilen dozun fazlası sivilcelenmeyi daha da artırabilir.


Cildinizi yağdan ve bakteriden koruyun. Basit birkaç sağlıklı alışkanlıkla ciltte sivilcelere neden olan yağ ve kirlerden korunmak mümkün. Bunun için ön şart ellerin sık sık yıkanması. Cildi bakterilerden korumak için ellerin çeneniye götürüldüğü zamanlar da dahil olmak üzere yüze dokunmaktan kaçınmak gerekiyor. Kullanılan bütün kozmetiklerin yağsız ve yağlanma yapmayan ürünler olduğuna emin olmak da diğer bir şart.


Egzersiz yaparken birkaç basit kurala uyun. Egzersiz sivilcelere, şapka ve kasklar da iltihaplanmalara yol açar. Egzersiz yaparken her zaman bol pamuklu giysiler giymek ve asla makyaj yapmamak gerekiyor. Yağsız ya da yağlanma yapmayan makyaj malzemeleri bile terle birlikte gözenekleri tıkayabilir.


Sağlıklı bir yaşam tarzı belirleyin. Dengeli beslenerek, yeteri kadar uyuyup egzersiz yaparak ve bol su içerek cildin sağlıklı görünmesini sağlanabilir.

Bunları Yapmayın


Cildinizi yolmayın. Sivilce başlangıçlarını yolmak veya sıkmak bakterilerin cildin daha derinlerine ulaşıp, daha büyük iltihaplanma ve enfeksiyona yol açmasına neden olur. Aynı zamanda cildi elle ovmak, tahrişe ve daha çok sivilceye sebep olur. Sivilce başlangıçlarını yolmak ciltte kalıcı izler de bırakır.


Kendinizi strese sokmayın. Stres cildinizin daha fazla yağ salgılamasına neden olan kortizon hormonunun seviyesini yükseltir. Mümkün olduğunca stresten kaçınmak gereklidir.