Kaşlar yüz şeklinde önemli bir rol oynarlar. Bu nedenle uygun kaş şekline karar vermeden önce yüz şeklinizi dikkatle inceleyiniz. Kaş alırken yaşınızda çok önemlidir çünkü kaş şekli yüzü kolayca fark edilir şekilde değiştirir. Olgun yaştaysanız, ne ince ne de kalın olan düz kaşlar uygundur. İnce kaşlar cilde sert bir ifade verirler, kalın kaşlar ise daha yaşlı gösterirler. Normal kaşlara hafif bir eğim verilerek doğal görünüm kazandırılabilir.

YÜZ ŞEKİLLERİNE GÖRE KAŞ ALMA

Yuvarlak yüz: Kaşlara, yüzü ince gösterecek bir kemer oluşturarak şekil verilir.
Kare yüz: Kaşlara, dış kısmına doğru köşeli şekil verilir, yüzün kare görünümü yuvarlatılır.
Üçgen yüz: Daha geniş bir alın görünümü vermek için, kemerli ancak çok yüksek olmayan kaş tipi uygulanır.
Dikdörtgen yüz: Daha geniş bir görünüm yaratarak yüzün uzunluğunu kısaltmak için çok az kavisli kaşlar gereklidir.

Kaş yayınızı belirleyin
Kaşınızın en yüksek olacağı nokta, gözbebeğinizin üzerinden tuttuğunuzda kalemin ucunun gösterdiği noktadır. Kaşınızı almaya başladığınızda dikkat edin: Burundan itibaren kaşın üçte ikisi yukarı doğru ve kalan üçte biri de aşağı doğru gitmelidir. Eğer kaşın iç kısmı çok kalın ve dış kısmı çok inceyse, önden ortaya kadar kaş kalemi ile düzeltin


Acıtmadan alın
Kaşlarınızı alırken daima çıkış yönlerine göre çekin. Önce alt kenardan başlayın. Üst kenarı sadece inceltin.
Dikkat: Fazla kaçırmayın! Birkaç defa fazla alırsanız, yerlerine yenileri çıkmayabilir.

Boşlukları doldurun
Önce kaş fırçası ile aşağı doğru tarayın. Bu şekilde boşlukları görmeniz mümkün olur. Sonra kaş kalemi ile incecik çizgiler halinde boşlukları doldurun. Son olarak da kaşlarınızı yukarı tarayın.


Profesyoneller ne kullanıyor?
Eliniz alışkın değilse, cımbız ile ince kaşları kolayca alabilir, biraz ustalaşınca da uzmanların kullandığı kaş pensine geçiş yapabilirsiniz. Hangisinde daha rahat ediyorsanız, onu tercih edin.