Sonbahar makyaj trendleri 60'lı yılların çarpıcı göz makyajından cesur kaşlara ve çekici dudaklara kadar süper lüks, çok seksi bir görünümü işaret ediyor.
Grafik çizgiler
Bu sezon defi lelerde Brigitte Bardot’dan Jane Birkin’e ve Faye Dunaway’e kadar gözüne eyeliner çeken güzellik ikonlarının neredeyse hepsine gönderme yapıldığını söylesek abartmı? olmayız. Güçlü, belirgin gözler bu sezonun en baştan çıkarıcı görünümlerinden biri. Kuyruklu ya da düz, dağıtılmı? Ya da keskin hatlı, hepsi olur yeter ki gözlerinize cesur çizgiler çekin. Bu sezonun en popüler görünümünü yaratmak için kirpiklerinizin diplerinden likit eyeliner ile -gözlerinizi daha uzun göstermek istiyorsanız çizgiyi uzatabilirsiniz- bir göz kalemiyle de göz pınarlarınızın olduğu bölümden geçerek tüm göz çevrenizde bir kontur yaratın. Son noktayı kirpiklerinize birkaç kat maskara sürerek koyun.
Hazırlık zamanı
Kusursuz ama ‘gerçek’ görünen bir tenin sırrı sadece doğru fondöteni kullanmaktan geçmiyor, bunun için makyajdan önce cildinizi hazırlamanız gerekiyor. Ünlü makyaj stilisti Pat McGrath, “Evet biraz zaman ayırmanız gerekiyor ama değer,” diyor. “Önce cildi ölü derilerden arındırmanız gerekiyor. Ardından maske yapın ya da nemlendirici sürün. Cilde nem veren her şey makyajınızdan daha iyi bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Makyajdan önce buzlu suya batırılmı? Bir havlu ya da pamukla soğuk su kompresi yapmak da cildinizin daha sıkı ve taze görünmesini sağlar. Kompresten sonra yanaklara bir parça nemlendirici sürmeyi unutmayın.”Ünlü makyaj uzmanı Charlotte Tilbury “Bu sonbahar-kı? Bir parça solgun ve kusursuz görünen bir cilt çok moda. Bu görünümü sadece cilt renginizden biraz daha açık, ince dokulu bir fondöten (Chanel Vitalumiere’i parmaklarınızla uyguladığınızda hem kusurları gizliyor, hem de cilde mükemmel birşekilde nüfuz ediyor) ve cilde aydınlık veren bir ürünle elde edebilirsiniz. Ben elmacık kemiklerinin üzerinde çekici bir parlaklık yaratmak için MAC Strobe Cream ya da Elizabeth Arden Eight Hour Cream’i kullanıyorum,” diyor ve ekliyor; “ Mor halkaları kamüfl e etmek için Bobbi Brown Tinted Eye Brightener’ı kullanıyorum. Bence bu konuda şimdiye kadar yaratılmı? en başarılı ürün.”

Bakımlı kaşlar

Neyse ki ka?ların rengini birkaç ton birden açmak artık out. Bunun yerini daha güçlü, belirgin ve derli toplu bir görünüm alıyor. Eğer demode görünmek istemiyorsanız kaşlarınızı alırken inceltmek yerine sadece onları şekillendirmeye odaklanın. Amacınız daha kalın, hafif kavisli ve gür kaşlar yaratmak olmalı. Kaşlarınıza aynı tonda bir far sürerek hem daha gür hem de daha belirgin görünmesini sağlayabilirsiniz, aynı etkiyi yaratmak için kahverengi bir maskara da kullanabilirsiniz. Renksiz bir dudak parlatıcısı da kaşlarınızın derli toplu kalmasını sağlayacaktır.Siyah yerine kahverengi far kullanarak daha taze ve modern bir etki yaratın. Üstelik bu renk bu sezon çok moda olan çarpıcı dudakları mükemmel bir şekilde dengeliyor. Siyah gözler ve koyu renk dudaklar abartılı bir etki yaratacaktır. Göz kapağınıza açık kahve tonlarında bir krem far sürün ( ya da toz farın üzerine bir parça Elizabeth Arden Eight Hour Cream ya da renksiz bir dudak parlatıcısı dokundurarak parlak bir etki yaratın.) Diğer bir alternatif ise açık kahve tonlarındaki bazın üzerine kirpik çizgisinden göz çukuruna kadar metalik bronz bir far sürmek.

