Derinin Duyarlı Oluşu

Göz çevresindeki derinin duyarlı oluşu nedeniyle gözlerin altında torbalar meydana gelir. Bunun için kurutulmuş papatya banyosu iyi gelir. Bir fincan kaynamış suya, 1 kaşık kuru papatya çiçeği atın. Ardından 20 dakika demlenmeye bırakıp, süzün. Pamuğu papatya suyuna batırdıktan sonra göz kapaklarınızın üzerine yerleştirip 10 dakika bekleyin. Bu arada pamuklar kuruyunca yeniden ıslatın. Bu işlem göz yorgunluklarına, şişkinliklere, kızarmalara ve yanmalara da iyi gelir.

Buzlu Kompres

Soğuk su ve buz harika bir yoldur. Gözlerinize hergün suyla veya buzla kompres uygulayın. Gözaltı için zeytinyağına bir parça pamuğu batırıp, göz altında koyu halkalı bölgenin üzerine koyun 10 dakika bekletin.

Uykusuzluktan gözlerinizin şişmesinden şikayetçiyseniz çay poşetlerinin yardımına başvurabilirsiniz. İki çay poşetini bir iki dakikalığına sıcak suda bekletin, ardından buzlu suya atın. Bir iki dakika da orada tuttuktan sonra göz kapaklarınızın üstüne koyun.

1 çay kaşığı rezene yaprağını 1 çay fincanı suyla kaynatıp süzün. Göz çevrenize sürüp 15 dakika bekletin. Ilık suyla yıkayıp kurulayın. Rezene A, B, C vitaminleri, kalsiyum, kükürt ve demir kaynağı içerdiği için gözaltı torbalarını yok eder.

Alıntı..