uz. Dr. Aydın kuru ve soğuk kış aylarının saçlar için zararlı olabildiğini de belirterek "Yılın bu zamanında sıcak iç mekanlar ve soğuk dış mekanlardan dolayı saçlar kolaylıkla kuruyup yıpranabilir. Saçlarınızın zarar görmemesi için bu aylarda koruyucu önlemler alınmalı ve buna uygun saç bakım kürleri uygulanmalıdır. Saçlar ıslakken dışarı çıkılmamalı. Sokağa çıkarken bere ya da şapka kullanmak saçların kuru ve kirli havadan korunmasına yardımcı olur. Saçları nemlendirmede ve daha volümlü görünmesinde sıcak değil ılık suyla yıkamanın faydası vardır. Ilık su nemi saçlara hapseder ve saçlara fazladan parlaklık katar.


Kış aylarının saç dökülmelerinin de yoğun olarak görüldüğü bir dönem olduğunu anlatan Uz. Dr. Ayfer Aydın yaz mevsiminden kışa geçişte melatonin ve seratonin hormonlarının azalmasıyla çok sayıda insanda ruhsal olarak hafif de olsa depresif duyguların oluşabildiğini söyledi. Saç sağlığının ruh sağlığından birebir etkilendiği için saç dökülmelerinin de bu mevsimde arttığını ifade eden Aydın "Tarama işlemi sırasında tutam tutam saç dökülmesi görülüyorsa mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır.


Dudaklarımız da soğuk havanın etkisi ile kurup çatlayabilir. O nedenle dudakların gün içerisinde sık sık nemlendirilmesi gerekir. Bu nemlendirme basit bir vazelin veya yanınızda taşıyabileceğiniz dudak koruyucuları ile olabilir" şeklinde konuştu.