Metalik gözler

Yüzünüze sürdüğünüz aydınlık verici ürünleri bir kenara bırakın çünkü bu sezon cilt, yanaklar ve dudaklarda daha mat dokular moda. Bunun yerine gözlerinizde ultra gösterişli ışık oyunları yaratmaya konsantre olun. Göz kapağının tam ortasına sürülen siyah metalik bir far (en kolay yöntem parmağınızla bastırarak sürmektir) çok güzel görünür, dilerseniz farı tüm göz kapağınıza da yayabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise çok sade bir makyaja, göz pınarlarının üzerine yoğun ışıltılı bir far dokundurarak ışık katmak olabilir.
Çarpıcı kirpikler

Altmışlı yıllara gönderme yapan bir etki için -ki sezonun en popüler görünümü kesinlikle bu!- maskarayı abartmaktan kaçınmayın. Hem üst, hem de alt kirpiklere birkaç kat maskara sürün ve kirpiklerinizin topaklanmasından çekinmeyin. İlham kaynağınız Twiggy’nin ok kirpikleri olsun. Upuzun kirpikler ve kocaman bakışlar için en etkili yöntem birkaç kat siyah maskara sürdükten sonra kirpik tarağıyla taramaktır. 8 Gece dudakları Dudaklarınızda çarpıcı renkleri (klasik kırmızılar, mürdüm, mor gibi daha koyu tonlar) seviyorsanız üç boyutlu bir etki yaratmayı deneyin. Podyumlarda dudak kalemi, iki renk ruj ve parlatıcıların kat kat sürülmesiyle ortaya çıkan bu görünümü gerçek hayata uyarlarken sadeleştirmekte fayda var. Dudağınızın iki kenarını mürdüm tonlarında bir dudak kalemiyle boyadıktan sonra rengi hafi fçe parmağınızla dudağın tümüne dağıtın, kırmızı ya da kiremit rengi bir ruj sürün.

Nötr tonlar

Ne parlak ne de mat, bu sezon ten renginden pembemsi bejlere kadar bütün nötr renkler kremsi bir dokuya sahip olmalı. Dilerseniz rengini çok sevdiğiniz ten rengi rujunuzun üzerine bir parça dudak nemlendiricisi sürerek doğru ton ve doğru dokuyu yaratmak son derece pratik bir yöntemdir- ya da krem allığı dudaklarınıza renk vermek için kullanarak kadifemsi bir etki yaratabilirsiniz. Kırmızı rujun en doğal hali için ruju sürdükten sonra birkaç dakika bekleyin ve bir kağıt mendille silin. Dudaklarınızda son derece hoş bir pembelik kalacaktır. Renksiz bir dudak nemlendiricisi ile son noktayı koyun.

Allığın yükselişi

Son yıllarda ön plana çıkan teninizden birkaç ton daha koyu ürünlerde ya da daha açık ürünlerle yüzü şekillendirme tekniği -bir çoğumuz için bu hala son derece komplike bir yöntem- bu sezon yerini pembe yanaklara bıraktı. Ama amacınız pembe bir allıkla ‘al yanaklı’ bir etki yaratmak yerine yüzünüzü şekillendirmek olmalı. Tercihinizi cilde taze bir görünüm veren krem allıklardan yana kullanın. Uzmanlar doğru tekniğin allığı parmaklarınızla elmacık kemiklerinizin üzerinden şakaklarınıza doğru sürmenizi öneriyor.