Sigara, Cildi Yaşlandırır!

Bağımlılık türlerinden biri olan sigara; içeriğindeki zararlı maddelerle sadece vücut sağlığınızı değil cilt sağlığınızı da tehdit ediyor.

Cildinizde akne, sivilce, kuruluk, kızarıklık gibi sorunlar yaşıyor, bakım yapmanıza rağmen başarılı sonuç alamıyorsanız; sebebi sigara olabilir.

Sigaranın cilt sağlığına olumsuz etkileri;

Sigara kılcal damarları daraltır ve kan dolaşımını zorlaştırır. Bu etki sonucunda cildinizde soluk bir görüntü oluşur.

Kandaki karbondioksit seviyesini yükseltir ve oksijeni azaltır. Cildin sağlığı için oksijene ihtiyacı vardır.

Vücuttaki C vitaminini azaltır. Cilt ve vücut sağlığında eksikliklere yol açar. Cildin içerinden beslenmesi için ihtiyaç duyduğu temel vitaminler arasında C vitamini bulunur ve sigara içen kişilerde C vitamini eksikliği cilt sorunlarına zemin hazırlar.

Sivilce ve aknelerin hızla iyileşmesi, cildinizin genç kalması için cilt hücrelerinin yeterli düzeyde kendini yenilemesi gerekir. Sigara içen kişilerde hücre yenilemesi yavaşlar ve cildi çabuk yaşlanır.

Ciltte su oranı düşer, cilt kurumaya ve çatlamaya başlar. Cildin esnekliği; kırışıklığı geciktirir ancak sigara içen kişilerde cilt kırışıklığına karşı risk altındadır. Üstelik sigara içerken dudak hareketlerinden dolayı dudak üstünde erken yaşta kırışıklıklar görülebilir.

Sigara içenlerle ilgili yapılan araştırmaya göre içmeyenlere göre ciltlerinin 5 kat daha fazla yaşlandığını görülmüştür.

Hem güzelliğiniz hem de sağlığınız için kendinize iyilik yapın: sigarayı bırakın!